ליברמן: מי שמגבה את לוינשטיין מקריב את מכינת עלי; בנט: "שר הביטחון עושה פוליטיקה על גב חיילי צה"ל"

שר הביטחון ושר החינוך ממשיכים בעימות ביניהם על רקע התבטאויות ראש המכינה בעלי נגד שירות נשים. בנט קרא לראש הממשלה נתניהו "לקרוא את ליברמן לסדר, שינהג באחריות"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

שר הביטחון אביגדור ליברמן ושר החינוך נפתלי בנט ממשיכים בעימות ביניהם בעניין התבטאויותיו של ראש המכינה הקדם-צבאית בעלי, הרב יגאל לוינשטיין, נגד שירות נשים בצה"ל. ליברמן אמר היום (שני) בישיבת סיעתו ישראל ביתנו כי "מנסים להעביר את הוויכוח מהרב לוינשטיין לשירות משותף. אני מציע להישאר באותו נושא, בהצהרות של הרב לוינשטיין, לפיהן בנות ישראל נכנסות (לצבא) כיהודיות ובקצה הן יוצאות לא יהודיות".

לדברי שר הביטחון, "את הדבר הזה לא ניתן לספוג, זה לא ניתן להכלה. שלא יהיו אשליות ושלא ינסו לברוח לצדדים: כל מי שמגבה אותו מקריב את המכינה הקדם-צבאית החשובה, שחינכה מאות חיילים טובים. יש בעיה עם בן אדם שפועל בניגוד לערכי צה"ל, אנחנו רוצים לשמור על המכינה הקדם-צבאית וגם על הערכים של צה"ל.

מנגד, בנט האשים בישיבת סיעת הבית היהודי את ליברמן בניסיון להרוויח הון פוליטי על חשבון הצבא. "לצערי שר הביטחון מנסה לעשות פוליטיקה על הגב של חיילי צה"ל, פועל נגד הציונות הדתית כדי לקושש קולות ופוגע פגיעה עמוקה במרקם של צה"ל", אמר יו"ר הבית היהודי.

בנט הוסיף כי "אין לנו צבא אחר ואנחנו כמובן לא ניתן לזה יד. אני מבקש מראש הממשלה שיקרא אותו לסדר, שינהג באחריות, שילמד מהרמטכ"ל איך לנהוג באחריות בכל הנוגע למרקם העדין  של מדינת ישראל ושל צה"ל. כולנו שרתנו בצה"ל וכולנו יודעים שאין לנו צה"ל אחר ולא כדאי לשחק עם הדבר הזה".

ליבמן ובנט בכנסת, בשנה שעברה
ליבמן ובנט בכנסת, בשנה שעברה צילום: אוליבייה פיטוסי

אתמול הודיע ליברמן כי בכוונתו לזמן מחרתיים את הרב לוינשטיין לשימוע במשרדו. בשבוע שעבר הזהיר ליברמן כי אם לוינשטיין לא יתפטר מתפקידו כראש הישיבה, הוא יבטל את הכרת משרד הביטחון במוסד. שר הביטחון לא פירט מה הוא מתכוון לומר ללוינשטיין בשיחה, אך נראה כי מדובר בצעד נוסף, קונקרטי יותר, בהמשך לאיומו לשלול את הכרת משרד הביטחון במכינה. הוצאתה של ישיבה ממסלול ההסדר, הנתונה להחלטתו של ליברמן, כרוכה בהליך ממושך, שקרוב לוודאי יגיע גם להליכים משפטיים. במכינה אמרו בשבוע שעבר כי רק 15 מתלמידי הישיבה לומדים במסלול ההסדר, המאפשר שירות מקוצר של 17 חודשים. משמעות ביטול מעמד ההסדר היא כי אפשרות השירות המקוצר עבור תלמידי הישיבה תתבטל.

בשיחה עם עיתונאים אתמול בעת ביקור שערך בבקו"ם בתל השומר אמר ליברמן כי הוא פועל בהתאם לחוות דעת של המחלקה המשפטית במשרד הביטחון. "אנחנו לא מחפשים עימות, אנחנו רוצים לשמור על המכינה אבל גם על ערכי הצבא", אמר ליברמן. "כל ההשתלחות הגורפת בבנות ישראל המשרתות בצה"ל זה דבר לא סביר. ניסינו בכל דרך להימנע מהחיכוך הזה. פעמיים סלחנו. בפעם השלישית, זה כבר יותר מדי".

בשבוע שעבר שלח ליברמן מכתב לרב לוינשטיין בו דרש ממנו להתפטר מתפקידו בשל התבטאויותיו נגד שירות נשים בצה"ל. "לאור העובדה שמדובר בדפוס חוזר ונשנה, ובאמירות ברורות שאתה ללא ספק עומד מאחוריהן, הנני דורש ממך להתפטר מתפקידיך גם במכינה וגם בישיבת ההסדר", נכתב בפנייה של ליברמן אל לוינשטיין. "במידה ולא תעשה כן, אאלץ להפעיל את סמכותי ולהפסיק את ההכרה של משרד הביטחון בישיבת עלי כישיבת הסדר, ואפעל בכל דרך שנתונה בידי על מנת לבטל את הכרתה של עלי כמכינה קדם צבאית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ