בצעד חריג, חמאס סגר את המעבר מעזה לישראל עקב ההתנקשות בבכיר הארגון

סגירת המחסום תפגע בעיקר בתושבי הרצועה ולא תשפיע על מעבר סחורות. לפי הערכות, חמאס מבקש לבצע הערכת מצב בעקבות חשד כי מבצע ההתנקשות הוא משתף פעולה עם ישראל

ג'קי חורי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'קי חורי
גילי כהן

דובר משרד הפנים של חמאס הודיע בצעד חריג על סגירת המחסום הסמוך למעבר ארז עד להודעה חדשה. זאת, בעקבות ההתנקשות בגורם הבכיר בזרוע הצבאית של הארגון, מאזן פוקהא, בסוף השבוע.

סגירת המחסום, הנשלט בידי חמאס, תמנע מעבר מישראל לעזה וממנה, וצפויה לפגוע בתושבים הנוהגים להשתמש במעבר זה, ובהם סטודנטים, סוחרים המבצעים עסקאות בישראל וחולים המקבלים טיפולים בישראל ובגדה המערבית.

בכירי חמאס, ובהם יחיא אנוואר (שלישי מימין) ואיסמעיל הנייהצילום: MAHMUD HAMS/אי־אף־פי

דובר משרד הפנים של הארגון, איאד אל-בזם, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "הסגירה נעשית במסגרת הצעדים שנקטו מנגנוני הביטחון של חמאס בעקבות פשע ההתנקשות במאזן פוקהא".

הצעד אינו משפיע כלל על מערכת הביטחון הישראלית, אשר מבחינתה לא מבצעת כל שינוי בהפעלת מעבר ארז. לצעד אין השפעה גם על מעבר סחורות, אשר מתבצע דרך מחסום אחר.

לפי הערכות, בחמאס חושדים כי גורמים המשתפים פעולה עם ישראל הם אלה שביצעו או סייעו לבצע את ההתנקשות בפוקהא, ולכן בארגון מבקשים לבצע הערכת מצב לגבי סידורי הביטחון שננקטים כלפי הנכנסים והיוצאים מהרצועה.

בחמאס מקפידים עד כה לא לפרסם פרטים רשמיים אודות החקירה מלבד עצם קיומה. בארגון הדגישו כי יתגברו את הסיורים לאורך הגדר ולאורך חוף הים.

משרד הפנים של חמאס פרסם בסוף השבוע הודעה ולפיה פוקהא, ממשוחררי עסקת שליט, נורה למוות על ידי אלמונים, ובכירים בתנועה האשימו את ישראל בהתנקשות. בעזה פורסמו דיווחים לא מאומתים שלפיהם המתנקשים הגיעו דרך הים עד לשכונת שבה גר וירו בו בפתח ביתו. בנוסף, דווח כי המתנקשים טשטשו את הראיות ולקחו עמם בחזרה את הקליעים שירו בפוקהא. בכלי התקשורת המזוהים עם חמאס הבליטו את הסיקור הישראלי הנרחב על ההתנקשות, מה שמעיד מבחינתם כי ישראל עומדת מאחוריה.

פוקהא נחשב אחד מבכירי המפקדה של חמאס המפעילה מרחוק חוליות טרור בגדה המערבית. בכירים בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי קראו לנקום את מותו, והזרוע הצבאית של חמאס פרסמה הודעה ולפיה היא מתחייבת "להגיב על ההתנקשות בחייו בפעולה שהולמת את מעמדו".

חרף האיומים, צה"ל לא מסר אמש הנחיות מיוחדות לתושבי עוטף עזה, ותושבים באזור אמרו שלא נרשמה תנועה חריגה. נראה כי בצה"ל הנחו את הכוחות להימנע מחשיפה מיותרת בקרבת הגבול. לפי הפרסומים בעזה, ההתנקשות אירעה בשכונת תל אל הווא שליד הים, והיורים השתמשו באקדחים עם משתיקי קול. דובר המשטרה הפלסטינית ברצועה, איימן אל־בטניג'י, אמר כי פוקהא נורה ארבע פעמים בראשו. התובע הכללי בעזה אמר כי אין חשד לפלילים בפעולת ההתנקשות הזאת, וטען כי "טביעת האצבע של המוסד ברורה".

בכיר חמאס בעזה, מושיר אל־מסרי, הוסיף ואמר כי "הסימנים מראים שהמוסד עומד מאחורי ההתנקשות. הפעולה דומה להתנקשויות קודמות בכוחות ההתנגדות". חליל אלחיה, סגנו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סנוואר, האשים גם הוא את ישראל בהתנקשות. לדבריו, "לאסיר המשוחרר פוקהא לא היו אויבים, וישראל היא המרוויחה היחידה מההתנקשות בחייו". אלחיה הוסיף כי "גדודי אל־קסאם יכולים להגיב בהתאם וישראל תישא באחריות ובהשלכות".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ