שב"כ: חמאס ניסה להכניס לישראל חומרי נפץ שהוסתרו בציוד רפואי של חולת סרטן

חומר הנפץ נמצא בכליהן של שתי נשים פלסטיניות במעבר ארז, והן נלקחו לחקירה. שב"כ: ארגוני הטרור מנצלים את הסיוע הרפואי שמעניקה ישראל לתושבי הרצועה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

השב"כ הודיע היום (רביעי) כי בשעות הבוקר אותרו חומרי נפץ בכליהן של שתי נשים פלסטיניות מעזה, אחת מהן חולת סרטן. החומרים התגלו בשפופרות של חומר רפואי אותו נשאו הנשים, שנכנסו לישראל בהיתר כדי שאחת מהן תוכל לקבל טיפול רפואי למחלתה.

בבדיקה של אנשי רשות המעברים במעבר ארז התגלו חומרי הנפץ, וחבלן של המחוז הדרומי במשטרה טיפל בהם. בשב"כ לא פירטו מה היה היקף חומר הנפץ שנתפס, אך ציינו כי הכמות הספיקה לבניית מטען חבלה. שתי הנשים נעצרו ונלקחו לחקירה בשירות הביטחון הכללי, והן ייחקרו, בין היתר, האם ידעו על העברת חומרי הנפץ בתוך הציוד הרפואי או לאו.

על פי חקירת השב"כ, נראה כי חומר הנפץ נשלח על ידי חמאס כדי לשמש בפיגועים בישראל בתקופה הקרובה. "מדובר בהמשך הניסיונות של ארגוני הטרור ברצועת עזה, ובראשם החמאס, לנצל את התווך ההומניטרי והסיוע הרפואי שישראל מעניקה לתושבי הרצועה, לשם ביצוע פיגועי טרור בישראל", נמסר בהודעת השב"כ בנושא. ראש רשות המעברים במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') כמיל אבו רוקון, הוסיף כי "לצערנו שוב הוכח כי גורמי הטרור ברצועת עזה ממשיכים בניסיונות לנצל את הערוץ ההומניטארי להוצאת פיגועים לעורף ישראל".

לפי נתוני יחידת מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מדי יום נכנסים מאות מתושבי עזה לישראל למטרות שונות – חולים הזקוקים לטיפולים רפואיים, אנשי מסחר ועסקים, עובדי ארגונים בין לאומיים וסטודנטים הלומדים בחו"ל. מספר ההיתרים שניתנו בארבע השנים האחרונות לטובת טיפולים רפואיים מחוץ לרצועת עזה- בשטחים, בישראל או בחו"ל - עלה בצורה משמעותית בשנים האחרונות. בשנת 2013 ניתנו 22,380 אישורים, ואילו בשנת 2016, כך לפי נתוני היחידה, ניתנו 30,768 אישורים.

מעבר ארזצילום: אליהו הרשקוביץ

עם זאת, ביחידה טוענים כי לצד העלייה במספר המעברים והחולים המקבלים טיפול רפואי מחוץ לעזה, ישנה עלייה גם בניסיונות מצד חמאס לנצל את אישורי הכניסה לישראל – אם על ידי זיוף מסמכים ואישורים רפואיים, ואם על ידי ניסיונות הברחה של ציוד צבאי. "חמאס מנצל ערוצי סיוע על חשבון תושבי עזה", טוענים ביחידה.   

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ