הניו יורק טיימס מבהיר: ברגותי הורשע בחמישה מקרי רצח ובחברות בארגון טרור

המאמר של ברגותי שפורסם שלשום בעיתון לא ציין כי הוא טרוריסט, וספג ביקורת. הבוקר צורפה לו הבהרה: "לא סיפקנו הקשר מספק לעבירות שבהן הורשע". נתניהו: "העיתון חזר בו כי הערנו להם"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברגותי, ב-2012
ברגותי, ב-2012צילום: Bernat Armangue / AP

הניו יורק טיימס הוסיף הבוקר (שלישי) הערה למאמר הדעה של מרואן ברגותי, שבה ציין את העבירות שבהן הורשע בכיר הפתח הכלוא בישראל. "המאמר הזכיר כי הכותב הוא אסיר, אך נמנע מלספק הקשר מספק על ידי ציון העבירות שבהן הורשע", נכתב בהערה שצורפה בסוף המאמר. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס לעניין, ואמר כי "העיתון חזר בו כי אנחנו הערנו להם".

המאמר, שפורסם תחת הכותרת "מדוע אנחנו שובתים רעב בבתי הסוהר בישראל", עורר ביקורת רבה כיוון שהעיתון הציג את ברגותי כמנהיג פלסטיני, אך לא ציין כי הוא הורשע במעשי טרור וברצח של אזרחים חפים מפשע ונידון על כך לחמישה מאסרי עולם. בתיקון שהתווסף הבוקר, ציין הניו יורק טיימס כי ברגותי הורשע בחמש עבירות רצח ובחברות בארגון טרור, וסירב להגן על עצמו במשפט ולהכיר בסמכות ובלגיטימיות של בית המשפט הישראלי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס היום לעניין במהלך ביקור בדימונה, ואמר: "קראתי שלשום מאמר בעיתון ניו יורק טיימס שמציג את רב המחבלים ברגותי כפרלמנטר ומנהיג. הוא חזר בו כי אנחנו הערנו להם. זה כמו לקרוא לאסד רופא ילדים. אלה מרצחים, טרוריסטים, ואנחנו לעולם לא מאבדים את הבהירות שלנו כי אנחנו בצד הצודק". 

סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי אמרה כי "ברגותי הוא לא אסיר, הוא רוצח וטרוריסט". לדבריה, "הניו יורק טיימס נתן במה לטרוריסט מבלי לציין שמדובר באדם שתכנן ורצח בדם קר יהודים רק בשל היותם יהודים. זה כבר לא חופש הביטוי. זו אנרכיה. ברגע שנותנים במה לרוצחים על גבי עיתון שמחשיב עצמו לעיתון חשוב, מעניקים לגיטימציה ופרס לטרור. זו החלטה מאכזבת של העורכים". גם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס לפרסום המאמר, כינה אותו "תקלה חמורה" והוסיף: "הנחיתי את שירות בתי הסוהר לבצע תחקיר ולהעביר אליי את הממצאים שלו".

בפוסט שעלה אתמול בעמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האשים המשרד את הניו יורק טיימס בהשמטת העובדה שברגותי הוא רוצח מורשע ומחבל שפיקד על ארגון טרור האחראי לרציחתם של ישראלים רבים.

סגן השר מייקל אורן (כולנו) התייחס הבוקר בראיון בגלי צה"ל למאמר, וכינה אותו "פיגוע תקשורתי". לדבריו, העיתון פרסם את המאמר בזמן חג הפסח במכוון כדי למנוע מממשלת ישראל ומהיהודים בארה"ב להגיב לו. אורן אמר כי "צריך לחקור איך ייתכן שאסיר מחבל יכול להוציא החוצה מאמר דעה ולבצע פיגוע נגד המדינה. מדובר על סיוע אדיר ל-BDS, לדה-לגיטימציה... צריך לחקור איך זה קרה שמתוך התא שלו הוא יכול לפגוע בנו בזירה הבינלאומית". אורן הציע עוד "לבוא חשבון גם עם הניו יורק טיימס".

בפוסט בפייסבוק התייחס אתמול ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) למאמר, וכתב כי "ברגותי הורשע בחמישה מקרי רצח שונים של אזרחים חפים מפשע. הוא היה מעורב בעשרות ניסיונות לפיגועי טרור. הוא גרם לכך שאנשים איבדו את משפחותיהם, שהוטלו בהם מומים, שחייהם נהרסו. את זה שכח הניו יורק טיימס לספר לקוראיו".

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "ברגותי הוא טרוריסט ורוצח בדם קר. בניו יורק טיימס תיארו את ברגותי כ'מנהיג פלסטיני וחבר פרלמנט'. הם שכחו לציין שמדובר ברוצח המרצה חמישה מאסרי עולם ואחראי למותם של ישראלים חפים מפשע. לא רק שהעיתון נתן במה לטרוריסט מורשע שמפיץ שקרים נגד ישראל, אלא שהוא הסתיר מקוראיו את האמת".

בטור שפורסם שלשום כתב ברגותי כי "ב-15 השנים האחרונות שבהן אני שוהה בכלא הישראלי, הייתי עד וקורבן למערכת הישראלית הבלתי־חוקית של מעצרים שרירותיים וטיפול לקוי באסירים פלסטינים. לאחר שנואשנו מכל האופציות האחרות, החלטתי שאין ברירה אלא להביע התנגדות להתעללויות האלו באמצעות שביתת רעב".

ברגותי הוסיף בטור כי שביתת רעב היא הדרך הכי פחות אלימה להביע התנגדות, וכי היא משפיעה רק על אלו שבוחרים להשתתף בה ועל קרוביהם, "בתקווה שקיבותיהם הריקות וההקרבה שלהם יסייעו למסר להדהד". לדבריו, "ישראל מפירה את החוק הבינלאומי בכמה דרכים כמעט 70 שנה". לטענתו, הכיבוש הישראלי שואף לשבור את רוחם של האסירים ואת העם הפלסטיני על ידי ייסורים והרחקתם ממשפחתם.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ