צה"ל הרס ציוד יקר בפשיטה ובית דפוס ותיק בטול כרם מושבת מזה כשבועיים

בתמונות שצולמו בבית הדפוס לאחר הפשיטה נראים מחשבים מנותצים וציוד הרוס. מהצבא נמסר כי לפי מידע מודיעיני בבית הדפוס הודפסו חומרי הסתה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי בית הדפוס בטול כרם, לאחר פשיטת צה"ל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל פשט על בית הדפוס אבן ח'לדון בטול כרם לפני כשבועיים. החיילים החרימו והרסו ציוד, שלדברי בעלי בית הדפוס מוערך במאות אלפי דולרים. בין השאר נהרסו או הוחרמו מחשבי מאק, שרתים ציוד דפוס.

בעלי בית הדפוס טוענים כי החיילים לא הסבירו להם מהי מטרת הפשיטה למשרדים ולמפעל ואף לא הציגו להם צו החרמה הנדרש על פי חוק. מאז הפשיטה בית הדפוס, הפועל משנת 1968, מושבת. מחלקת העיצוב של בית הדפוס ומחלקה שעסקה בהכנת שבלונות להדפסה נהרסו כליל. בתמונות המתעדות את הנזק ניתן לראות מחשבים מנותצים על הרצפה, שרתים שנהרסו ונזק שנגרם למצלמות האבטחה במקום. לדברי בעלי בית הדפוס, החיילים כיסו את המצלמות כדי שהפשיטה לא תתועד.

מחשב שבור, לאחר פשיטת צה"ל בבית הדפוס בטול כרם

על פי הצבא, הפשיטה התקיימה בעקבות מידע מודיעיני שלפיו במקום מודפסים חומרי הסתה. בעלי בית הדפוס מכחישים זאת. כך או כך, לא ברור מדוע הסבו החיילים נזק כבד לציוד בבית הדפוס במקום להחרימו.

בפנייה אל היועץ המשפטי של אזור יהודה ושומרון, אל"ם אייל טולדנו, אמרו בעלי בית הדפוס כי אין להם כל עבר ביטחוני וכי הם שוחרי שלום. "משום מודעות חברי הנהלת בית הדפוס למצב העדין השורר באזור, הם מסרבים להשתייך ולבצע עבודות למחנה פוליטי ו/או מפלגה ו/או תנועה פוליטית ו/או ארגונים המוגדרים כארגוני טרור", כתבו עורכי הדין הדס ברוה ואמיר תאג'י לטולדנו.

עוד כתבו עורכי הדין בשם בעלי בית הדפוס כי הם היו מפטרים עובד אם היו יודעים שיש לו קשר לחמאס או לארגון אחר. בפנייה צוין כי לאוזני בעלי בית הדפוס הגיעה שמועה כי הוא מדפיס כרוזים של חמאס ואל המכתב צורפו תצהירים של בעלי בית הדפוס ושל מנהלי המחלקות, שבהם מוכחש כי כרוזים כאלה הודפסו. "בנסיבות המתוארות, פריצת הצבא אל בית העסק, ניתוק המצלמות שלא לצורך, האופן הכללי שבו התבצעה תפיסת/החרמת הציוד, ומידת הנזק העצום שהותירה הפעולה, הינה בלתי מידתית בעליל", כתבו עורכי הדין ברוה ותאג'י.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "לאור מידע מודיעיני שעל פיו בית הדפוס המוזכר בכתבה מוציא לאור חומרי הסתה, נתפס הציוד והוחרם. פנייה מטעם בית הדפוס התקבלה בצה"ל, ותיענה במישרין לפונה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ