משפחות שכולות לנתניהו: תפסיק להאשים את כולם במחדלים שלך

בדיון על דו"ח צוק איתן בכנסת קרא אב שכול אל ח"כים מהליכוד: "איפה הייתם כשהבן שלי נהרג?". הוא אף אמר שנפגש עם ח"כ ביטן בהפגנה מחוץ לבית רה"מ, ובתגובה כינה אותו ביטן "שקרן" ■ אמו של גולדין לנתניהו: שומעים ממך "אני גם אח שכול", אבל את אח שלך החזירו

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לאה גולדין, אילן שגיא וח"כ שפיר היום בוועדה
יהונתן ליס

הורים שכולים התפרצו היום (רביעי) לעבר חברי הכנסת שהשתתפו בדיון על דו"ח צוק איתן. "כשהבן שלי נהרג במנהרה איפה הייתם?", שאל אחד האבות. בהמשך התעמת עם ח"כ דוד ביטן, שקרא לו בתגובה "שקרן". אלמנתו של סא"ל דולב קידר קראה לבנימין נתניהו לקבל אחריות על מעשיו ואמרה: "אני יודעת שאני צריכה להאשים את חמאס במוות של בעלי, הם אלה שירו בו, אבל הם לא אחראים עלי".

הדיון התקיים בהשתתפותו של ראש הממשלה נתניהו. במשך הישיבה איבדה יו"ר הוועדה ח"כ קרין אלהרר את השליטה בדיון, חברי הכנסת החלו להתווכח ביניהם וביטן נקרא לסדר פעמיים. בתגובה קרא אליו אילן שגיא, אביו של סמל ארז שגיא שנהרג בחדירת מחבלים ממנהרה לפילבוקס באזור נחל עוז: "ביטן, תירגע בבקשה. יש פה הורים שכולים, תכבדו אותנו. אנחנו איבדנו את היקר. הדיון הזה הפך בושה לילדים שלנו. כשהבן שלי נהרג במנהרה איפה הייתם?״.

נתניהו התייחס בדבריו לאיום המנהרות. "נוטרלו קרוב ל-30 מנהרות עליהן ידענו. חמאס רצה להחדיר מחבלים ממספר מקורות בו זמנית, והניסיונות סוכלו. לא בצורה מלאה. הם הצליחו בכמה מקרים. זה עלה במחיר של 11 מחיילינו". שגיא התפרץ לדברי נתניהו ואמר: "הבן שלי נהרג ממנהרה חודרת. לא ידעו על המנהרה, הבן שלי נהרג בפילבוקס. היתה מנהרה שם. 800 מטר בתוך שטחי ישראל, על איזה קו מנהרות אתם מדברים?". בתגובה אמר לו נתניהו: "המנהרות פורצות בצד שלנו, אבל הם נכנסים בצד שלהם. לכן תופסים את נקודות הכניסה, כדי למנוע את כניסתם".

שגיא קטע את הדיון פעם נוספת והפנה את דבריו לח"כ ביטן. "עמדתי לפני ארבעה חודשים בקיץ חם עם שלט מול משרד ראש הממשלה וקראתי, 'ראש הממשלה, תחקור את ענייני צוק איתן'. הגיע החכם הגדול הזה שמדבר הכי הרבה (דוד ביטן, י"ל). הוא אמר לי, 'לך לא יעזור כלום. לא תקום שום ועדה״. ביטן הגיב בזעם על הדברים וקרא לעברו: "אתה שקרן. לא אמרתי את זה. בחיים שלי לא דיברתי איתך״. האב השיב: "מי שרוצה שיאמין ומי שרוצה שלא יאמין״.

מיכל קסטן קידר, אלמנתו של סא"ל דולב קידר שנהרג בחילופי אש בקרב עם מחבלים ליד קיבוץ ניר עם, פנתה בהתרגשות לנתניהו. "אדוני ראש הממשלה. רצית להנהיג, תנהיג. תפסיק להאשים את כולם במחדלים שלך. איראן, העולם, חמאס. החמאס לא עומד בראש מדינת ישראל". היא המשיכה ואמרה: "אני יודעת שאני צריכה להאשים את חמאס במוות של בעלי, הם אלה שירו בו, אבל הם לא אחראים עלי, אתה אחראי עלי. אני חושבת שכולנו הרגשנו ככה, שכאילו מדברים על הדו"ח, וזה הכל היה הצגה למצלמות, לכל אחד יש התפקיד שלו. אתם אחראים עלי ולשלושת הילדים שאני צריכה לגדל לבד".

אמו של גולדין: הפכתם את המשפחות השכולות לאויבי העם

לאה גולדין, אמו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס, פנתה לנתניהו: "אנחנו ההורים בעיניכם דו״ח פתולוגי? אתם לא מצליחים להחזיר אותם חיים או מתים?״. גולדין המשיכה ושאלה: "מדוע בדו״ח, מבקר המדינה שכח או דאגו שישכח את שני החיילים המצטיינים גולדין ושאול שנחטפו ועדיין בשבי חמאס? מדוע בתיאור המחיר ששילמנו בצוק איתן לא הוזכר ששני חיילים נחטפו באמצעות מנהרות? האם החלטתם סופית שגורלם נחתם? ממי אתם מנסים להסיר אחריות ואיך המבצע נמשך חמישים יום בלבד אם הם עדיין שבויים?".

נתניהו הגיב על דבריה ואמר: "אם אנחנו מסתכלים על זה חד ממדית, בממד החזרת הבנים נפעל בדרך אחת להעצים את הלחץ על חמאס. אנחנו יכולים לעשות את זה. זה יוביל לתוצאות ברורות". גולדין קראה לו "לא להלך עלינו אימים", ונתניהו ענה: "אני לא מהלך אימים, אני אחראי להוביל את מדינת ישראל".

גולדין המשיכה ואמרה לנתניהו כי הפך את המשפחות השכולות לאויבי העם. "הפכת את בעיית הבנים לבעיה של המשפחות", אמרה, ובתגובה קרא אליה ח"כ מיקי זוהר: "הטענות שלך מוגזמות". "אל תענה לי, חצוף. תשתוק", השיבה לו גולדין, ונתניהו מיהר להסות את חבר הכנסת. גולדין המשיכה ואמרה לראש הממשלה: "אנחנו שומעים ממך 'אני גם אח שכול', אבל את אח שלך החזירו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ