תקרית חריגה: משטר אסד ירה טילים לעבר מטוסי קרב ישראליים; טיל יורט באזור ירושלים

הטילים לא פגעו במטוסים ואין נפגעים בצד הישראלי. מדובר בתקרית החמורה ביותר בין ישראל לסוריה בשש השנים האחרונות, ובצבא אישרו כי בשל התקרית הופעלה הלילה האזעקה בבקעת הירדן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגזות בגולן הסורי, בספטמבר

מטוסי חיל האוויר תקפו הלילה (שישי) כמה מטרות בסוריה, במה שהפך לתקרית החמורה ביותר בין ישראל לסוריה מאז פרוץ מלחמת האזרחים במדינה לפני 6 שנים. במהלך הירי שיגר מערך ההגנה האווירית של משטר אסד מספר טילים לעבר מטוסי חיל האוויר. הטילים לא פגעו במטוסים, ובתגובה שוגר טיל יירוט של מערכת "חץ". מערך ההגנה הישראלי הצליח ליירט אחד מהטילים מצפון לירושלים, ושרידי יירוט נפלו בירדן. בתקרית לא היו נפגעים בצד הישראלי, ובצה"ל אישרו כי בשל התקרית הושמעה בלילה אזעקה באזור בקעת הירדן. 

מדובר בפעם הראשונה שישראל מאשרת שימוש מבצעי של מערכת ה"חץ" שנמסרה לידי חיל האוויר בסוף שנות ה-90 ונועדה לשמש ליירוט איומים בליסטיים.

הבוקר הודיע צבא סוריה כי ארבעה מטוסים תקפו מטרות במדינה בסביבות השעה 2:40 לפנות בוקר. בהודעת הצבא הסורי נטען כי אחד המטוסים הישראליים הופל ומטוס נוסף נפגע. עוד נאמר בהודעה כי הצבא הסורי "נחוש ולהגיב על כל ניסיון תוקפנות מצד האויב הציוני בשטח של סוריה" ויעשה זאת בכל האמצעים העומדים לרשותו. מקור צבאי ירדני מסר כי שרידי טילים נפלו בשטח המדינה לאחר שישראל יירטה את הטיל הסורי.

אין זו הפעם הראשונה שבה משוגרים טילים לעבר כלי טיס של חיל האוויר בתגובה לתקיפה בסוריה. בחודש ספטמבר האחרון שוגרו טילים לאחר תקיפה צבאית, ואז נמסר כי הטילים לא פגעו בכלי הטיס או היוו סכנה עבורם. בחמש השנים האחרונות פורסמו עשרות דיווחים כי ישראל תוקפת שיירות נשק שסוריה מסייעת להעביר מחיזבאללה בלבנון בעודן בשטח סוריה, אולם עד היום ישראל לא התייחסה באופן רשמי לטענות אלה.

במהלך השנה שעברה כבר שיגרה סוריה אס-איי-5, טיל קרקע-אוויר מתוצרת רוסיה, לעבר כלי טיס ישראלי. בצה"ל בודקים האם גם כעת, נורה לעבר שטח ישראל אותו טיל, מדגם זה. מדובר בטיל קרקע אוויר מתוצרת רוסית, שמיועדת ליירט מטוסים. סוריה רכשה סוללות של טילים אלו לאחר מלחמת לבנון הראשונה, והם יכולים להגיע עד לטווח של 250 ק"מ. משטר אסד, על רקע דיווחים חוזרים ונשנים על תקיפות ישראליות, החליט לשנות את מדיניות התגובה שלו ולבחון את התנהגות ישראל.

הלילה נשמעה אזעקה במועצה האזורית בקעת הירדן, ותושבים מאזורים שונים בארץ דיווחו כי שמעו פיצוצים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ