המשטרה סגרה משרד מיפוי במזרח ירושלים: "העביר שמות מוכרי קרקע למנגנונים הפלסטיניים"

המשרד בבית חנינה נסגר בהוראת ארדן, שטען שהרשות הפלסטינית הפעילה אותו. מפעיל המקום, גיאוגרף וחוקר התנחלויות, עוכב לחקירה. לדבריו הוחרמו לו מחשבים ותיקים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניר חסון
ניר חסון

המשטרה סגרה הבוקר (שלישי) משרד פלסטיני במזרח ירושלים, שעסק במיפוי קרקעות. בהודעת המשרד לביטחון הפנים נכתב כי השר, גלעד ארדן, החליט על סגירת המשרד שפעל בבית חנינה משום שהוא קשור לרשות הפלסטינית.

"על בסיס מידע שהגיע ממשטרת ירושלים, הרשות הפלסטינית הפעילה משרד בירושלים, המשמש כמשרד לענייני מפות", נמסר בהודעה. "המשרד מבצע רישום ניהול ומעקב אחר קרקעות של פלסטינים במזרח העיר ועוקב אחר שינויים שישראל מבצעת בשטח שהוצגו כ'גניבת קרקעות' על ידי ממשלת ישראל".

מפעיל המשרד הפלסטיני, ד"ר תופקג'י (במרכז), נלקח לחקירה הבוקר
מפעיל המשרד הפלסטיני, ד"ר תופקג'י (במרכז), נלקח לחקירה הבוקרצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

בהודעה שפרסמה הבוקר הרשות הפלסטינית נאמר כי המשרד שייך למחלקה למידע גיאוגרפי ומיפוי של המכון ללימודים ערביים. ברשות גינו את ישראל על ההחלטה לסגור את המקום וטענו כי היא חלק מקפיין נרחב למחיקת הנוכחות הפלסטינית בירושלים.

ואולם לטענת המשטרה, המשרד פעל במסווה של משרד לייעוץ גיאוגרפי, אך למעשה מומן על ידי הרשות הפלסטינית ועמד בקשר עם מנגנוני הביטחון הפלסטיניים. "בין היתר נמצא כי המשרד מעביר למנגנוני הביטחון ברמאללה שמות של אנשים המבקשים למכור קרקעות ובתים במזרח העיר. כאשר יש חשד לזיוף או כוונה למכור בית או קרקע ליהודי, נפתחת חקירה מטעם המנגנונים הפלסטיניים", נאמר בהודעת המשטרה.

סגירת המשרד הפלסטיני במזרח ירושלים, הבוקר
סגירת המשרד הפלסטיני במזרח ירושלים, הבוקרצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

את המרכז הפעיל ד"ר חליל תופקג'י, גיאוגרף וחוקר ההתנחלויות. תופקג'י מוכר היטב לצוותי המו"מ הישראליים, כי הוא נטל חלק במשאים ומתנים בין ישראל לפלסטינים. בעבר הוא פעל מתוך האוריינט־האוס, בניין הממשל הפלסטיני במזרח ירושלים, שנסגר על ידי ישראל ב–2001.

בעת הפשיטה הבוקר הוא שוחח עם כתב סוכנות אי־פי וסיפר שהמשטרה החרימה לו מחשבים ותיקים לפני שהקו נותק. תופקג'י עוכב לחקירה על ידי המשטרה.

בשבוע שעבר פיזרה המשטרה כנס נשים פלסטיניות, לרגל יום האשה הבינלאומי במזרח ירושלים, בטענה שהרשות הפלסטינית עומדת מאחורי הכינוס.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ