אחז בן ארי: התנהלות משרד הביטחון בפרשת הצוללות לא הושפעה מהפנייה של עו"ד שמרון

היועמ"ש של מערכת הביטחון לשעבר אמר בראיון לגלי צה"ל כי פרקליטו של נתניהו לא הציג את עצמו כנציג ראש הממשלה כשהתקשר אליו, אך היה ברור לו שהפרקליט מייצג גוף מסחרי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
גילי כהן
גילי כהן

היועץ המשפטי של מערכת הביטחון לשעבר, עו"ד אחז בן ארי, אמר הבוקר (חמישי) כי שיחת הטלפון שקיבל מפרקליטו של נתניהו, עו"ד דוד שמרון, ביולי 2014 בעניין רכש הצוללות "לא שינתה את מהלך העניינים במשרד הביטחון". בראיון לתוכנית "דקלסגל" בגלי צה"ל אמר בן ארי כי שמרון לא הציג את עצמו כנציג ראש הממשלה כשהתקשר אליו בעניין יצרנית הצוללות הגרמנית, אך היה ברור לו ששמרון מייצג "גוף מסחרי".

לגבי התנהלות שומרון בפרשה אמר בן ארי כי "אם היה לו (לשמרון) איזה שהן הנחיות או הסדר ניגוד עניינים ככל שהיה לו כזה, שמנע ממנו לפנות אליי - אז זו בעיה. אם לא – אז זו לא בעיה". בן ארי פרש בתחילת החודש מתפקידו כיועץ המשפטי של מערכת הביטחון, לאחר עשור בתפקיד. הוא העיד במשטרה במסגרת חקירת וחוקרי המשטרה אף הגיעו למשרדו בקריה על מנת לאתר מסמכים הקשורים לרכש הצוללות וספינות המגן.

המאבק על הספינות 
הכרה בצורך - הצורך ברכש הספינות עולה ב-2012, גם על רקע גילוי מאגרי הגז
האפרות הראשונה- תחילה נבחנה רכיה מהמספנה הגרמנית תיסנקרופ, אך שר הביטחון ברק החליט לבחון אפשרויות אחרות
ההתמודדות הרשמית - במכרז שנפתח ב-2014 התחרו חברות מדרום קוריה, איטליה וספרד אך לא מגרמניה
הלחץ של רה"מ- ב-2014 לחצו נתניהו והמל"ל על יעלון בטל את המכרז ולהתקשר עם החברה הגרמנית
פרשת המייל - במקביל למחלוקת נעשתה הפנייה של שמרון שליועמ?"ש שמשרד הביטחון המתועדת בהודעת הדוא"ל
הושג סיכום - לבסוף אכף נתניהו את רצונו על מערכת הביטחון וב-2015 סוכמה עסקת הספינות עם הגרמנים

בן ארי הוא זה שדיווח במייל למנכ"ל משרד הביטחון דאז, האלוף במילואים דן הראל, כי עו"ד שמרון התערב בפרשת מכרז הצוללות, למען יצרנית הצוללות הגרמנית שאת נציגה בישראל הוא ייצג. לפי דיווח בערוץ 10, ביולי 2014  למנכ"ל הראל במייל כי שמרון התקשר אליו והתרעם על ההחלטה לצאת למכר בינלאומי לרכישת כלי שיט שיגנו על אסדות הגז, ספינות "סער 6". במייל נכתב כי "התקשר אליי עו"ד דוד שמרון המייצג את החברה הגרמנית, וביקש לדעת האם אנחנו עוצרים את הליכי המכרז על מנת לשאת ולתת עם לקוחותיו, כפי שנתבקשנו

בן ארי ציין כי הופתע מכך שנפתחה חקירה בפרשה ואמר כי מנקודת ראותו, "אילו היה משהו לא תקין שהיינו יודעים עליו, זה לא היה מתקדם (הליך הרכש לא היה מתקדם, ג"כ)". הוא הוסיף כי "זו הפתעה שנפתחה בכלל חקירה בעניין הזה".

עבור ייצוגו של מיקי גנור, נציג החברה הגרמנית שעמה נחתמה העסקה לרכש ספינות המגן לאסדות הקידוח ולרכש הצוללות לחיל הים. בהתבסס על סכום זה, עולה כי שמרון קיבל כ-3,000 דולרים מדי חודש עבור ייצוגו של גנור. שמרון מייצג את גנור בחמש השנים האחרונות בעיסוקים שונים - חלקם בנושאי המספנות הגרמניות וחלקם בנושאים אחרים, כמו נדל"ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ