בגלל שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים: מרואן ברגותי הועבר לבידוד

האסירים שובתי הרעב דורשים לשפר את תנאי כליאתם ולבטל את המעצרים המינהליים. עשרות אלפי פלסטינים השתתפו בעצרות הזדהות בגדה ובעזה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות תמיכה בשביתת הרעב של האסירים ברמאללה, היום
הפגנות תמיכה בשביתת הרעב של האסירים ברמאללה, היוםצילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי

בכיר הפתח מרואן ברגותי הועבר היום (שני) מכלא הדרים לבידוד בכלא קישון עקב אחריותו לשביתת הרעב, שבה פתחו אתמול כ-1,100 אסירים ביטחוניים הכלואים בישראל בדרישה לשיפור תנאי כליאתם. את השביתה החלו אסירים המזוהים עם הפתח, אולם לאחר מכן הצטרפו אליהם אסירים נוספים משאר הפלגים הפלסטיניים. הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן) קרא היום לקהילה הבינלאומית להתערב במהירות בעניין, לפני שמצבם הבריאותי של האסירים יתדרדר. 

ה"ניו יורק טיימס" פרסם היום טור שכתב ברגותי, תחת הכותרת "מדוע אנחנו שובתים רעב בבתי הסוהר בישראל". בטור, כותב ברגותי כי "ב-15 השנים האחרונות שבהן אני שוהה בכלא הישראלי, הייתי עד וקורבן למערכת הישראלית הבלתי-חוקית של מעצרים שרירותיים וטיפול לקוי באסירים פלסטינים. לאחר שנואשנו מכל האופציות האחרות, החלטתי שאין ברירה אלא להביע התנגדות להתעללויות האלו באמצעות שביתת רעב". ברגותי הוסיף כי הכיבוש הישראלי הלא-אנושי שואף לשבור את רוחם של האסירים ואת העם הפלסטיני על ידי ייסורים והרחקתם ממשפחתם. בטור הוצג ברגותי כמנהיג פלסטיני, ללא אזכור לכך שהוא נידון לחמישה מאסרי עולם בשל מעורבותו בטרור.

הפגנת תמיכה בשביתת האסירים הפלסטיניים בבית לחם, היום צילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

האסירים שובתי הרעב, מבתי הכלא גלבוע, מגידו, נפחא, קציעות, שקמה, רמון, הדרים וניצן, מציבים שורה של דרישות הנוגעות לשיפור תנאי כליאתם, קבלת ביקורים והקלות נוספות כמו הצבת טלפונים ציבוריים באגפים. האסירים דורשים שישראל תחזור למדיניות בה נהגה עד חטיפת ורצח שלושת הנערים בגוש עציון לפני שלוש שנים, אז החמירה ישראל את תנאי הכליאה שלהם כאמצעי לחץ על חמאס. לצד זאת, האסירים דורשים לבטל את מדיניות המעצרים המינהליים ואת הבידוד בבתי הסוהר. בנוסף מבקשים האסירים שובתי הרעב לשנות את מדיניות הטיפול הרפואי המגיע להם, כך שמרפאות שב"ס ייסגרו והאסירים יועברו לקבלת טיפול בבתי חולים.

עשרות אלפי פלסטינים מרחבי הגדה המערבית ורצועת עזה יצאו היום לעצרות תמיכה באסירים וציינו את יום האסיר הפלסטיני. ברמאללה צעדו יותר מאלפיים מפגינים, שהניפו דגלי פלסטין ותמונות של האסירים הבכירים הכלואים בישראל, בהם מרואן ברגותי, כרים יונס ומזכ"ל החזית העממית אחמד סעדאת. בעצרת השתתפו כמה בכירים ברשות ובוועד הפועל של אש"ף וחלק מהמשתתפים הודיעו כי יפתחו בשביתת רעב כאות הזדהות עם האסירים השובתים. תהלוכות ועצרות דומות נערכו אתמול גם בחברון, בבית לחם, בשכם, בג'נין ובטובאס. בכניסה לאום אל־פחם התקיימה עצרת תמיכה באסירים בה השתתפו כמה עשרות ערבים־ישראלים, בנהם ראש העיר שייח' חאלד חמדאן, מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית ראאד סלאח וח"כ יוסף ג'בארין (הרשימה המשותפת).

ראש מנהלת האסירים באש"ף, עיסא קראקע, אמר כי "העם הפלסטיני, בכל מקום בו הוא נמצא, מכריז היום שסוגיית האסירים היא סוגיה קדושה עבורו וכי ממשלת הכיבוש לא תהנה משקט וביטחון ושלום כל עוד היא מפרה את זכויותיו של העם הפלסטיני ופוגעת באסירים שלו. העם הפלסטיני מכריז היום על אינתיפאדה למען האסירים שמנהלים מערכה שביסודה שביתת רעב למען זכויותיהם ולמען כבודם".

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני קדורה פארס, שנחשב למקורבו של ברגותי, הוסיף כי "מדובר בצעד שמהווה פתח לתחילתה של אינתיפאדה עממית למען האחדות הלאומית הפלסטינית ולמען זכויות העם הפלסטיני. אנחנו מעבירים מסר ברור, לפיו העם הפלסטיני לא נטש את דרך ההתנגדות ומי ששובת רעב בתוך בית הסוהר חייב לקבל הדים גם מחוץ לבתי הסוהר".

הפגנת תמיכה בשביתת האסירים הפלסטיניים בחברון, היום צילום: HAZEM BADER/אי־אף־פי

ח"כ אוסמה סעדי מהרשימה המשותפת נשא דברים בהפגנה ברמאללה בשם ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל והביע תמיכה בשביתת הרעב ובדרישות האסירים. לדבריו, "ישראל בונה על חוסר אחדות בקרב האסירים, אבל אנו בטוחים שכל האסירים הפלסטינים מאוחדים במערכה הזו, שהיא מערכה למען חירות העם הפלסטיני".

רעייתו של מרואן ברגותי, פדוא, קראה למשתתפי ההפגנה ברמאללה להגביר את התמיכה שלהם באסירים ולא להיזכר לפעול למענם רק ביום האסיר הפלסטיני.

הפגנת תמיכה בשביתת האסירים הפלסטיניים ברמאללה, היום צילום: ABBAS MOMANI/אי־אף־פי

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת, שהשתתף בעצרת באום אל־פחם, קרא לממשלה להיענות לדרישות האסירים. "הטענות של שב"ס לגבי התקנות טלפונים אינן תקפות, שכן האסירים מסכימים לכך שהשיחות תעשנה בפיקוח שב"ס". לדבריו, "ישראל מחזיקה את האסירים בתוך שטחה, בניגוד לכללי אמנת ז'נבה הרביעית. אחת ההשלכות המיידיות של ההפרה הזו היא קושי מתמיד על ביקורי משפחות בבתי הכלא. גם העברת דברי דואר נעשית בקושי ובצמצום. שמירה על קשר עם המשפחות היא עניין אקוטי לכל אדם, חופשי או כלוא, ושיחות הטלפון אמורות למלא במעט את החסר הזה".

חברתו לסיעה, ח"כ עאידה תומא־סלימאן, הגישה אתמול בקשה לבקר את ברגותי וביקשה לבטל את הצו שמונע מחברי כנסת לבקר אסירים, שהטיל השר לביטחון הפנים גלעד ארדן.

מדוברות שב"ס נמסר כי "שביתת רעב בבית הסוהר מסכנת את בריאותו וחייו של אסיר הנתון במשמורת המדינה האחראית לשלומו, ומפרה את הסדר והמשמעת בבתי הסוהר. כל שכן שביתת רעב מאורגנת". לפי תקנות שירות בתי הסוהר, אסיר המחזיר את ארוחותיו עובר עבירה משמעתית, עליה ייענש בשלילת זכויותיו וכן יינקטו נגדו צעדים משמעתיים. "לשב״ס יש ניסיון רב בהתמודדות עם שביתות רעב ויש יכולת ואמצעים להתמודד ולהכיל אותה. יודגש כי שב״ס אינו מנהל משא ומתן עם האסירים", נמסר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ