ראש המוסד לשעבר: ישראל טומנת את הראש בחול, הסכסוך לא ייפתר מעצמו

בכנס בנתניה טען תמיר פרדו כי ישראל יוצרת איומים חיצוניים כדי לא להתמודד עם הכיבוש ועם המצב בעזה. לדבריו, "למדינת ישראל איום קיומי אחד, אך בחרנו שלא לבחור"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו בכנס, הבוקר
ראש המוסד לשעבר תמיר פרדו בכנס, הבוקרצילום: דודו בכר

ראש המוסד הקודם, תמיר פרדו, טען הבוקר (שלישי) כי הכיבוש והסכסוך עם הפלסטינים הם האיום הקיומי היחיד בפניו ניצבת מדינת ישראל. "מדינת ישראל בחרה לא לבחור, מתוך תקווה כי הסכסוך יסתדר מעצמו - אולי הערבים ייעלמו, אולי יקרה איזה נס קוסמי", אמר פרדו בכנס על-שם מאיר דגן שהתקיים במכללה האקדמית נתניה. לדבריו, "יום אחד נגיע למדינה דו-לאומית כי לא יהיה אפשר להתיר את הקשר הגורדי בין האוכלוסיות. ככה זה כשלא מחליטים".

פרדו קבע כי "למדינת ישראל איום קיומי אחד. זו פצצת זמן מתקתקת. בחרנו לטמון את הראש בחול, תוך יצירת איומים חיצוניים שונים ומגוונים. בין הים לירדן שוכנים יהודים ומוסלמים - מספרם כמעט זהה. התושבים ביהודה ושומרון שאינם יהודים חיים תחת כיבוש. זו ההגדרה של מדינת ישראל, לא שלי. החוק בשטח הזה הוא כפי שאנחנו קבענו אותו, חוק השיפוט הצבאי ונתון למרות של צבא ההגנה לישראל.

"ברצועת עזה, למרות הנסיגה המלאה, האחריות בידי מדינת ישראל. המצב ההומניטארי באחריות של ישראל, וזה המקום עם הבעיה הכי גדולה בעולם היום".

פרדו הוסיף כי "ישראל צריכה להתמודד עם המציאות הדמוגרפית ועם השאלה איזה מדינה אנחנו רוצים. החיים בעובדות אלטרנטיבות טומנים בחובם את האסון לחזון הציוני. המפתח של הצלתה של המדינה מחייב מנהיגות אמיצה".

מוקדם יותר טען בכנס ראש המוסד יוסי כהן, שהחליף את פרדו בתפקידו בשנה שעברה, כי דווקא איראן ניצבת בראש דירוג האיומים על ישראל כיום. לדברי כהן, ששטח את השקפת עולמו הביטחונית, הרפובליקה האיסלאמית לא ויתרה על שאיפותיה להשגת יכולת גרעינית, והיא מנסה להשפיע ולעצב את המציאות במזרח התיכון. "כל עוד משטר האייתוללות קיים, עם הסכם הגרעין ובלעדיו, איראן תהיה אתגר ראשון במעלה עבור המערכת הביטחונית", טען ראש המוסד.

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, שנאם אף הוא בכנס, התייחס גם כן לאיראן וציין את השפעותיה על חיזבאללה ועל חמאס. "איראן מקיימת מולנו מערכה נוספת, מלחמה באמצעות שליחים, והיא נוכחת גם בלבנון, גם בסוריה עם אלפי מליציות שיעיות, וגם ברצועת עזה", אמר.

הרמטכ"ל רמז גם לפעילות המבצעית של צה"ל בתקופה האחרונה בסוריה שגרמה למתיחות מול הממשל הרוסי, וטען כי "על אף שש שנות המלחמה בסוריה, אנחנו מצליחים לשמור על גבול שקט ולמנוע התעצמות ממי שלא צריך להתעצם בנשק מתקדם".

הוא הוסיף כי מלחמת האזרחים בסוריה מביאה לא רק סיכונים, אלא גם "לא מעט הזדמנויות ושיתופי פעולה אזוריים ובין-לאומיים", כלשונו. "גם עם הרוסים השכלנו, למרות המתיחות של סוף השבוע שעבר (בעת ירי טילי הנ"מ לעבר מטוסי חיל האוויר שתקפו בסוריה, ג"כ), ליצור מערכת של מניעת חיכוכים ולתאם פעילות", הוסיף איזנקוט.

בתוך כך, איזנקוט אישר לראשונה כי לפי מידע שהשיג המודיעין הישראלי, הפרסומים באחרונה בתקשורת הערבית על כך שרמטכ"ל חיזבאללה, מוסטפא באדר א-דין, נרצח במאי אשתקד על-ידי מפקדיו - נכונים. "זה מצביע על גודל האכזריות, המורכבות והמתח בין חיזבאללה לפטרון האיראני", אמר איזנקוט בכנס. "הפרסומים עולים בקנה אחד עם המידע שיש לנו, וזה מעיד על עומק המשבר בארגון".

איזנקוט הוסיף כי חרף פעילותו רחבת ההיקף של חיזבאללה בסוריה, בה הוא צובר ניסיון מבצעי רב, הארגון מתמודד כיום עם שורת משברים: "משבר פנימי - על מה נלחמים, משבר כלכלי, ומשבר מנהיגותי", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ