נתניהו הנחה את משרד החוץ לקצץ שני מיליון דולר מתשלומי ישראל לאו"ם

הקיצוץ נעשה על רקע החלטות המועצה לזכויות אדם של הארגון, ובראשן גינוי של הבנייה בהתנחלויות, במזרח ירושלים וברמת הגולן וקריאה למדינות ולחברות עסקיות להימנע מקשר עם ההתנחלויות

ברק רביד - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס נואם במועצה לזכויות אדם של האו"ם, בחודש שעבר
ברק רביד - צרובה

ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו הנחה את משרד החוץ לקצץ שני מיליון דולר מתשלומי ישראל למוסדות האו"ם. דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר כי ההנחיה התקבלה "על רקע החלטות עוינות לישראל שהמועצה לזכויות אדם של האו"ם אימצה לפני כמה ימים".

לפי ההודעה, "הסכום האמור ישמש להעמקה והרחבה של פרוייקטים ישראליhם בתחום הסיוע הבינלאומי ויושקע במדינות מתפתחות אשר תומכות בישראל במוסדות הבינלאומיים".

ביום שישי אימצה המועצה לזכויות אדם של האו"ם בז'נבה ארבע החלטות בנושא הישראלי-פלסטיני, בראשן החלטה שמגנה את הבנייה בהתנחלויות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן וקוראת למדינות ולחברות עסקיות להימנע מכל קשר ישיר או עקיף עם ההתנחלויות. כל ההחלטות היו הצהרתיות בלבד וללא סעיפים אופרטיביים.

36 מדינות - בהן גרמניה, הולנד, בלגיה, פורטוגל, סלובניה, שווייץ, סין, הודו, יפן, דרום אפריקה, ניגריה וברזיל - הצביעו בעד ההחלטה נגד ההתנחלויות. תשע מדינות נמנעו - בריטניה, לטביה, קרואטיה, אלבניה, גיאורגיה, הונגריה, פנמה, פרגוואי ורואנדה. שתי מדינות בלבד – ארה"ב וטוגו - הצביעו נגד ההחלטה. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי ישראל לא הצליחה לסכל את ההחלטה, אולם הצליחה לרכך חלקים משמעותיים בה וכן לשכנע כמחצית ממדינות האיחוד האירופי שחברות במועצה לזכויות אדם להימנע. "בהתחשב בנסיבות יש בזה הישג", אמר הפקיד הבכיר.

בנוסף להחלטה נגד ההתנחלויות התקבלו עוד שלוש החלטות בנושא הישראלי-פלסטיני. הראשונה היתה החלטה בנושא האחריותיות (accountability) לגבי הפרת זכויות אדם שמבצעת לכאורה ישראל בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים. ישראל ניסתה בכל דרך לסכל את ההחלטה הזו אולם היא התקבלה ברוב של 30 מדינות שהצביעו בעד אל מול 15 מדינות שנמנעו ושתי מדינות שהצביעו נגד.

ההחלטה השנייה עסקה בזכותו של העם הפלסטיני להגדרה עצמית והיא התקבלה כמעט פה אחד. 43 מדינות הצביעו בעד, שתי מדינות נמנעו ושתיים הצביעו נגד. ההחלטה השלישית נגעה למצב זכויות האדם של הפלסטינים בגדה המערבית, ברצועת עזה ובמזרח ירושלים, וזכתה לרוב של 41 מדינות שהצביעו בעד, ארבע מדינות שנמנעו ושתי מדינות שהצביעו נגד. החלטה נוספת שהתקבלה גינתה את ישראל על הפגיעה לכאורה בזכויות האדם של התושבים הדרוזים ברמת הגולן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ