מנהל הסניף העזתי של ארגון סיוע טורקי מואשם כי פעל עבור הזרוע הצבאית של חמאס

לפי השב"כ, מוחמד מורתג'א העביר לחמאס ציוד והטבות במיליוני שקלים שיועדו לסיוע הומניטארי והתכוון לספק לארגון צילומי לוויין צבאי טורקי לשיפור דיוק הרקטות. ישראל עדכנה את טורקיה בפרטי האישום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

מוחמד מורתג'א, פלסטיני תושב רצועת עזה המשמש מנהל הסניף המקומי של ארגון סיוע הומניטארי של ממשלת טורקיה, הועמד היום (שלישי) לדין והואשם בפעילות עבור הזרוע הצבאית של החמאס.

מורתג'א נעצר בחודש שעבר כשיצא מעזה לישראל. לפי הודעת השב"כ, החשד הוא כי חמאס הכשיר אותו, בין היתר, לייצר מטעני נפץ וכי מורתג'א אחסן בביתו אמצעי לחימה כמו רימוני יד וכלי נשק. לפי השב"כ, מורתג'א התכוון לטוס מישראל לטורקיה. המטרה הרשמית של הנסיעה היתה לעבור הכשרה מטעם ארגון הסיוע הטורקי (TIKA), אך למעשה התכוון מורתג'א להשיג מידע שיסייע לחמאס "לשפר את דיוק הרקטות המשוגרות לעבר ישראל", מסרו בשב"כ. לפי כתב האישום, שהוגש היום נגד מורתג'א לבית המשפט המחוזי בבאר שבע, הוא נשלח לטורקיה בידי הזרוע הצבאית של חמאס כדי להשיג מפות המבוססות על צילומי לוויין צבאי טורקי.

מוחמד מורתג'אצילום: תקשורת שב"כ

לפי כתב האישום, אחראי המחקר והפיתוח בזרוע הצבאית של חמאס, איאד שאער, ביקש בתחילת 2016 שמורתג'א יספק לארגון צילומים של הלוויין הצבאי הטורקי. מכתב האישום עולה כי שאער אמר למורתג'א שבעת הלחימה ב-2014 הירי של חמאס כוון על פי המפות של Google Earth ולא היה מדויק מספיק - שיעור הפגיעה עמד על 10%, לדבריו.

בשב"כ אומרים כי ארגון הסיוע הטורקי לא ידע על פעילותו של מורתג'א וכי הוא הונה את מעבידיו וניצל את תקציבי הארגון שהיו מיועדים לפרויקטים הומניטאריים בעזה לטובת פעילי חמאס. כך, פעילי חמאס הם שקיבלו מהארגון סיוע כלכלי במקום האנשים הנזקקים לו. לפי השב"כ, בעת הלחימה בעזה בקיץ 2014 וגם אחרי כן העביר מותרג'א לאנשי חמאס ציוד והטבות בשווי מיליוני שקלים, שעליהם היה אמון כמנהל סניף הארגון.

לפני הסרת צו איסור הפרסום מעל הפרשה עידכנה ישראל הבוקר מראש את טורקיה על פרטי כתב האישום נגד מורתג'א. פקיד בכיר במשרד החוץ אמר כי שגריר טורקיה בישראל כמאל אוקם הוזמן היום לשיחה בלשכת מנכ"ל משרד החוץ ועודכן בפרטים. הפקיד הבכיר אמר כי הובהר לשגריר הטורקי כי ישראל רצתה לעדכן את ממשלת טורקיה לפני הסרת צו איסור הפרסום ולפני שהפרשה הופכת פומבית.

במקביל, שגריר ישראל באנקרה איתן נאה עדכן הבוקר בכירים במשרד החוץ הטורקי על פרטי הפרשה. לדברי הפקיד הבכיר, הטורקים פנו לישראל כבר לפני כמה שבועות בעקבות מעצרו של האזרח הפלסטיני שעומד בראש משרד סוכנות הסיוע שלהם בעזה, אך הובהר להם כי עדיין לא ניתן לספק להם פרטים וכי ברגע שהדבר יתאפשר הם יעודכנו. "הטורקים הופתעו מהמידע שמסרנו להם היום אבל הודו לנו שעדכנו אותם מראש", אמר הפקיד הבכיר.

בהודעת השב"כ נכתב עוד כי החקירה העלתה גם שהארגון הטורקי IHH, שהוכרז בישראל כארגון טרור ב-2009 בשל תמיכתו בחמאס, "סייע לממן באופן ישיר את פעילותה של הזרוע הצבאית של חמאס". לפי שב"כ, כספים שהעביר IHH  לחמאס שימשו להקמת מתקן לאימוני הקומנדו הימי של הארגון בעזה ולרכישת ציוד לחימה. בכתב האישום נאמר כי מורתג'א העביר עשרות קופסאות בשר שקיבל מ-IHH לפעילי חמאס. "חקירה זו ממחישה את שיטות ההונאה המגוונות בהן נוקט חמאס מול הקהילה הבינלאומית וארגוני הסיוע ההומניטאריים", אמרו בשב"כ.

דובר החמאס פאוזי ברהום הגיב להודעה על מעצרו והעמדתו לדין של מותרג'א ואמר: "ישראל ממשיכה בשקרים שלה ובתפירת תיקים לפעילים וראשי ארגונים אזרחיים ובינלאומיים הפועלים ברצועת עזה. מדובר בקמפיין ישראלי אכזרי שמטרתו לפגוע באותם ארגונים ולהדק את המצור על הרצועה".

בינואר הרשיע בית המשפט המחוזי בבאר שבע את וחיד בורש, עובד בסוכנות הפיתוח של האו"ם (UNDP), במתן שירות לחמאס וגזר עליו שבעה חודשי מאסר. לפי כתב האישום, שהוגש במסגרת עסקת טיעון, בזמן שבורש הופקד על שינוע חומרי ההריסה ופינוי שלהם פנו אליו פעילי הזרוע הצבאית של חמאס וביקשו כי פסולת הבניין תפונה לאתר הבנייה של נמל אלוואחה שבעזה. לבסוף זלגו כ-300 טונות של הריסות לידי פעילי החמאס.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ