50 חודשי מאסר נגזרו על תושבת סכנין שהצטרפה עם בעלה וילדיה לדאעש

האשה, סברין זבידאת, עברה עם בן זוגה ושלושת ילדיה למוסול, שם נלחם בעלה לצד פעילי הארגון עד שנפצע. היא הודתה והורשעה בין היתר בעבירות של מגע עם סוכן חוץ וחברות בארגון טרור

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נעה שפיגל

50 חודשי מאסר בפועל נגזרו הבוקר (שלישי) בבית המשפט המחוזי בחיפה על סברין זבידאת, בת 30 מסכנין, שהצטרפה עם בעלה ושלושת ילדיה לארגון המדינה האיסלאמית (דעאש). זבידאת הודתה והורשעה בעבירות של מגע עם סוכן חוץ, יציאה שלא כדין, חברות בהתאחדות בלתי מותרת וחברות בארגון טרוריסטי, במסגרת הסדר טיעון שלא כלל הסכמה על העונש. עונשו של בן זוגה של זבידאת, ויסאם, טרם נקבע. 

כתבי אישום הוגשו נגד זבידאת ובעלה באוקטובר האחרון, לפיהם המשפחה עברה לעיר מוסול והאב לחם שם לצד דאעש. קודם לכן שכנעה סברין את ויסאם להצטרף לארגון ולהילחם בסוריה ובעיראק, וכשהגיעו לסוריה השניים מסרו לידי הארגון את דרכוניהם הישראלים ונשבעו אמונים לארגון. ויסאם אף השתתף בקורסים והכשרות, בהם קורס בנושא הלכות השריעה ואימונים צבאיים. 

סברין זבידאת בבית המשפט המחוזי בחיפה, הבוקר

ויסאם קיבל נשק והחל להילחם עבור הארגון, ובשלב מסוים נפצע במהלך פשיטה של דאעש בכפר אלבורישה. הוא נפגע מכדור ברגלו ואושפז בבית חולים בעיר. לאחר פציעתו, הוא שב להתגורר עם אשתו וילדיו במוסול. סברין עבדה בבית חולים מקומי כמפעילת מצלמות אבטחה ושלושת ילדיהם הקטנים, בני 3, 6 ו-8 למדו במוסדות חינוך מקומיים. את דמי המחיה קיבלו מאנשי ארגון דאעש.

במהלך יולי 2016 החליטו השניים לחזור לישראל בעקבות הפגזות כבדות של מטוסי הברית נגד ארגון דאעש על העיר מוסול, ובשל היעדר חינוך סדיר לילדיהם. בהחלטתו ציין סגן נשיא בית המשפט, השופט אברהם אליקים, כי "במעשיה גרמה הנאשמת נזק לילדיה, במקום לדאוג שילדיה ילכו לגן ילדים או לבית ספר, היא לקחה אותם איתה לאזור קרבות וכפי שצוין בסעיף 16 לכתב האישום המתוקן, בתקופה בה שהו הנאשמים במוסול הופצצו מקומות שונים בעיר ומיותר לציין כי בהיעדרו של חינוך סדיר נגרם לילדים נזק שאני מקווה שלא יבוא לידי ביטוי בעתיד". 

השופט הוסיף כי בני הזוג הובילו את ילדיהם עשר פעמים לחצות את הגבול בין סוריה לטורקיה - בהרים, ללא מזון ומים ותוך שימוש בסם הרדמה להשקיט את הילדה בת השלוש שלא תבכה ותעורר תשומת לב, ואמר כי זה יכול לגרום לילדים נזקים חמורים. הוא ציין עוד כי כל עונש מאסר יפגע בילדים שזקוקים לאם ולאב, אבל הדאגה לילדיה לא עמדה לנגד עיניה "עת גררה אותם בשל אידיאולוגיה טרוריסטית ממגרש המשחקים, חצר בית הספר וחבריהם לגן ולכיתת הלימודים, לאזור קרבות תוך חציית גבולות וסיכון חייהם.  בהתחשב בחומרת העבירות איני סבור כי יש  להימנע מעונש מאסר או להסתפק בתקופת מאסר קצרה".

השופט כתב עוד כי "בהתחשב באופיין של העבירות והסיכון המשמעותי לביטחון המדינה הקיים בהצטרפות אזרחי ותושבי ישראל לארגוני טרור בחו"ל, לטעמי יש צורך במקרה זה בהרתעת הרבים מפני ביצוע עבירות מסוג העבירות שביצעה הנאשמת וכי יש סיכוי של ממש שהחמרה בעונשה תביא להרתעת הרבים". לבד מהמאסר בפועל, נגזרו על זבידאת גם 12 חודשי מאסר על תנאי למשך שלוש שנים וכן קנס של 8,000 שקלים.

עו"ד ראניה סרוגי מהסנגוריה הציבורית אמרה בתגובה לגזר הדין כי "מדובר בגברת שאכן חצתה את הגבולות והגיעה לסוריה ועיראק. לא נטען בשום שלב שהיא פגעה בביטחון המדינה, לא נטען שיצרה תשתית כלשהי שיש בצדה סיכון לביטחון המדינה, מכאן העמדה שלנו שהעונש חמור. נבחן את המשך צעדינו ונחליט כיצד אנחנו פועלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ