אמו של בן 8 בחברון: חיילים אילצו אותו להצביע על מיידי אבנים

בסרטון שצולם בידי מתנדבי "בצלם" נראים חיילים מחטיבת גולני אוחזים בידיו של בן השמונה ומובילים אותו ממקום למקום. צה"ל: זוהה חשוד בזריקת בקבוק תבערה, הוא הובל לבית הוריו כי מדובר בקטין

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילי צה"ל אוחזים בידיו של בן ה-8. מתוך הסרטון של "בצלם"
גילי כהן

סרטון שצולם על-ידי מתנדבי ארגון "בצלם" מתעד קבוצת חיילים התופסת ילד פלסטיני בן שמונה, ולוקחת אותו מבית לבית. לדברי אמו של הילד, הוא אולץ להצביע על מיידי אבנים. מהצבא נמסר כי הילד נחשד בזריקת בקבוק תבערה והובל לבית הוריו משום שהוא קטין.

המקרה ארע ביום ראשון האחרון, והחיילים המופיעים בסרטון משתייכים לכוח של חטיבת גולני שהגיע לגזרת חברון בימים האחרונים. בתיעוד נראה כי במקום נוכחים לפחות תריסר חיילים, שלושה מהם קצינים. באחד מקטעי הווידיאו נראה כי אחד מהקצינים שבמקום, בדרגת סגן, קורא לאיש פלסטיני מבוגר כדי שיסייע בתרגום הדברים לילד הפלסטיני. 

בתיעוד נראה הילד הפלסטיני מובל על-ידי קבוצת חיילים, כאשר שניים אוחזים אותו בידיו. בשלב מסויים הילד עומד על גג אחד הבתים, מובל על-ידי חייל כדי שיסרוק כמה אזורים בגג הבית. בקטע שנראה כי צולם בידי אדם אחר, נראה חייל אחד אוחז בחולצתו של הילד, בעוד הקצין מחזיק אותו בידו, ושניהם מובילים אותו מחוץ לבית. אז התקרבה למקום קבוצת נשים פלסטיניות שהתחילו אף הן לאחוז בידו של הילד, לקחו אותו מידי החיילים, וצעקו לעברם.

בהודעה שהוציא הארגון מוזכרים דברי אמו של הילד, שסיפרה כי ניגשה לאחד החיילים וביקשה שיחזיר את בנה, אך הוא סירב. "(הוא) אמר: אם את רוצה לקחת אותו, את צריכה לשכנע אותו למסור לנו את שמות הילדים שמיידים אבנים. ניסיתי להסביר לחייל שאנחנו לא גרים בשכונה, ושבאנו רק לביקור אצל ההורים שלי, ושהילד לא יודע את שמות הילדים בשכונה", המשיכה. "החייל התעלם מדבריי והחיילים גררו את הילד פעם קריית ארבע, ופעם לכיוון הרחוב שמוביל לאזור ג'בל ג'והר". לדברי אמו, בכל אותה העת בנה היה ללא נעליים.

התנהלות החיילים נבדקת כעת על-ידי הצבא, שלא ידע על דבר המקרה עד לפרסום סרטון "בצלם". בבירור עמם טענו החיילים כי לא ביקשו מהילד להצביע על מיידי אבנים. גם אם חשדו החיילים בדבר מה שעשה בן השמונה, על אף שהדבר לא ניכר בהתנהגותם, הוא מתחת לגיל 12 שבו חלה עליו אחריות פלילית ועל כן אינו בר ענישה.

מדובר צה"ל נמסר: "מבירור ראשוני עולה כי ביום ראשון האחרון, זיהתה תצפית זריקת בקבוק תבערה לעבר היישוב קרית ארבע. כוח צה״ל שהוקפץ לנקודה תפס חשוד והוביל אותו לבית הוריו מכיוון שמדובר בקטין. יצויין כי מבירור ראשוני, הכוח לא דרש מהקטין לכוון אותם אל החשודים הנוספים".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ