מח"טים בצה"ל יקבלו כלי טיס בלתי מאוישים, חמש שנים לאחר שהתוכנית הוקפאה

יחידת "רוכב שמים" תקלוט כלי טיס חדש, שיוכל לשהות זמן רב יותר באוויר, לשאת מצלמות איכותיות יותר ולסייע במשימות המודיעין של החטיבות. התוכנית הוקפאה בעבר בשל שיקולי תקציב

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר הביטחון לשעבר יעלון בביקור ביחידת רוכב שמים, ב-2013
שר הביטחון לשעבר יעלון בביקור ביחידת רוכב שמים, ב-2013צילום: אי־פי

לאחר חמש שנים, צה"ל מחדש את תוכנית כלי הטיס הבלתי מאוישים המיועדים למפקדי החטיבות בצבא. בחודש הקרוב יחל צה"ל בניסוי מבצעי של הטמעת כלי הטיס הבלתי מאויש "Skylark-3" מתוצרת אלביט ביחידת "רוכב שמים" של חיל התותחנים. כבר בחודשי הקיץ עתידה היחידה להפעיל את הכלים הבלתי מאוישים עבור משימות של מפקדי החטיבות בצה"ל.

כיום מפעילה יחידת רוכב שמים דגם ותיק יותר, "Skylark-1", עבור מפקדי הגדודים בצה"ל. הדגם החדש גדול וכבד יותר, והוא  יוכל לשהות יותר זמן באוויר ולשאת עמו מצלמות גדולות ואיכותיות יותר.

לדברי קצין ביחידה, חידוש מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים יאפשר למקד את פעילות היחידה בהתאם לצרכים המבצעיים של הכוחות בשטח, בייחוד בזמן לחימה. כך, למפקדי החטיבות תהיה עצמאות יחסית באיסוף המודיעין עבור פעילותם, כמו למשל בעת סריקת שטח לפני מתקפה מתוכננת.

ביחידת רוכב שמים משולבים לוחמים ולוחמות, בצוותים חד-מיניים. הלוחמים נושאים את כלי הטיס על גבם, אולם בשל משקלו (לכל צוות ישנם שלושה מטוסים איתם, כך שמשקלם הכולל, יחד עם מערכות ההפעלה, מוערך בכ-40 קילוגרם), הוחלט כי הלוחמות המשרתות ביחידה לא יישאו אותם על גבן, אלא ייעזרו בכלי רכב, וכן במשגר קטן להמראת הכטב"ם. לכן, הצוותים הפועלים ביחידה הם של לוחמים ולוחמות בנפרד.

עם זאת, מכיוון שכלי הטיס החדש המיועד למפקדי החטיבות יהיה גדול אף יותר ולא יינשא על גבם של הלוחמים, הכוונה היא שהצוותים שיפעילו את הכטב"ם הזה יהיו מעורבים, ולא יחולקו בהתאם למגדרם.

שיעור הלוחמות ביחידה עומד כיום על כ-25% מכלל המשרתים בה. לדברי הקצין מהיחידה, השירות של הלוחמות אינו דומה להפעלת כלי טיס בלתי מאוישים ביחידות אחרות בצה"ל, כמו למשל בחיל האוויר. "אתה לא עובד בפלמחים בקרון, אלא אתה בשטח, עם הלוחמים. אתה צוות שמשפיע על תמונת המצב של מפקד הגדוד", אמר בשיחה עם "הארץ".

בצה"ל תכננו לאפשר לכל מפקד חטיבה להפעיל כלי טיס בלתי מאויש כבר לפני כמעט עשור, אך תוכנית זו התעכבה ובהמשך הוקפאה. צה"ל גם החל בניסוי מבצעי בשנת 2012 של הפעלת כלי טיס בלתי מאויש בחטיבה המרחבית "שגיא" בגבול ישראל-מצרים, אך הדבר הופסק, בין היתר על רקע שיקולי תקציב.

בחודשים האחרונים עורכים בחיל התותחנים ניסויים בהפעלת כלי הטיס הבלתי מאויש המיועד למפקדי החטיבות, לקראת קליטתו הצפויה בחודשי הקיץ. אותו כלי מסוגל לשהות באוויר כשש שעות, ולטוס לטווח של כמאה קילומטרים. הוא נוחת באמצעות מצנח וכרית מתנפחת, בניסיון להגן על המצלמות המתקדמות המורכבות עליו. חלק מפרטים אלו פורסמו ב"Jane's" בחודש שעבר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ