ישראל אישרה לראשונה כי עשתה שימוש מבצעי במערכת חץ

החץ, שנועד ליירט טילים ארוכי טווח, הותאם בהמשך גם לטילים בטווח בינוני. עם זאת, במערכת הביטחון עדיין בודקים האם ההחלטה לעשות בו שימוש כדי ליירט טיל נ"מ סורי היתה מוצדקת

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניסוי במערכת חץ, ב-2015. במערכת הביטחון עדיין בודקים למה הוחלט לעשות בה שימוש הפעם
ניסוי במערכת חץ, ב-2015. במערכת הביטחון עדיין בודקים למה הוחלט לעשות בה שימוש הפעםצילום: © Amir Cohen / Reuters/רוי
גילי כהן
גילי כהן

בעקבות התקרית החריגה עם סוריה הלילה (שישי) אישרה ישראל לראשונה כי עשתה שימוש מבצעי במערכת חץ. המערכת, שנכנסה לשירות בחיל האוויר בשנת 2000, נועדה במקור ליירט טילים בליסטיים ארוכי טווח.

החץ תוכנן במטרה ליירט טילי קרקע-קרקע כבדים וארוכי טווח, דוגמת הסקאד או השיהאב. אך בשנים האחרונות פעלו במערכת הביטחון להרחבת יכולות המערכת דווקא "כלפי מטה" - כדי שתוכל להגן גם מפני טילים ורקטות לטווח בינוני, כמעין השלמה להגנה של סוללות "כיפת ברזל". בכדי להשלים את הפער בין טווחי היירוט של שתי המערכות - החץ וכיפת ברזל, שמיועדת לטווח של עד 75 ק"מ אף הרחיבה גם היא את יכולותיה, פיתחו במערכת הביטחון את "שרביט קסמים". מערכת הגנה חדשה זו צפויה להיות מוכרזת כמבצעית בימים הקרובים.

מערכת חץ מורכבת מכמה חלקים: טיל הבנוי משני שלבים – מאיץ ומיירט, מכ"ם בשם "אורן ירוק", שנועד לאתר מטרות בטווחים של מאות קילומטרים,  וקרון בקרה - מרכז הפיקוד והשליטה של המערכת. בתמונות של שרידי היירוט שצולמו בירדן נראה השלב הראשון של הטיל - המאיץ. הפעלת החץ ליירוט נעשית באופן ידני. משמעות הדבר היא שבחיל האוויר החליטו במודע ליירט את הטיל הסורי שחדר למרחב האווירי הישראלי.

עם זאת, בחיל האוויר ובמערכת הביטחון עדיין בודקים האם ההחלטה להפעיל מערכת המיועדת ליירוט רקטות ארוכות טווח נגד טיל נ"מ סורי היתה מוצדקת. ייתכן שהמכ"מ של המערכת זיהה את טילי האס-איי-5 כמטרה אחרת. ייתכן גם שהיו אלו שברי הטילים הסוריים שהתפוצצו באוויר וזוהו כאיום גדול ממה שהיוו בפועל. אפשרות נוספת היא שהצבא הסורי שיגר טילים אחרים ולא את טילי אס-איי-5, שבהם עשה שימוש בעבר נגד מטוסים ישראליים ושעל השימוש בהם הודיע גם הפעם.

מאז תחילת הניסויים במערכת חץ בשנות ה-90 ועד לקליטת המערכת ב-2000, ניהלו אנשי צבא, מומחי טכנולוגיה ואנשי ציבור ויכוח בדבר נחיצותה. הטענה המרכזית של המתנגדים לחץ היתה כי שיגור הטיל המיירט, שעלותו מוערכת בכמה מיליוני שקלים, אינו יעיל מול מטרה זולה בהרבה, כמו טילי סקאד. טענה דומה הושמעה גם כלפי מערכת כיפת ברזל, שעלות שיגור טיל מיירט בה מוערכת בכ-50 אלף דולרים. בצבא טענו מנגד כי יש להשוות בין עלות שיגור הטיל המיירט לבין עלות הנזק הפונטציאלי. בינתיים, עלות הטיל המיירט ירד ובידי צה"ל ישנו ארסנל של לא מעט טילים כאלה. גורם צבאי העריך בעבר כי עלות הטיל המיירט של ה"חץ" נאמדת בכחצי מיליון דולר, אך לפי הערכות שונות שפורסמו במהלך פיתוח המערכת היא נאמדת ביותר ממיליון דולר.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ