שר החוץ של ארה"ב: נבחן מחדש את הסכם הגרעין עם איראן

במסיבת עיתונאים בוושינגטון אמר רקס טילרסון כי ההסכם "נכשל בהשגת מטרתו - איראן לא-גרעינית". לדבריו, ההסכם מייצג אותה גישה שהביאה את ארה"ב למצב הנוכחי מול צפון קוריאה

אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טילרסון במסיבת עיתונאים בוושינגטון, אמש
אמיר תיבון
אמיר תיבון
וושינגטון

שר החוץ של ארה"ב, רקס טילרסון, תקף אמש (רביעי) בחריפות את איראן במסיבת עיתונאים מיוחדת שכינס בוושינגטון. טילרסון הצהיר כי ממשל טראמפ עורך "בחינה מקיפה" של המדיניות האמריקאית כלפי איראן "בכל סוכנויות הממשל", והוסיף כי הבחינה הזו כוללת בתוכה גם את הסכם הגרעין שנחתם בין איראן למעצמות בשנת 2015. 

מאז כניסתו לתפקיד בחודש פברואר לא הרבה טילרסון לכנס מסיבות עיתונאים. האירוע שערך אמש במחלקת המדינה היה חריג, ונועד להבהיר שהסוגיה האיראנית זוכה לעדיפות גבוהה בממשל. טילרסון פתח את דבריו בסקירה תמציתית של פעולותיה הבעייתיות של איראן ברחבי המזרח התיכון. בין השאר, הוא האשים את איראן בתמיכה במשטר אסד בסוריה, בהחרפת המצב הביטחוני בתימן, בהתערבות בנעשה בעיראק ובתמיכה בארגוני טרור כמו חמאס בזירה הפלסטינית. 

בהקשר של הסכם הגרעין הצהיר טילרסון כי הוא "נכשל בהשגת מטרתו - איראן לא-גרעינית", וכי ההסכם אינו מונע מאיראן לפתח יכולת גרעינית, אלא רק דוחה את העניין. "ההסכם הזה מייצג את אותה גישה כושלת מהעבר שהביאה אותנו למצב האיום הנוכחי שאנחנו נמצאים בו מול צפון קוריאה", טען טילרסון. "לממשל טראמפ אין כוונה להעביר את האחריות בעניין הזה לממשל שיבוא אחריו", הוסיף. 

טילרסון נשאל במהלך מסיבת העיתונאים מדוע, אם זו גישת הממשל, בחרה מחלקת המדינה בראשותו להבהיר לקונגרס רק שלשום שאיראן מקיימת את הסכם הגרעין ולכן אין צורך להטיל עליה מחדש סנקציות כלכליות. טילרסון השיב כי הסכם הגרעין יהיה חלק מהבחינה המחודשת שממשל טראמפ עתיד לבצע. מסיבת העיתונאים של טילרסון הגיעה לאחר שבדיווחים רבים בתקשורת האמריקאית הושם דגש על העובדה שלמרות ההצהרות הקשוחות של טראמפ נגד איראן, בפועל הממשל בחר להשאיר על כנו את הסכם הגרעין - בניגוד להבטחת הבחירות של טראמפ לבטל אותו מיד עם כניסתו לתפקיד. 

ביום רביעי בצהריים, שעות ספורות לפני המתקפה המילולית שלו על האיראנים, דיבר טילרסון בוושינגטון בפני פורום של אנשי עסקים בכירים מסעודיה ומארה"ב. באירוע הזה, הוא הדגיש את רצונו של ממשל טראמפ לכונן יחסים קרובים עם סעודיה ולפעול יחד עם הממלכה הסונית בנושאים הביטחוניים במזרח התיכון. "אני כבר שוחחתי פעמים רבות עם שר החוץ עאדל אל-ג׳ובייר", אמר טילרסון, בהתייחסו לעמיתו הסעודי. "אנחנו מעודדים מאוד לגלות במנהיגות הסעודית שותף יציב וחזק לטיפול בבעיות השונות במזרח התיכון, כמו גם לשיתוף פעולה כלכלי". 

טילרסון שימש בעבר מנכ"ל חברת הנפט הבינלאומית אקסון מובייל, תפקיד שבמסגרתו הוא קשר קשרים קרובים עם דרגים בכירים במדינות המפרץ. אחד האישים שהמליצו לטראמפ למנות אותו לשר החוץ היה ג'יימס בייקר, שר החוץ של ממשל בוש האב, שנחשב מקורב להנהגה הסעודית. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ