המדינה תכריז על 1,000 דונם באזור ההתנחלות עלי כאדמות מדינה

ההכרזה תאפשר להכשיר בדיעבד את הבנייה במאחז פלגי מים, בו מתגורר ראש היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה. עוד כוללת ההכרזה גם שטח עליו נסללה דרך גישה בלתי חוקית

יותם ברגר
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ביתו של ראש היחידה לאכיפת בנייה לא חוקית אבי כהן במאחז פלגי מים, השנה
יותם ברגר
ג'קי חורי

המנהל האזרחי החל בהליך הכרזה על אדמות מדינה באזור המאחזים פלגי מים וגבעת הרוא"ה הסמוכים לעלי, בעקבות עבודת צוות קו כחול במנהל האזרחי האחראי על תיחום אדמות המדינה. בפלגי מים חוגדרו 568 דונמים כאדמות מדינה. באזור גבעת הרוא"ה כוללת ההכרזה 409 דונם, בהם עוברת דרך גישה בלתי חוקית המובילה למאחז. ההכרזה על השטחים כאדמות מדינה תאפשר להכשיר בדיעבד את הבניה והסלילה הלא חוקית. גורמים המעורים בפרטים אישרו כי ההכרזה תאפשר להסדיר בנייה בדיעבד בפלגי מים - ויכשירו את הדרך הלא חוקית.

ההכרזה על השטחים כאדמות מדינה תאפשר להכשיר בדיעבד, לאחר ההליך, את הבנייה והסלילה הלא חוקית. גורמים המעורים בפרטים אישרו כי ההכרזה תאפשר להסדיר בנייה בדיעבד בפלגי מים — ויכשירו את הדרך הלא חוקית המובילה לגבעת הרוא"ה.

שתי ההתנחלויות מצויות מחוץ ל"גושי ההתיישבות", באזור ההתנחלות עלי שבשטח המועצה האזורית מטה בנימין. בפלגי מים מצויים כמה עשרות בתי קבע וקרוואנים, כולם הוקמו בניגוד לחוק ובהיעדר תוכנית מתאר. בין היתר, מתגורר במקום עורך הדין אבי כהן, ראש היחידה הארצית לאכיפת דיני התכנון והבנייה במשרד האוצר. כפי שדווח ב״הארץ״ בינואר, כהן מתגורר במבנה שהוקם בניגוד לדין.

גבעת הרוא"ה, על פי אתר מועצת בנימין, ממוקמת במיקום שנחשב קריטי עבור המתנחלים ונועדה "לייצור רצף טריטוריאלי בין גוש שילה־עלי־מעלה לבונה". במקום מתגוררות כעשרים משפחות, לפי אתר המועצה. ההכרזה תאפשר להכשיר את הדרך המובילה להתנחלות.

בעקבות ההחלטה קרא מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת לארה"ב, לאיחוד האירופי ולמוסדות האו"ם "לפעול באופן מיידי כדי לבלום את ישראל בכל הנוגע להמשך הבנייה בהתנחלויות והכשרת מאחזים חדשים". לפי עריקאת, מפעל ההתנחלויות כולו אינו לגיטימי והפלסטינים לא יסכימו לשום נוסחה שתכשיר את המשך הבנייה. "זו סוגיה שלא ניתן לקיים עליה משא ומתן, על ממשלת נתניהו לשאת באחריות בכל הנוגע להמשך הבנייה והשלכות מדיניות זו על השלום והיציבות באזור", מסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ