פרשנות |

תקרית הירי בין ישראל וסוריה: אסד מנסה לשנות את כללי המשחק

הנ"מ הסורי בא לאותת לישראל כי מדיניות ההבלגה של המשטר לנוכח התקיפות האוויריות לא תישאר כשהיתה. הדי הפיצוץ של היירוט נשמעו גם באזור ירושלים, וישראל הודתה לראשונה זה שנים בתקיפה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריד של טיל יירוט ישראלי שנחת בירדן, היום לפנות בוקר
עמוס הראל
עמוס הראל

תקרית הירי החמורה לפנות בוקר (שישי) בין ישראל לסוריה מבטאת כנראה ניסיון של משטר אסד לשנות את כללי המשחק הבלתי רשמיים. אלה הכללים שעל פיהם (בהסתמך על פרסומים זרים) התנהלו שני הצדדים בחמש השנים האחרונות. זו התפתחות מסוכנת, אם כי סימני המגמה הזו כבר ניכרו בחודשים האחרונים ובשלב זה לא נראה שהיא מובילה לעימות רחב יותר בין הצדדים. יחסי הכוחות הצבאיים בין ישראל לסוריה ברורים וספק אם דמשק מעוניינת לגרור את ישראל למלחמה, שעלולה מבחינתה להוריד לטמיון את כל ההישגים שרשם לעצמו המשטר בחודשים האחרונים.

על פי מה שידוע עד כה, תקפו הלילה מטוסי חיל האוויר מטרות בסוריה (זו הפעם הראשונה שישראל מודה רשמית בתקיפה כזו, מאז תחילת מלחמת האזרחים שם). בתגובה, נורו טילים מסוריה לשמי ישראל. ככל הנראה, היו אלה טילי אס-איי-5, טילי נ"מ מיושנים יחסית מתוצרת רוסית. המטוסים לא נפגעו, אך אחד הטילים או שבר שלו זוהה ויורט באזור בקעת הירדן, מצפון לירושלים. צה"ל הפעיל את מערך ההגנה האווירית שלו ושיגר טיל חץ, שיירט את הטיל הסורי באוויר, בזמן תנועתו דרומה. אזעקות הופעלו בבקעת הירדן והדי הפיצוץ נשמעו גם באזור ירושלים ומודיעין. שריד של טיל יירוט ישראלי נחת בשטח ירדן.

מלחמת האזרחים בסוריה פרצה השבוע לפני שש שנים. מאז תחילת 2012, ישנם דיווחים על תקיפות של חיל האוויר המכוונות נגד שיירות המובילות נשק מסוריה לחיזבאללה בלבנון. ישראל אישרה כי תפעל לסיכול המשלוחים כשמדובר במערכות נשק שהיא מתארת כ"מפר איזון". הכוונה היא כנראה לרקטות מדויקות, לטילי נ"מ מתקדמים ולטילי חוף-ים. עם זאת, עד להודעה הבוקר, ישראל נמנעה מהתייחסות ישירה לתקיפות עצמן.

לפי הפרסומים בתקשורת הערבית, השיירות הותקפו כל עוד נעו בשטח סוריה. כשחצו את הגבול ללבנון כבר היו בטוחות - ישראל נמנעה מלתקוף אותן שם. סוריה הבליגה בדרך כלל על התקיפות בשטחה. שיגור מטוסי חיל האוויר הרוסי לסוריה, מסתיו 2015, הוסיף מרכיב חדש לתסבוכת. ישראל ורוסיה מיהרו למסד ביניהן מנגנון תיאום, במטרה לצמצם סיכונים לעימות בלתי רצוי באוויר. בד בבד, פרסו הרוסים מערכי מכ"מ בצפון סוריה, שטווח הזיהוי שלהם כולל כל המראה מבסיסי חיל האוויר, עד צפון הנגב.

לפי התקשורת הערבית, ישראל שינתה מקצת מדפוסי הפעולה שלה מאז: תקיפות השיירות ומחסני הנשק בסוריה נמשכות, אך ההפצצות נעשות מרחוק. אלו תקיפות stand-off שבהן המטוסים משגרים את הטילים כשהם שוהים בכלל מעל שטח ישראל, או - לפי כמה פרסומים אחרים - מעל הים התיכון, מערבית לחופי לבנון. גם בפעילות הימית של ישראל בזירה הצפונית נרשמו שינויים. ראש מטה חיל הים, תת-אלוף דרור פרידמן, אמר השבוע בראיון לגלי צה"ל כי החיל נאלץ לעתים לבטל פעילות מבצעית, בגלל קרבה פיזית בין הכוחות לבין חיל הים הרוסי.

אחרי עוד ביקור מוצלח אצל פוטין

מאז ספטמבר האחרון, סוריה משגרת מדי פעם טילי נ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר בזמן התקיפות (שבאות כתגובה לזליגת ירי לגולן). השוני בתקרית הפעם נוגע לתגובה הישראלית: טיל נ"מ סורי חדר למרחב האווירי הישראלי ובנפילתו עלול היה כנראה לסכן חיי אזרחים. ההחלטה ליירטו באמצעות טיל חץ הובילה להתרחשות אווירית שכבר אי אפשר היה להסתירה: אזרחים רבים התעוררו מקולות הנפץ והאזעקה. לכן באה ההודעה הרשמית.

יירוט טיל הנ"מ חריג כשלעצמו. החץ פותח כדי להתמודד עם טילי קרקע-קרקע ארוכי טווח. בשנים האחרונות שודרגה מערכת החץ 2 כדי שתוכל לטפל גם באיומי נ"מ. ובכל זאת, נדמה שחיל האוויר יבדוק כעת אם היתה הצדקה מבצעית מלאה ליירוט החריג, הירי המבצעי הראשון של טיל חץ שישראל מדווחת עליו רשמית.

סביר שירי הנ"מ הסורי בא לאותת לישראל כי מדיניות ההבלגה של המשטר לנוכח התקיפות האוויריות לא תישאר כשהיתה. ההצלחות האחרונות של אסד, ובראשן כיבוש חאלב, כנראה הוסיפו לביטחון העצמי של הרודן. ישראל תצטרך להחליט אם הצורך - סיכול העברת נשק מתקדם לחיזבאללה - מצדיק גם בהמשך את הסיכון האפשרי של הפלת מטוס קרב ישראלי והתפתחות עימות רחב יותר עם סוריה.

ישנה שאלה מעניינת אם זיהוי המטוסים נעשה בעזרת מערך המכ"מ של ידידתנו הגדולה החדשה, רוסיה, בדיוק שבוע לאחר שראש הממשלה נתניהו חזר ממוסקבה מעוד ביקור מוצלח אצל הנשיא פוטין. אפשר להעריך שקהילת המודיעין הישראלית תתעניין גם בשאלה אם ההחלטה הסורית להגיב תואמה עם השותפות והפטרוניות של דמשק: רוסיה, איראן וחיזבאללה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ