מאות אסירים ביטחוניים פתחו בשביתת רעב בהובלת מרואן ברגותי

הרשות הפלסטינית וחמאס בעזה הודיעו כי הן תומכות בשביתה ובדרישות האסירים הנוגעות לתנאי הכליאה, לטיפול הרפואי ולביקורים. שב"ס: נערכנו לכך, השובתים יישאו בתוצאות חמורות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרואן ברגותי בבית משפט בירושלים, ב-2012

מאות אסירים ביטחוניים החלו אמש (ראשון) שביתת רעב, שצפויה להתרחב הבוקר ולכלול יותר מ-2,000 אסירים בכל בתי הסוהר, בדרישה לשיפור תנאי כליאתם. רוב האסירים ששובתים רעב נמנים עם תנועת הפתח, אולם ביממה האחרונה הודיעו כ-500 אסירים מחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי על הצטרפותם לשביתה בכלא הדרים, כלא גלבוע וכלא נפחא שבנגב. בכיר הפתח מרואן ברגותי מוביל את שביתת הרעב יחד עם אסירים בכירים נוספים ובהם כרים יונס, האסיר הביטחוני הוותיק ביותר בבתי הסוהר בישראל.

מדוברות שב"ס נמסר הבוקר כי כ-1,100 אסירים ביטחוניים הודיעו על כוונתם לשבות רעב בבתי הכלא גלבוע, מגידו, נפחא, קציעות, שקמה, רמון, הדרים וניצן. "שביתת רעב בבית הסוהר מסכנת את בריאותו וחייו של אסיר הנתון במשמורת המדינה האחראית לשלומו, ומפרה את הסדר והמשמעת בבתי הסוהר. כל שכן שביתת רעב מאורגנת", נמסר. לפי תקנות שירות בתי הסוהר, אסיר המחזיר את ארוחותיו עובר עבירה משמעתית, עליה ייענש בשלילת זכויותיו וכן יינקטו נגדו צעדים משמעתיים. "לשב״ס יש ניסיון רב בהתמודדות עם שביתות רעב ויש יכולת ואמצעים להתמודד ולהכיל אותה. יודגש כי שב״ס אינו מנהל משא ומתן עם האסירים".

ההודעה על השביתה נמסרה מטעם האסירים הפלסטינים לפני כמה שבועות ובימים האחרונים הסוגיה מונפה על ידי ארגונים רבים הפועלים למען האסירים בגדה המערבית וברצועת עזה. גם ראש הממשלה של הרשות הפלסטינית, ראמי חמדאללה, הודיע על תמיכתו בשביתה וכך גם ראשי חמאס בעזה. מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס שנמנה עם אנשיו של ברגותי אמר ל"הארץ" כי במועדון האסיר ובקרב תנועת האסירים ומשפחותיהם יפעלו בימים הקרובים במטרה להציב את השביתה ומאבק האסירים למען זכויותיהם בראש סדר העדיפויות. לדברי פארס ישראל היתה יכולה למנוע את השביתה אם בשבועות האחרונים היתה נכנסת לדו-שיח אמיתי מול האסירים ולא נוקטת במדיניות של התעלמות.

האסירים מציבים שורה של דרישות הנוגעות לשיפור תנאי הכליאה, ביקורים והקלות נוספות כמו הצבת טלפונים ציבוריים באגפים. חלק מדרישות האסירים כוללות חזרה למדיניות שלפני חטיפת גלעד שליט בשנת 2006 וחטיפת ורצח שלושת הנערים לפני כשלוש שנים - אז החמירה כמה פעמים ישראל את תנאי הכליאה של האסירים כאמצעי לחץ על חמאס. אולם, עיקר הדרישות לשיפור תנאי הכליאה הן חדשות. כך למשל, מבקשים האסירים לשנות את מדיניות הטיפול הרפואי, להביא לסגירת מרפאת שב"ס ולהעביר האסירים לטיפול בבתי החולים. בנוסף, דורשים האסירים לבטל את מדיניות המעצרים המינהליים ואת הבידוד בבתי הסוהר.

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת קרא לממשלה להיענות לדרישות האסירים. "האסירים מסכימים לכך שהשיחות תעשנה בפיקוח שב"ס ועל כן הנימוקים הביטחוניים לכאורה ששב"כ ושב"ס מעלים נגד התקנת הטלפונים אינם תקפים", אמר. "ישראל מחזיקה את האסירים בתוך שטחה, בניגוד לכללי אמנת ג'נבה הרביעית. אחת ההשלכות המיידיות של ההפרה הזו היא קושי מתמיד על ביקורי משפחות בבתי הכלא. גם העברת דברי דואר נעשית בקושי ובצמצום. שמירה על קשר עם המשפחות היא עניין אקוטי לכל אדם, חופשי או כלוא, ושיחות הטלפון אמורות למלא במעט את החסר הזה".

בתוך כך, עיתון הניו יורק טיימס פרסם אתמול טור דעה של ברגותי, תחת הכותרת "מדוע אנחנו שובתים רעב בבתי הסוהר בישראל". בטור, כותב ברגותי כי "ב-15 השנים האחרונות שבהן אני שוהה בכלא הישראלי, הייתי עד וקורבן למערכת הישראלית הבלתי-חוקית של מעצרים שרירותיים וטיפול לקוי באסירים פלסטינים. לאחר שנואשנו מכל האופציות האחרות, החלטתי שאין ברירה אלא להביע התנגדות להתעללויות האלו באמצעות שביתת רעב".

עוד הוסיף ברגותי כי שביתת רעב היא הדרך הכי פחות אלימה להביע התנגדות, וכי היא משפיעה רק על אלו שבוחרים להשתתף בה ועל קרוביהם "בתקווה שקיבותיהם הריקות וההקרבה שלהם יסייעו למסר להדהד". ברגותי הוסיף כי הכיבוש הישראלי הלא-אנושי שואף לשבור את רוחם של האסירים ואת העם הפלסטיני על ידי ייסורים והרחקתם ממשפחתם.

חבר הכנסת יאיר לפיד (יש עתיד) אמר בתגובה למאמר של ברגותי כי "מרואן ברגותי הורשע בחמישה מקרי רצח שונים של אזרחים חפים מפשע. הוא היה מעורב בעשרות ניסיונות לפיגועי טרור. הוא גרם לכך שאנשים איבדו את משפחותיהם, שהוטלו בהם מומים, שחייהם נהרסו. את זה שכח הניו יורק טיימס לספר לקוראיו".

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת) הגישה היום בקשה לביקור ברגותי, וביקשה לבטל את הצו שמונע מחברי כנסת לבקר אסירים שהטיל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. 

לפני כשבועיים דווח כי כ-2,900 אסירים המזוהים עם פתח מאיימים לפתוח בשביתת רעב ביום האסיר הפלסטיני, שיחול מחר. הם ניסחו רשימת דרישות הכוללת החזרת זכויות שנשללו בעבר וזכויות חדשות, שבהן התקנת טלפון ציבורי בכל אגף, ביקורי משפחות תכופים יותר ואפשרות להצטלם עם בני המשפחות בזמן הביקורים.

שביתת הרעב עלתה כאפשרות כבר לפני כחצי שנה, כשגובש מסמך דרישות ראשון מטעם האסירים. ברגותי גם ניסה לתאם את מהלכיו עם הנהגת אסירי חמאס בבתי הכלא, אך זו שידרה לו מסרים סותרים. בסך הכל, בישראל כלואים יותר מ-5,000 אסירים פלסטינים.

בשנה שעברה, כ-260 אסירי חמאס שבתו רעב במשך יומיים בתגובה לכך ששב"ס פיזר את האגפים שבהם נכלאו. 40 אסירים מהחזית העממית, שבתו רעב לאות הזדהות עם העצור המינהלי בילאל כאיד, ששבת רעב בעצמו במשך 70 יום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ