גינויים למאמר ב"הארץ" נגד הדתיים הלאומיים

רה"מ כתב בדף הפייסבוק שלו כי מאמרו של יוסי קליין, בו נכתב בין היתר כי הציונות הדתית מסוכנת מחיזבאללה, הוא בזוי ומביש. לפיד: "טקסט אנטישמי צרוף". ליברמן קרא להחרים את "הארץ"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים839
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שרים וחברי כנסת מימין ומשמאל גינו אמש (רביעי) את מאמרו של יוסי קליין ("אליטה חסודה שלנו"), ואת החלטת מערכת "הארץ" לפרסם את המאמר, בו נכתב בין היתר כי הדתיים הלאומיים מסוכנים יותר מחיזבאללה.

נתניהו קרא ל"הארץ" להתנצל וכתב בדף הפייסבוק שלו כי "המאמר ב'הארץ' מביש והזוי. הם איבדו את זה לגמרי. הציבור הדתי לאומי הוא מלח הארץ, בניו ובנותיו משרתים בצה״ל ובשירות הלאומי למען מדינת ישראל וביטחון ישראל. אני גאה בהם כמו רוב אזרחי המדינה".

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר היום (חמישי) כי "דבריו של יוסי קליין הם דברי בלע החושפים שנאה תהומית שמקעקעת כל אפשרות לשיח או ביקורת. הציונות הדתית היא בשר מבשרה של הארץ הזאת, איכותית יותר ושורשית יותר מכל מלעיזיה".

הבוקר פרסם שר הביטחון ויו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, קריאה להחרים את "הארץ" בתגובה למאמר. "אני קורא לכל אזרחי ישראל להפסיק לרכוש ולהפסיק לקרוא את עיתון 'הארץ' באופן מיידי", כתב ליברמן בעמוד הפיסבוק שלו. "העובדה שמערכת הארץ החליטה לפרסם את המאמר מוכיחה כי העיתון איבד כל כיוון וכי שנאתם העצמית של אנשי הארץ כלפי כל-דבר ישראלי ויהודי העבירה אותם על דעתם לחלוטין"

יו״ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, כתב אמש כי "תמיד כשאתה חושב שעיתון הארץ כבר הגיע לשיא השפלות, הוא מצליח להפתיע עם שפל חדש. לא לדתיים הלאומיים, לא לשמאלנים, לא לערבים ולא לאף מגזר מגיע כתב שטנה מנאץ ונואל כזה״. בנט הוסיף כי "רגע לפני שזה יעלה בדם. עיתון הארץ, תחדלו. תבייש עמוס שוקן, תתביישו עורכי הארץ".

עמיתתו לסיעה, שרת המשפטים איילת שקד, כתבה: "יוסי קליין, אני מרחמת עליך שזה המאמר שאתה בוחר לפרסם בחג הפסח וגם על עיתון הארץ שנותן במה להסתה הזו. אני מציעה לעורכי העיתון להסיר את הבושה הזו".

שר הפנים אריה דרעי מסר כי "פעם זה החרדים, פעם מזרחיים והפעם דתיים לאומיים, אבל תמיד נגד כל מה שמריח יהדות ומסורת, והכל בשם הנאורות והפלורליזם כמובן. בושה!". השר זאב אלקין אמר כי "כבר מזמן הארץ לא נתנו במה לטקסט כה תואם את הקלישאות של התעמולה האנטישמית הכי זולה שיש. תחליפו את ׳דתיים לאומים׳ ב׳יהודים׳  ותקבלו טקסט אנטישמי קלאסי".

גם יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, כינה את המאמר אנטישמי. לדבריו, "רועי קליין ז״ל מסוכן? אלעזר שטרן ועליזה לביא מסוכנים יותר מהחיזבאללה? הרב שי פירון מסוכן יותר מתאונות הדרכים? ועמנואל מורנו ז״ל, גיבור ישראל, גם אצלו 'השקר הוא דרך חיים'? מה שפורסם בהארץ נגד הציונות הדתית הוא טקסט אנטישמי צרוף".

יו״ר האופוזיציה יצחק הרצוג הגיב למאמר באומרו כי ״הערבים נוהרים=הדתיים הלאומיים מסוכנים=שופטים, אמנים ועיתונאים שמאלנים. מאסנו מהכללות. זה מקומם וזה מקומם. מאמרו של יוסי קליין ראוי לכל גינוי״.

קליין כתב במאמרו כי "הדתיים הלאומיים מסוכנים. מסוכנים יותר מהחיזבאללה, יותר מנהגים דורסים וילדות עם מספריים. את הערבים אפשר לנטרל, אותם לא. מה הם רוצים? להשתלט על המדינה ולנקות אותה מערבים. אם תשאלו, הם יכחישו. הם יודעים, שמוקדם מדי להיות כה גלויים. אל תאמינו להכחשות שלהם". עוד נכתב כי "הלאומיות הדתית שלהם היא לאומנות קיצונית, עטופה ביראת שמים חסודה. היא מחלחלת למערכת החינוך, מתחזקת בצבא ומשפיעה על בית המשפט העליון. הם כבר בדרך אלינו, עוד רגע והם פורצים את הדלת".

מ"הארץ" נמסר בתגובה: "המאמר משקף את דעת כותבו. המסר, על אף שנוסח בבוטות, הוא לדעתנו לגיטימי. הקריאות להחרים את 'הארץ', מעידות על כך שיש לנו כחברה דרך ארוכה לעשות עד יתקיים בה חופש ביטוי מלא ופלורליזם מחשבתי. אנו מזמינים כותבים שרוצים לפרסם מאמר המביע עמדה הפוכה לזו של יוסי קליין, לשלוח אותו למערכת. נשקול ברצינות כל מאמר רהוט שראוי לדפוס".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ