ישראל צמצמה כמעט בחצי את היתרי היציאה מעזה מאז תחילת השנה

לפי גורמים פלסטיניים רשמיים, מספר אישורי היציאה מהרצועה צנח ב-40 אחוז ומספר הסוחרים שהורשו לעבור קוצץ ביותר מחצי בהשוואה ל-2016. מתאם הפעולות בשטחים: הנתונים לא משקפים את המציאות

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים במעבר ארז ב-2014. מספר אישורי היציאה צנח ב-40 אחוז בהשוואה לממוצע ב-2016
פלסטינים במעבר ארז ב-2014. מספר אישורי היציאה צנח ב-40 אחוז בהשוואה לממוצע ב-2016צילום: Adel Hana / AP

ישראל צמצמה בחודשים האחרונים בצורה משמעותית את מספר היתרי היציאה מרצועת עזה. מנתונים שהגיעו לגישה, ארגון זכויות אדם ישראלי שמגן על זכויות תנועה של פלסטינים, עולה כי מספר תושבי הרצועה שיצאו לישראל צנח בחודש שעבר ב-40 אחוז לעומת הממוצע החודשי ב-2016, ומספר הסוחרים שנכנסו למדינה נפל ב-60 אחוזים בהשוואה לפברואר אשתקד.

נתוני גישה מתבססים על מידע שהעבירה הוועדה האזרחית הפלסטינית, הגוף הרשמי שפועל מול מפקדת מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) להוצאת אישורי כניסה לישראל עבור תושבי הרצועה. לפי הנתונים, בחודש פברואר עברו 7,301 איש דרך מעבר ארז לישראל ולגדה המערבית - המספר הנמוך ביותר מאז סיום מבצע "צוק איתן" בקיץ 2014. מספר זה נמוך בכ-40 אחוז ממספר היציאות הממוצע לחודש בשנת 2016, שעמד על 12,150, ושווה ערך למחצית ממספר היציאות שאושרו בפברואר אשתקד - 14,155.

ילד מוכר סחורה בשוק בעזה. יציאת הסוחרים קוצצה ב-50 אחוז ביחס ל-2016צילום: רויטרס

מגמת הרחבת המגבלות החלה כבר בתחילת השנה האזרחית: בינואר צנח מספר אישורי היציאה לפלסטינים מהרצועה ב-44 אחוז בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ובכ-30 אחוזים לעומת הממוצע ל-2016.

לאחר סיום הלחימה בקיץ 2014 הצהירה ישראל על התגייסותה למאמצים לשיקומה הכלכלי של רצועת עזה, ואף הודיעה על הקלות מסוימות בתנועת סחורות ואנשים ממנה ואליה. הדבר הוליד תקווה לצמיחה במסחר בין תעשייני הרצועה וסוחריה לבין שווקים בישראל ובגדה המערבית, שהם שווקיה הטבעיים, וגם לחו"ל. בכירים במערכת הביטחונית והפוליטית בישראל הצהירו שוב ושוב שקידום כלכלת הרצועה ושיפור תנאי החיים של תושביה הם אינטרס ישראלי. הדברים נאמרו שוב גם באחרונה, בעקבות דוח מבקר המדינה על כשלי מבצע "צוק איתן".

עוד עולה מהנתונים ששיעור האבטלה ברצועת עזה ב-2016 עמד על כ-42 אחוז. למרות זאת, הירידה הבולטת ביותר בקרב מקבלי היתר היציאה נרשמה בקרב סוחרים, בהם גם ותיקים ובכירים. בפברואר נרשמו רק 3,287 יציאות של סוחרים מהרצועה, ירידה של יותר מ-50 אחוז לעומת הממוצע החודשי ב-2016 (6,637 יציאות), ושל כ-60 אחוזים בהשוואה ליציאות סוחרים בפברואר אשתקד, שבו המספר עמד על 8,226.

סוחרים ותיקים בתחום הריהוט, למשל, ששגשג טרם הטלת הסגר, סיפרו על קשייהם בייצור בשל האיסור על הכנסת לוחות עץ בעובי מספק ועל חומרי גלם נוספים כמו צבעים ומייבשי צבע. כמו על רוב אנשי העסקים בעזה, גם עליהם ישראל מטילה איסור תנועה בכסות המוגדרת כ"מניעה ביטחונית".

מספר היתרי הסוחר התקפים כיום עומד על 1,363 בלבד – כשליש מתוך כ-3,600 היתרים שישראל אישרה בשלהי 2015, וכרבע מהמכסה שקבעה ישראל, ומעולם לא מילאה. "זוהי התנהלות שמעלה חשד כבר לקבלת החלטות שרירותית ונעדרת מידתיות", אומרים בארגון גישה.

המצב הקשה ברצועת עזה מקבל ביטוי גם בהצהרות של חמאס. השבוע אמר פתחי חמאד, מבכירי הארגון, כי הרצועה נמצאת על סף רתיחה. "או הסרת המצור - או פיצוץ", הכריז בהפגנה שהתקיימה מול משרדי האו"ם בעזה, לפי גורמים פלסטינים. אף שבחמאס לא מעוניינים בהסלמה מול ישראל, המצב בשטח יכול ליצור לחץ שגם הפלגים הפלסטינים, לרבות חמאס שהוא הריבון, לא יוכלו לעמוד בו.

מהמתפ"ש מסרו בתגובה כי "במהלך השנתיים האחרונות זוהו מספר מקרים של תושבי עזה אשר ניצלו את היתר הכניסה שהיה ברשותם להברחת כספים ואמצעי לחימה לגורמי חמאס ביהודה ושומרון, זיוף מסמכים רפואיים, הברחת חומרים דו-שימושיים, ניצול סיוע בינלאומי ועוד". 

לדברי המתפ"ש, "הנתונים אינם משקפים את המציאות, כאשר מדי יום מתאמים אנשי מנהלת התיאום והקישור לעזה למעלה מאלף מעברים (חציית גבול מעזה לישראל ולהיפך, ג"ח) לצרכי מסחר ועסקים, טיפולים רפואיים, לימודים אקדמיים בחו"ל, השתתפות בכנסים והשתלמויות ועוד. במקרים רפואיים דחופים אנו מתאמים באופן מיידי כניסת תושב לקבלת טיפול רפואי מציל חיים".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ