הרמטכ"ל: צה"ל תקף מנהרות בגבול עזה אחרי צוק איתן בשיטה חדשה

בדיון בכנסת אישר איזנקוט לראשונה כי צה"ל הפציץ מנהרות חמאס גם אחרי קיץ 2014, אך הוסיף כי "לא נכון להגדיר את איום המנהרות כקיומי או אסטרטגי ולא להלך אימים על התושבים שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילות לאיתור מנהרות ומיגון בגבול רצועת עזה, בשנה שעברה

הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, אישר הבוקר לראשונה כי צה"ל הפציץ מנהרות של חמאס גם לאחר צוק איתן, באמצעות שיטה חדשה. "תקפנו עם יכולת שפיתחנו כדי לפגוע בהן, ומאז צוק איתן נפגעו מאות מטרות כדי להבהיר מדיניות שאנחנו רוצים", אמר איזנקוט בדיון בכנסת, והוסיף כי חמאס ממשיך לחפור מנהרות ולשפר את מאגרי אמצעי הלחימה שלו. 

מדובר בטכניקה חדשה יחסית של צה"ל שנועדה להפציץ מנהרות באופן שישבש את היכולת להשתמש בהן. בצוק איתן ההפצצה האווירית של המנהרות הקשתה על הכוחות לאתרן ולהשמידן, ודו"ח המבקר קבע כי לחיל האוויר היתה "יכולת התמודדות מצומצמת ביותר" ושחסרו לו יכולות רלוונטיות להתמודדות עם המנהרות. השיטה, שעליה דיבר איזנקוט לראשונה, נועדה לפגוע במנהרות שחוצות מרצועת עזה וחוצות לשטח ישראל. לפי הערכות, מספרן הוא דו ספרתי. 

הרמטכ"ל הגיע לדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בעקבות ממצאי דו"ח המבקר על מבצע צוק איתן. איזנקוט ביקש להבהיר כי המנהרות הן לא איום קיומי או אסטרטגי, כפי שטרור המתאבדים לא הוגדר על ידי צה”ל כאיום קיומי על מדינת ישראל. הוא אמר: "איום התת קרקע חמור ביותר. לא נכון להגדיר אותו כאיום קיומי או אסטרטגי ולא להלך אימים על עצמנו והתושבים שלנו". אולם לדבריו, "אנחנו רואים באיום התת קרקע (המנהרות) איום חמור מאוד שמאפשר לצאת משטח ישראל והפרת ריבונות". 

לדברי הרמטכ"ל, "מאז צוק איתן הפנינו משאבים גדולים מאוד ותיעדפנו את המשימה בעדיפות עליונה בצה"ל, הפנינו יחידות וביצענו פעילויות. לשם המחשה היקפי התקציב לאיום הזה מאז צוק איתן ב-2016, הם 1.2 מיליארדי שקל למענה טוב יותר. יש החלטת קבינט להקים מכשול בהיקף שלושה מיליארד שקל, כולל מערכת מכ"מים ואיסוף שתיתן מענה טוב יותר". 

הרמטכ"ל הוסיף כי, "מאז הקמת הצבא הוא לא התמודד עם אתרי תת קרקע בהיקף ועומק שנחשפו בצוק איתן". הוא הוסיף כי, "לאור הלקחים של צוק איתן החלטנו להגדיר את אזח"ע (רצועת עזה) כמדינת יעד. היא שווה ללבנון לצורך העניין".

איזנקוט אמר כי צה"ל ימשיך לפעול באופן "לא מידתי", כדבריו, בתגובה לכל ירי רקטה לעבר גבול ישראל מרצועת עזה. "צה"ל מפעיל מדיניות הפעלת כוח התקפית ולא מידתית כדי למנוע מציאות שבה הם יורים טיל ואנחנו פגז. אנחנו רואים כתובת אחת ברצועה: חמאס", אמר הרמטכ"ל.  

הלילה נהרג פלסטיני בן 18 ושניים נפצעו באורח בינוני מירי טנק צה"לי בדרום רצועת עזה, סמוך לגבול עם ישראל. בצה"ל הגדירו הבוקר את התקרית כחריגה ומסרו כי יבחנו אתת שאירע. לפני שישה ימים תקף כלי טיס של חיל האוויר שתי תשתיות חמאס בצפון רצועת עזה. זאת בתגובה  לירי רקטה יום קודם לכן לעבר המועצה האזורית שדות נגב. הרקטה שנפלה בשטח פתוח לא גרמה לנפגעים או לנזק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ