המשטרה עיכבה פעיל שמאל בחשד להסתה כי "היה מידע שהוא מחזיק בחומרי BDS"

פרופ' ג׳ף הלפר, שהדריך קבוצת תיירים מחו"ל בשטחים, עוכב במעלה אדומים לאחר שהתקבל מידע כי הוא מחלק חומרים הקשורים ל-BDS, אף שלא מדובר בעבירה על החוק. הוא שוחרר בטרם הגיע לתחנת המשטרה

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם ברגר
יותם ברגר

פעיל שמאל עוכב בשבוע שעבר באזור מעלה אדומים על ידי משטרת ישראל בחשד להסתה, לאחר שהתקבלה תלונה לפיה הוא מחזיק בחומרים הקשורים ל-BDS. פעיל השמאל, פרופ' ג'ף הלפר, נלקח על ידי שוטרים לניידת משטרה, הוסע עד סמוך לתחנת משטרה במעלה אדומים אך לא הוכנס אליה. השוטרים צילמו את הפוסטרים והמפות שנשא ובסופו של דבר שחררו אותו לדרכו. הלפר הכחיש כי חילק חומרים הקשורים ל-BDS בסיור ואמר שכלל לא דיבר בסיור על תנועת החרם, אך ממילא חלוקת חומרים הקשורים אליה אינה מהווה עבירה על החוק.

הלפר, העומד בראש הוועד הישראלי נגד הריסת בתים, סיפר ל"הארץ" כי ביום רביעי שעבר סייר עם קבוצה של כ–15 תיירים מחו"ל בשטחים. כחלק מהסיור הביא הלפר את הקבוצה לתצפית במעלה אדומים על שטח E1, המחבר בין מעלה אדומים לירושלים. "זה מקום טוב לעמוד ולהעביר להם את ההקשר הזה, של איפה מעלה אדומים ממוקמת ביחס לירושלים. זו תחנה די קבועה של הסיורים שלנו, זו לא הפעם הראשונה שסיורים של הוועד מגיעים למקום הזה", אמר הלפר ל"הארץ".

לדבריו, בתום ההדרכה עלו התיירים על הסעה צפונה, והוא התכוון לתפוס אוטובוס לירושלים. "בדיוק היה אוטובוס ורצתי אליו - ואז ראיתי שיש משטרה בסביבה. היה נראה שהם משוחחים חברי הקבוצה. התקשרתי לנהג הפלסטיני (של ההסעה בה נסעו התייירים, י"ב), והוא אמר שיש שמועה או ידיעה שאנחנו מפיצים חומר של BDS. אמרתי לו - תעדכן אותי אחר כך מה קורה והמשכתי לנסוע. אחרי שתי תחנות פתאום האוטובס עצר, באמצע מעלה אדומים, ושוטרים עלו לאוטובוס. הם זיהו אותי ואמרו לי: 'אתה מעוכב', והורידו אותי מהאוטובוס".

לאחר שהורד מהאוטובוס, תושאל הלפר בנוגע לחומרים שנשא. "הם לא אמרו לי על מה אני מעוכב, משהו עם BDS, אבל לא ממש אמרו לי. הכניסו אותי לניידת ולקחו אותי לכיוון תחנת המשטרה. בדיוק לפני שהגענו לתחנה הם עצרו ושאלו אותי מה יש לי בתיק, אם יש לי חומר של BDS בתיק. יצאנו מהאוטו והם פיזרו את המפות שלי על הניידת - מפות של ירושלים רבתי, של הסביבה. היה שם גם משהו שכתוב עליו 'BDS for BDS', זה משהו שאני משתמש בו, אני אומר שאין לנו פתרון להציע ואני מציע Bi-national Democratic State, אז יש לי את הסיסמה BDS for BDS. זה לא חומר להדביק או כרוז, זו מפה עם מלים. הם מצאו את זה וצילמו את זה, רשמו דו"ח או משהו ושחררו אותי". הלפר סיפר כי המשטרה סירבה לתת לו עותק של הדו"ח או להסביר לו במה נחשד.

פרופ' ג'ף הלפר
פרופ' ג'ף הלפרצילום: דניאל בר און\ ג'ינ

ממשטרת מחוז ש"י נמסר כי "אין חקירה בהקשר לאירוע הזה. היה מידע שנבדק על ידי הסיירים. משהוברר שאין במעשיו עבירה הוא שוחרר בשטח". על פי דוברות המשטרה, הלפר נחשד בהסתה, אך שוחרר בתום התשאול ולא צפויה המשך חקירה בעניין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ