ישראל וארה"ב פועלות יחד לשכנע מדינות מערביות להתנגד להחלטות אנטי-ישראליות באו"ם

ביום שישי תצביע מועצת זכויות האדם על חמש החלטות אנטי-ישראליות. לפי פקיד ישראלי, לפלסטינים יש רוב אוטומטי, אך המטרה היא שמדינות אירופה יתנגדו. ארה"ב החרימה היום דיון מקדים בנושא במועצה

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי, בחודש שעבר. התחייבה לסייע לישראל
ברק רביד - צרובה

ישראל וארה"ב פועלות יחדיו כדי לנסות ולשכנע כמה שיותר מדינות מערביות להתנגד או להימנע בהצבעות על חמש החלטות אנטי-ישראליות במועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה שצפויות להתקיים ביום שישי, כך אמר פקיד בכיר במשרד החוץ בירושלים. ארה"ב הודיעה היום (שני) כי החליטה להחרים את דיוני המועצה לזכויות אדם שהתקיימו היום בעניין אותן חמש החלטות וכי תצביע נגדן.

חמש ההחלטות עולות לדיון והצבעה במסגרת סעיף 7 של מסמך היסוד של המועצה לזכויות אדם. מדובר בסעיף חריג שמוקדש אך ורק להפרת זכויות אדם על ידי ישראל. אף מדינה אחרת לא זוכה לטיפול דומה וישראל טוענת כי סעיף 7 הוא דוגמה לכך שהיא מופלית לרעה בידי המועצה. הדיון בהחלטות תחת סעיף 7 התקיים היום וההצבעות עליהן יתקיימו לקראת סוף השבוע ככל הנראה ביום שישי.

חמש ההחלטות עוסקות במצב זכויות האדם בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, בבנייה בהתנחלויות, במצב זכויות האדם ברמת הגולן ובצורך ב"אחריותיות" (accountability) עבור הפרת זכויות אדם מצד ישראל. מדובר בהחלטות שהועלו להצבעה באופן קבוע בשנים האחרונות והתקבלו ברוב. בדיונים שהתקיימו בשבועות האחרונים בין הפלסטינים ומדינות ערב לבין מדינות אירופה רוכך חלק גדול מהסעיפים הבעייתיים ביותר עבור ישראל. עם זאת, ההחלטות עדיין יכללו ביקורת קשה על ישראל.

הסעיף הבעייתי ביותר עבור ישראל, בהחלטה שתעסוק בהתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן, יכלול קריאה למדינות העולם ולחברות פרטיות להפסיק כל פעילות מסחרית ישירה או עקיפה עם ההתנחלויות. בנוסף תקרא ההחלטה לקיום דיון מיוחד בנושא ההתנחלויות בכינוס הבא של המועצה לזכויות אדם בהמשך השנה. ההחלטה בנושא ההתנחלויות גם תאשים את ישראל במדיניות אפליה מכוונת וממוסדת נגד הפלסטינים, בסיפוח דה-יורה ודה-פקטו של השטחים על רקע חוק ההפקעה וביצירת מציאות של מדינה אחת עם זכויות לא שוות לישראלים ולפלסטינים. ההחלטה שתעסוק ב"אחריותיות" תמתח ביקורת על ישראל בכל הנוגע לפגיעה בארגוני זכויות אדם והגבלת פעילותם.

פקיד בכיר במשרד החוץ העריך כי ההחלטות צפויות לעבור כיוון שלפלסטינים יש רוב אוטומטי במועצה לזכויות אדם. עם זאת, הוא הדגיש, מטרתה של ישראל היא לוודא שמדינות אירופה ומדינות מערביות נוספות יצביעו נגד ההחלטות או לפחות יימנעו. הפקיד הישראלי הבכיר ציין כי הפלסטינים מנסים להגיע לקונצנזוס עם מדינות אירופה על נוסח ההחלטות כדי לאפשר להן להצביע בעדן. הוא הדגיש כי ישראל, בסיוע ארה"ב, מנסה לשבור את הקונצנזוס האירופי. ההערכה בישראל היא כי אם גרמניה ובריטניה יחליטו להתנגד או להימנע, יפתח הדבר את הדלת למדינות נוספות באירופה וכן באמריקה הלטינית ואסיה לא לתמוך בהחלטות.

הפקיד הבכיר הוסיף כי ישראל פנתה כבר לפני כמה שבועות לממשל טראמפ וביקשה לתאם את הפעילות נגד ההחלטות בז'נבה ובבירות שונות בעולם. בקשה בנושא הועברה גם לשגרירת ארה"ב באו"ם ניקי היילי וזו התחייבה לסייע. שגרירת ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה אביבה רז-שכטר פעלה בימים האחרונים יחד עם נציגי ארה"ב מול גרמניה, בריטניה ומדינות נוספות כדי לשכנע אותן להתנגד או להימנע. משרד החוץ הנחה את שגרירי ישראל בבירות של המדינות החברות במועצה לזכויות אדם לפעול מול הדרגים הפוליטיים הבכירים ולבקש להצביע נגד או להימנע. 

כחלק מהתיאום בין ישראל לארה"ב החליט ממשל טראמפ להחרים את הדיון שהתקיים היום בז'נבה על ההחלטות האנטי-ישראליות. דובר משרד החוץ האמריקאי מארק טונר הודיע כי ארה"ב סבורה שיש לטפל בהטיה שיש למועצת זכויות האדם של האו"ם נגד ישראל. "לכן החלטנו לא להשתתף בדיון שהתקיים היום על סעיף 7", אמר טונר. "ייחוד לרעה של מדינה אחת בצורה בלתי מאוזנת לא משרת את האינטרסים של המועצה". טונר הדגיש כי בהמשך השבוע תצביע ארה"ב נגד כל ההחלטות האנטי-ישראליות ותעודד מדינות נוספות לפעול באותה צורה.

בתקופת הנשיא בוש הבן פרשה ארה"ב מהמועצה לזכויות אדם ושבה אליה עם כניסתו של הנשיא ברק אובמה לתפקידו. בשבועות האחרונים בוחן ממשל טראמפ את המשך פעילותו במועצה לזכויות אדם ואף את האפשרות לפרוש ממנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו העלה את הנושא במהלך ביקורו בוושינגטון באמצע פברואר מול הנשיא טראמפ ומול סגן הנשיא מייק פנס. פקיד ישראלי בכיר אמר כי נקבע שישראל וארה״ב תקיימנה שיחות בעניין כדי לקבוע מדיניות משותפת כלפי המועצה לזכויות אדם. "עמדתנו היא שארה"ב לא צריכה להיות חברה במועצה לזכויות אדם ונתניהו הבהיר זאת", אמר הפקיד הבכיר. גם סגן השר מייקל אורן העביר מסר דומה בשיחת טלפון שקיים בשבוע שעבר עם עוזרת שר החוץ האמריקאי לענייני ארגונים בינלאומיים. אורן הבהיר כי ארה"ב לא באמת מצליחה להשפיע על פעילות המועצה מבפנים ולכן עדיף שתפרוש ממנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ