שר הביטחון נפגש עם מקבילו מארה"ב: "שמחים לראות גישות חדשות בממשל"

שר ההגנה מאטיס נפגש עם ליברמן במסגרת ביקורו בישראל, והשניים דנו בפעילותה של איראן באזור ובמצב בסוריה. נתניהו שיבח את התקיפה בסוריה ואמר כי זהו "שינוי אסטרטגי מבורך"

גילי כהן
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאטיס וליברמן, הבוקר בקריה בתל אביב
מאטיס וליברמן, הבוקר בקריה בתל אביבצילום: עופר וקנין

שר ההגנה של ארה"ב ג'יימס מאטיס נפגש היום (שישי) עם שר הביטחון אביגדור ליברמן ועם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בהתייחסו להסכם הגרעין האיראני אמר ליברמן: "אנו שמחים לראות גישות חדשות, ויש לנו סבלנות לחכות לצעדים מעשיים". נתניהו שיבח את התקיפה בסוריה ואמר כי מדובר ב"שינוי אסטרטגי מבורך".

בפגישה עם מאטיס בירושלים התייחס נתניהו לתקיפה בסוריה ואמר: "אני חושב שזה שינוי מבורך, שינוי אסטרטגי של מנהיגות ומדיניות אמריקנית. אנו חולקים ערכים משותפים וגם סכנות משותפות. הסכנות המשותפות מבוססות על האיומים הכפולים של האיסלאם הקיצוני - הקיצונים השיעים שמונהגים על ידי איראן והקיצונים הסונים שמונהגים על ידי דאעש. אנו מחויבים לסכל את הסכנות האלה כפי שאנו מחויבים למצות את ההזדמנויות המשותפות, שעומדות לפנינו, בגלל הבנתם של רבים משכנינו הערבים את האיום המשותף אך גם את הזדמנויות העתיד".

קודם לכן התקבל שר ההגנה בבסיס הקריה בתל אביב, וכן התארח בלשכתו של שר הביטחון ליברמן. בפגישה נכחו גם הרמטכ"ל גדי איזנקוט וראש אגף המודיעין האלוף הרצי הלוי. ליברמן ומאטיס דנו בפגישתם בשני נושאים מרכזיים: הראשון הוא הנעשה בסוריה, על רקע שימוש אסד בנשק כימי ותקיפת ארצות הברית בעקבות כך, וכן פעילותה של איראן במזרח התיכון והסכם הגרעין שנחתם. בתום הפגישה הם קיימו מסיבת עיתונאים, בה הצהירו כי שיתוף הפעולה בין המדינות ימשיך ויעמיק.

מאטיס אמר כי הסכם הגרעין נאכף, אבל איראן ממשיכה בפעילויות נוספות, בין היתר בתימן, ובתמיכתה באסד בסוריה. הוא הוסיף כי "איראן ממשיכה לאיים על ישראל ועל שכנותיה בטילים בליסטיים". כאשר נשאל ליברמן בנושא הסכם הגרעין, הוא אמר כי לא יחלק עצות לממשל האמריקאי, וטען כי בישראל "שמחים לראות גישות חדשות בממשל האמריקאי". הוא הוסיף כי "יש לנו סבלנות לחכות לצעדים מעשיים", אך הוסיף כי חיוני להטיל לחץ נוסף על המשטר באיראן.

שר הביטחון הישראלי ומקבילו מארה"ב אישרו שניהם כי אסד הוא זה שעשה שימוש בנשק כימי בסוריה. שר ההגנה מאטיס אמר כי "אין ספק שסוריה מפרה את ההסכם ושיש לה עדיין נשק כימי". עם זאת הוא סרב להתייחס לכמויות מאגרי הנשק שנותרו עדיין במדינה, שלפי הערכות בישראל עומדות על כמה טונות. "אין ספק שהם מחזיקים בנשק כימי, זו הפרה של החלטת מועצת ביטחון - ולא כדאי להם להשתמש בזה שוב, הבהרנו את זה היטב", הוסיף שר ההגנה של ארה"ב. ליברמן הוסיף כי "משטר אסד השתמש בנשק כימי כנגד המורדים, ואנחנו תומכים בפעולה האמריקאית בסוריה, היא היתה מסר חזק למשטר".

מאטיס הגיע לישראל לראשונה מאז נבחר לתפקיד, והוא חבר הקבינט הראשון מממשל טראמפ המבקר בישראל. ליברמן אמר כי בישראל מקווים שגם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ יבקר בישראל. בתום מסיבת העיתונאים בתל אביב המשיך מאטיס לירושלים, שם ייפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ועם נשיא המדינה ראובן ריבלין. ביקורו של מאטיס במזרח התיכון ימשיך מישראל לקטאר ולג'יבוטי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ