ברק רביד - צרובה
ברק רביד

סגן שגריר האיחוד האירופי בישראל, מארק גלאגר, הגיע אתמול (שני) לשיחת הבהרה במשרד החוץ בירושלים. זאת בעקבות המחאה שהביעו שגרירי האיחוד האירופי בפני מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם בעניין הריסות בתי פלסטינים בשטח C בגדה המערבית, שעליה דווח לראשונה ב"הארץ".

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון מסר כי מנהלת מחלקת האיחוד האירופי במשרד החוץ אביבית בר-אילן הבהירה לסגן שגריר האיחוד האירופי, כי ישראל רואה את הבנייה בכפר חאן אל-אחמר ליד מעלה אדומים, שרובה מומנה על ידי האיחוד האירופי, כבלתי חוקית. "דינה של בנייה בלתי חוקית בישראל להיות מטופלת בהתאם לחוק", אמרה רדיאן לגלאגר.

דובר משרד החוץ ציין כי במהלך שיחת ההבהרה אמרה מנהלת מחלקת האיחוד האירופי  לדיפלומט האירופי כי ישראל תמהה על העיסוק האובססיבי של האיחוד האירופי בסוגיית הריסת הבתים בשטח C. "ברחבי העולם קיימים 32 משברים הומניטריים, ואילו האיחוד האירופי בוחר לעסוק באופן בלתי פרופורציונלי רק בנעשה בשטח C, אשר  ללא ספק אינו מצוי במשבר הומניטרי".

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי שגריר האיחוד האירופי בישראל לארס פאבורג-אנדרסן העביר מסר חריף בשם כל 28 המדינות החברות באיחוד האירופי בפגישה עם מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם בשבוע שעבר. במסר דרש האיחוד האירופי מישראל להפסיק להרוס בתים של פלסטינים בשטח C בגדה המערבית, ובמיוחד בכפר הבדואי חאן אל-אחמר, הסמוך להתנחלות מעלה אדומים, כיוון שהדבר יביא לטרנספר בכפייה של התושבים ויהווה הפרה של אמנת ז'נבה.

"צעדי אכיפה כגון טרנספר בכפייה של אוכלוסייה, הריסת בתים והחרמה של מבנים הומניטריים, כולל כאלה שמומנו על ידי האיחוד האירופי, והפרעה למתן סיוע הומניטרי, עומדים בסתירה למחויבויותיה של ישראל כלפי החוק הבינלאומי, כולל סעיפים של אמנת ז'נבה הרביעית... וגורמים סבל לאזרחים פלסטינים פשוטים", נכתב במסמך אותו הקריא שגריר האיחוד האירופי בפגישה. "אנו קוראים לישראל, שהינה הכוח הכובש, לעמוד במחויבויות שלה כלפי האוכלוסייה הפלסטינית בשטח C, להפסיק את הריסת הבתים ולאפשר גישה לסיוע הומניטרי. אנו קוראים לישראל להאיץ אישור של תכניות מתאר עבור פלסטינים, לעצור טרנספר בכפייה של אוכלוסיה, להקל על ההליכים להשגת אישורי בנייה לפלסטינים, להבטיח גישה של פלסטינים למים ולענות על הצרכים ההומניטריים".

האיחוד האירופי והמדינות החברות בו מביעות דאגה מזה זמן רב לגבי מדיניות ישראל בשטח C. עם זאת, הרקע למחאה האחרונה הוא החלוקה החריגה לפני חודש של צווי הריסה לכל 42 הבתים בחאן אל-אחמר. הכפר ממוקם באזור האסטרטגי המכונה E1 שמחבר בין מעלה אדומים לירושלים. באיחוד האירופי חוששים שהריסת הכפר היא הכנה לבניית התנחלות חדשה במקום.

בכפר חאן אל-אחמר מתגוררים כמה מאות בני אדם במבנים זמניים, ללא תשתיות. האוכלוסייה הבדואית שחיה בכפר ובאזור זה בכלל הינה מהחלשות והעניות ביותר בגדה המערבית. על אף שהמבנים בכפר הוקמו ללא היתר, המנהל האזרחי נמנע במשך תקופה ארוכה מהריסתם. בין השאר ממוקם בכפר "בית ספר הצמיגים", המעניק חינוך למאות תלמידים מכמה כפרים בדואים לא חוקיים באזור. בית הספר, שהוקם במימון איטלקי, נחשב לאחד הסמלים של מאבק הבדואים נגד הריסת הכפר, ואף הפך למוקד מתיחות בין ישראל לבין איטליה.

שר החוץ האיטלקי אנג'לינו אלפנו שביקר בישראל לפני כשבועיים העלה את סוגית הריסת בית הספר והכפר כולו בפגישתו בירושלים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. אלפנו ביקש לשקול מחדש את צווי ההריסה אך נדחה על הסף. "כמו שלא אישרנו בנייה בלתי חוקית של יהודים בעמונה כך לא אאפשר בניה בלתי חוקית של פלסטינים", אמר נתניהו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ