נתניהו: השתדלנו להימנע מהמלחמה בעזה; הסדר מדיני עם חמאס זה הזוי

רה"מ אמר בדיון על דו"ח צוק איתן כי החולשה בכיבוש עזה היא לא רק אובדן חיי חיילים ואזרחים, אלא למי יימסר השטח. על הלחימה בסוריה אמר: "לא מתערבים, איני מתיימר לפתור את כל בעיות האזור"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (רביעי) כי מרגע שנחטפו שלושת הנערים "היינו במדרון שאי אפשר היה לעצור, אף על פי שניסינו". בדיון בוועדה לביקורת המדינה על דו"ח המבקר על מבצע "צוק איתן" אמר נתניהו כי "השתדלנו להימנע ממלחמה בכל דרך", והוסיף כי נמשכים המאמצים להחזיר את גופותיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, וכן את "אזרחי ישראל שנמצאים שם (בעזה, י"ל)". את האפשרות להסכם מדיני עם חמאס כינה נתניהו "דבר הזוי".

יו"ר הוועדה ח"כ קרין אלהרר (יש עתיד) הזכירה בפתח הדיון את עיקרי הדו"ח. לדבריה, הקבינט לא קבע לצה"ל יעדים אסטרטגיים, כך שהצבא לא יכול היה להיערך בשנתיים שקדמו למבצע. "התוצאה - החיילים ראו את המנהרות בפעם הראשונה רק בשדה הקרב״, אמרה אלהרר. "אנחנו לא רצינו מלחמה בדרום", ענה לה ראש הממשלה. "השתדלנו להימנע מהמלחמה בכל דרך. אנחנו עומדים מול אויב מאוד קשה ואכזר. הבעיה להימנע מאסקלציה היא לא בעיה של מה בכך. האנשים הללו תמיד יוצרים מצב של אי יציבות, והיא גדלה בצורה משמעותית אחרי חטיפתם ורציחתם של שלושת הנערים", אמר.

נתניהו הסביר: "באנו למוטט תשתיות של חמאס ביהודה ושומרון. הדבר הזה יצר אי יציבות מול עזה, מה גם שחמאס הכין תוכנית. הכוונה שלי באותה העת היתה להימנע ככל האפשר מאותה מלחמה. אם נידרש לכך, נבצע אותה במינימום מחיר. 'המחיר' היא מילה שמקפלת בתוכה עולם לכל משפחה ומשפחה, ואני מכיר את הכאב הזה ויודע מהו. החובה שלנו לנסות לצמצם את זה ככל הניתן". לדבריו, "אנחנו כמעט שלוש שנים אחרי צוק איתן. לא לעולם חוסן. אנחנו חווים את התקופה השקטה ביותר בדרום מאז ששת הימים, על פי איזנקוט. את זה ניתן למדוד בירי נשק קל ורקטות. חמאס מורתע". נתניהו הדגיש כי "אנחנו צריכים לחדש את ההרתעה, לתדלק אותה. יש לי מדיניות שאני לא מוכן לקבל טפטופים".

אב שכול: "כשהבן שלי נהרג במנהרה, איפה הייתם?"

ראש הממשלה אמר כי נמשכים המאמצים להחזיר את גופותיהם של סגן הדר גולדין וסמ"ר אורון שאול, וכן את "אזרחי ישראל שנמצאים שם גם כן". הורים שכולים שנכחו בדיון התפרצו בזעם על חברי הכנסת, שהחלו להתווכח ביניהם. חברי הכנסת מיקי זוהר ויואב קיש מהליכוד קראו קריאות נגד ההדלפות מדיוני הקבינט, ואלהרר קראה את ח"כ דוד ביטן לסדר פעמיים. "ביטן, תירגע בבקשה. יש פה הורים שכולים, תכבדו אותנו", קרא אחד האבות השכולים. "אנחנו איבדנו את היקר. הדיון הזה הפך בושה לילדים שלנו. כשהבן שלי נהרג במנהרה, איפה הייתם?".

מימין: המבקר שפירא, ח"כ אלהרר ונתניהו בוועדה לענייני ביקורת המדינה, הבוקר
מימין: המבקר שפירא, ח"כ אלהרר ונתניהו בוועדה לענייני ביקורת המדינה, הבוקרצילום: ליאור מזרחי

בהמשך אמר ראש הממשלה כי "לצד פעילות אינטנסיבית לשיפור היכולת ההתקפית שלנו מול רצועת עזה, אנחנו מטפלים באיומים מאתגרים יותר בזירות אחרות. איראן, חיזבאללה, סוריה, טרור מיהודה ושומרון". לדבריו, "לחמאס היו מטרות. התוכנית היתה לפעול נגד ישראל כדי להסיר את הסגר הימי, לקבל כתוצאה ממהלכים כאלה ואחרים נכסים שהוא ביקש לקבל כמו נמל ימי ואווירי, וכמובן להגדיל את הלגיטימציה הבינלאומית שלו. אף אחת מהמטרות האלה לא הושגה".

נתניהו מנה את הישגי המבצע, ולגבי איום המנהרות אמר: "נוטרלו קרוב ל-30 מנהרות עליהן ידענו. חמאס רצה להחדיר מחבלים ממספר מקורות בו זמנית, והניסיונות סוכלו. לא בצורה מלאה. הם הצליחו בכמה מקרים. זה עלה במחיר של 11 מחיילינו". נתניהו הדגיש: "מפעילות המנהרות לא נפגעו אזרחים".

כשנשאל על האפשרות לשנות את מבנה הקבינט אמר נתניהו: "שאלת המידע (שנמסר לקבינט מגורמי ביטחון, י"ל) היא שאלה אמיתית שעולה. כמה מידע? עד לאיזו רמה? עד כמה הקבינט והשרים הבכירים צריכים להיכנס למערכת הזאת. זאת שאלה קריטית. כי אנחנו צריכים להיכנס למידע גם על איראן וסוריה". ראש הממשלה הדגיש כי אין צורך לשנות את סמכויות הקבינט, ואמר: "עדכון המידע הוא נקודה חשובה, אבל לא שינוי הסמכויות. בואו ננקה את הרעש. בסוף אנחנו צריכים להיות ערוכים לאיומים הרבה יותר גדולים ממה שבא מרצועת עזה. אל לנו ליצור מערכת שאינה יכולה לקבל החלטות".

על תהליך קבלת ההחלטות, אמר נתניהו: "הצפתי את השאלה הזאת במלוא חסותה לפני חברי הקבינט. אמרתי שיש שתי אפשרויות: כניסה עד קו הפירים או לכבוש את עזה. אמרתי בקבינט שנכנסים באופן חלקי עד קו הפירים מנטרלים את המנהרות ויוצאים מיד. זה לקח יותר זמן ממה שתכננו אבל לא כמו שלוקח במוסול. ואז להתכתש עם חמאס עד שיגיד די. אלה היו החלטות קבינט. אתם שואלים האם נכון שהקבינט קיבל את ההחלטות הללו? חד משמעית כן".

נתניהו: הבעיה בכיבוש עזה היא שאיש לא רוצה לקחת אותה

נתניהו נשאל בדיון על החלופות שעמדו בפני הקבינט אחרי ירי הטילים המאסיבי מעזה, ואמר כי באותה עת היה קשה למנוע את ההידרדרות. "מאותו רגע שבאה חטיפתם (של הנערים, י"ל), היינו במדרון שאי אפשר היה לעצור, אף על פי שניסינו". על החלופות המדיניות אמר: "יש מצבים שאין לך דרך להגיע להסדרים מדיניים, סוריה או דאעש. לדאעש יש שאיפה שמתנגשת עם ההסדרים שאתה רוצה. אתה יכול אחד משתיים: או להגיע איתו לסוג של הכלה, או להתכתש איתו. בעיניי האופציה של חלופות מדיניות עם חמאס זה דבר הזוי. חלופות מדיניות אין עם חמאס כל עוד הוא דוגל בהשמדתך. לגבי חלופות של פירוז, החלופות האלה הועלו, אבל לא ניתן היה לממש אותן כי חמאס דוחה כל אפשרות של הפסקת התחמשות, הברחות או ייצור עצמי".

נתניהו התבקש להתייחס לאפשרות לכבוש את עזה והסביר: "החולשה של כיבוש היא לא רק מחיר חיילינו והאזרחים שלהם, אלא למי תמסור (את השטח, י"ל) ומי ינהל את זה. הדילמה הזאת נשארה בעינה. במוסול יש להם בדיוק את אותה בעיה. היא נוצרת בגלל החברה הערבית באזורנו. זה לא מתייצב, אין לך למי למסור. בעוד שבעזה אף אחד לא רוצה לקחת, שם אף אחד לא רוצה למסור. כל אחד רוצה לעצמו".

נתניהו התייחס ללחימה בסוריה ובאזור, ואמר כי לפי תפיסת הביטחון שלו, אל לישראל להתערב בה. "אנחנו מגינים על גבולותינו, אבל כמידת האפשר אנחנו לא משתתפים. עוזרים מבחינה הומניטרית. אני לא מתיימר לפתור את כל בעיות האזור". לדבריו, "הדבר החשוב ביותר הוא יכולות הפגיעה באויבים שלנו שמסכנים את הקיום שלנו. הזירה הופכת ליותר ויותר מורכבת ורחוקה. אם למדנו משהו הוא שאין מוסר בלי עוצמה. אף אחד לא בא ועושה טובות לחלש. אנחנו עוזרים לאלפי סורים, אבל אנחנו לא מתערבים בסוריה".

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, אמר בדיון כי "המסקנה המרכזית מהדו"ח היתה שלצורך פעולה מיטבית של הקבינט יש צורך להסדיר את סמכויותיו. החלטות, בעיקר בנושאי ביטחון לאומי, יתקבלו בהתאם לעקרונותיה הדמוקרטיים של מדינת ישראל".

תא״ל (במיל') יוסי ביינהורן שערך את הדו"ח ציין כי "ייתכן שתהליך טוב יותר של קבלת החלטות היה בו כדי למנוע את המבצע״. לדבריו, "מאז כינונו ובמשך כשנה לא התקיימו בקבינט דיונים אסטרטגיים בנוגע לרצועת עזה. כשהדיון נערך הוא עסק רק בפעילות הצבאית ברצועת עזה ולקבינט לא הובאו חלופות נוספות, כיוון שנפסלו על הסף טרם הצגתן בקבינט״. על הממצאים בנוגע לעיסוק באיום המנהרות אמר ביינהורן כי "היה חוסר הלימה בין הדיונים המפורטים בלשכת ראש הממשלה ומערכת הביטחון לבין מה שהוצג בקבינט".

בדו"ח המבקר, שפורסם לפני כחודשיים, קבע השופט בדימוס שפירא כי נתניהו, יעלון ושרי הקבינט המדיני-ביטחוני לא בדקו בשנה שלפני פרוץ "צוק איתן" את האפשרות לבצע צעדים מדיניים מול עזה, בניסיון להביא לבלימת ההסלמה. המבקר ציטט בדו"ח שלוש פעמים דברים שאמר שר הביטחון יעלון יומיים אחרי פרוץ המלחמה, ולפיהם ייתכן שניתן היה למנוע את המלחמה אם ישראל היתה נותנת מענה למצוקה ברצועה מבעוד מועד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ