שכרם של אנשי הקבע הזוטרים בצה"ל יעלה במאות שקלים מדי חודש

משרדי הביטחון והאוצר חתמו על ההסכם, לפיו יקבלו כעשרת אלפים אנשי קבע בשבע שנותיהם הראשונות לשירות תוספת לשכרם. עלות המהלך כמאה מיליון שקלים בשנה. קצינה באכ"א: זה "היסטורי"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

שכרם של אנשי הקבע הזוטרים יעלה במאות שקלים בחודש, כך נקבע בהסכם השכר החדש שנחתם אמש (שני) בין משרדי הביטחון והאוצר. אנשי הקבע יראו את ההעלאה בשכרם ב-1 במאי, אך הוא יחול רטרואקטיבית החל מחודש מארס הנוכחי. 

לפי ההסכם, יקבלו כעשרת אלפים אנשי קבע תוספת לשכרם החודשי בעלות של כמאה מיליון שקלים בשנה. מדובר באנשי קבע בשבע שנותיהם הראשונות לשירות, המוגדרים כ"קבע ראשוני", שיזכו להטבות שכר שונות. כך למשל, נגדים יקבלו בממוצע תוספת של כ-600 שקלים בחודש, ואילו קצינים שאינם בעלי תואר אקדמי יקבלו תוספת של כ-400 שקלים בחודש.

סיום קורס קצינים בבה"ד 1, ב-2014
סיום קורס קצינים בבה"ד 1, ב-2014צילום: אליהו הרשקוביץ

לצד זאת, הוחלט כי נגדים המשרתים ביחידות מחסני החירום, האמונים על שמירת כלי הרכב והציוד המיועדים למלחמה, יקבלו מענק בגובה של כ-8,000 שקלים בשנה, בתנאי שיתחייבו לשרת שנה ביחידות אלו. נציב קבילות החיילים, האלוף במילואים יצחק בריק, מתח ביקורת בדו"ח שפרסם בשנה שעברה על המצב ביחידות אלו, וציין כי הן נמצאות בתהליך קריסה, בין היתר בשל מצוקת כוח אדם משמעותית. רק לאחר מכן, השקיע הצבא 150 מיליון שקל בשיקום הימ"חים, וכעת הושלם צעד נוסף עם מתן תוספת השכר לנגדים המשרתים בהן.

קצינה בכירה באגף כוח האדם בצה"ל הגדירה את ההסכם "היסטורי", והוסיפה כי הוא מהווה "תיקון פער של שנים ארוכות". לדבריה, בעקבות העלאת השכר, אלפי קצינים ונגדים שקיבלו עד כה גמלת הבטחת הכנסה מכיוון ששכרם לא הגיע לשכר המינימום, ישתכרו מעתה למעלה מ-6,000 שקלים בחודש.

במסגרת דיוני התקציב בשנים עברו, הציגו בצה"ל נתון לפיו כרבע מאנשי הקבע נזקקים להשלמת הכנסה, מכיוון ששכרם עמד על כ-4,300 שקלים. על כך מתחו ביקורת באוצר, בטענה כי במרבית המקרים מדובר בקצינים צעירים, בשנות ה-20 לחייהם, כך שהצגת הנתונים באופן הזה מוטעית. עם זאת, לדברי הקצינה הבכירה, התברר כי 30% מאנשי הקבע שקיבלו הבטחת הכנסה אינם בשנה הראשונה לשירות הקבע, אלא ותיקים יותר. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ