מתאם פעולות הממשלה בשטחים התריע בפני האו"ם על משבר הומניטרי בעזה

האלוף מרדכי העביר מכתב לשליח האו"ם למזרח התיכון בו האשים את הרשות במצב הקשה ברצועה והזהיר כי לא נעשות מספיק פעולות לשיפורו. כ-96 אחוזים מהמים בעזה אינם ראויים לשתייה וישנו מחסור קבוע בחשמל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדת מים בחאן יונס, 2016
עמדת מים בחאן יונס, ב-2016צילום: AP Photo / Khalil Hamra

מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף יואב פולי מרדכי התריע בפני האו"ם על משבר הומניטרי ברצועת עזה. במכתב ששלח מרדכי בשבוע שעבר לשליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, הזהיר כי מצב התשתיות ברצועת עזה חמור.

לדברי מתאם פעולות הממשלה בשטחים, הרשות הפלסטינית אשמה בהיווצרות המצב הקשה ברצועה, ולא נעשים די מאמצים לשיפורו. המכתב למלדנוב תיאר מחסור קשה במים ובחשמל ברצועת עזה: כ-96 אחוזים מהמים מוגדרים ככאלו שאינם ראויים לשתייה, וישנו מחסור קבוע ומתמשך בחשמל, שמביא לשעות של חשכה. פניית מרדכי פורסמה לראשונה בגלי צה"ל.

מלדנוב אמר אתמול (שבת) כי הפלסטינים בעזה חיים תחת משבר הומניטרי קשה. בהודעה שפרסם, על רקע הוצאה להורג של שלושה פלסטינים שהואשמו בריגול עבור ישראל בשבוע שעבר, הוא טען כי "בעשור האחרון חיו הפלסטינים בעזה תוך כדי ארבעה עימותים, ללא חופש, תחת הגבלות ישראליות חסרות תקדים, משבר הומניטארי קשה, אבטלה גבוהה, משבר חשמל מתמשך והיעדר אופק פוליטי".

מתאם פעולות הממשלה בשטחים כתב בימים האחרונים בעמוד הפייסבוק שלו בערבית על המצוקה ברצועה. "משבר החשמל ברצועה קרוב מאוד והאחריות היא של ארגון הטרור חמאס", כתב. "אם המצב לא ייפתר בימים הקרובים ייתכן ותיקטע הפקת החשמל ותושבי הרצועה הם אלה שיעמדו בפני ההשלכות הקשות וישלמו את המחיר".

בפרסום נוסף התייחס מרדכי למצוקת המים ברצועה, וטען כי חמאס משבש את פעילות מתקן התפלת מים של יוניצ"ף בסמוך לחאן יונס. לדבריו, חמאס מונע הזרמת חשמל למקום כך שמתקן ההתפלה פועל באופן חלקי באמצעות גנרטורים - וכורע תחת העומס. "במקום לדאוג לרווחת התושבים, חמאס פוגע בהם ומקשה על הארגון הבינלאומי שטרח רבות למען אספקת מי השתייה. על חמאס להזרים לאלתר את החשמל הנחוץ להפלת מתקן ההתפלה לטובת התושבים, אולם במקום זאת בחר ארגון הטרור להזרים חשמל למנהרות הטרור שלו ולבתי מנהיגיו", כתב. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ