גילי כהן
גילי כהן

בהודעה חריגה שיצאה היום (ראשון) מטעם הצבא, פירט צה"ל את הטיפולים שהעניק ביום חמישי האחרון לשבעה פצועים סורים שנפגעו במלחמת האזרחים בארצם. על פי ההודעה, הפצועים - שני ילדים, ארבע נשים וגבר - הובלו לבתי חולים בישראל. אם ובנה פונו במסוק, והיתר הובאו בכלי רכב אל בתי חולים שונים באזור הצפון.

קצין רפואה באוגדה 210 ברמת הגולן, סגן עמרי כספי, סיפר כי החיילים קיבלו דיווח על פצועים שמגיעים לגבול. "כשנחשפנו לאופי האירוע והבנו שמדובר בפציעות מורכבות, החלטנו להקפיץ צוותים נוספים", סיפר כספי בסרטון מטעם דובר צה"ל. "בחרנו להסתייע במסוק של חיל האוויר שעזר לנו לפנות את הפצועים ולתת להם את הטיפול המיטבי".

פצועים סורים בגבול ישראל-סוריה ביום חמישי האחרוןצילום: דובר צה"ל

הודעת הצבא מגיעה על רקע ביקורת שהופנתה כלפי ישראל ומדינות נוספות, לפיה הן לא עושות די כדי לסייע לנפגעים הרבים במלחמת האזרחים בסוריה. לפי נתוני הצבא, יותר מ-3,000 פצועים מסוריה הגיעו לטיפול בישראל משנת 2013. כ-20 אחוז מהם ילדים, וכ-10 אחוז נשים. בדרך כלל מפונים הפצועים לבית החולים בנהריה, או לבית החולים זיו בצפת.

הרמטכ"ל גדי אייזנקוט סיפר לאחרונה כי 26 מיליון שקלים מתקציב צה"ל מוקצים לסיוע רפואי לפצועים הסורים. מלבד סיוע רפואי, מעניקה ישראל גם סיוע הומניטרי – מים, מזון, שמיכות, ציוד היערכות לחורף ועוד.

שר הביטחון לשעבר, משה יעלון, התייחס לנושא בעבר במסגרת ראיון ל"הארץ": "זה לא סוד שהן (המליציות המתונות יותר בגבול, ג"כ) נהנות מסיוע הומניטרי שאנחנו מעניקים לתושבי הכפרים באזור: טיפול רפואי בבתי חולים שלנו, מזון לתינוקות, ציוד ושמיכות בחורף", אמר יעלון. "הסיוע מותנה בכך שהן לא יאפשרו לארגונים הקיצוניים יותר להגיע לגבולנו הצפוני". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ