בכיר בצה"ל: בתקיפה בסוריה הושמדו כמאה טילים שחלקם יועדו לחיזבאללה

הקצין התייחס לתקרית בה כוחות אסד ירו טילים לעבר מטוסי חיל האוויר, ואמר כי היא מעידה על שינוי בתפיסת הביטחון של המשטר. על המתיחות בין ארה"ב לצפון קוריאה: עשויה להשפיע על ישראל

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

קצין בכיר בצה"ל פירט על מטרת התקיפה האווירית של חיל האוויר בסוריה בחודש שעבר, במהלכה משטר אסד ירה טילים לעבר מטוסי קרב ישראליים. לדברי הקצין הבכיר, באותה תקיפה פגעו מטוסי חיל האוויר בכמאה טילים שחלקם יועדו לחיזבאללה, אך הוא לא אמר באילו טילים מדובר. 

התקרית החריגה, במסגרתה שוגרו טילי SA-5 לעבר מטוסי חיל האוויר, אילצה את ישראל להודות באופן רשמי כי היתה מעורבת בתקיפת משלוח נשק שיועד לחיזבאללה. הטילים שנורו לעבר מטוסי הקרב אמנם לא פגעו בהם, אך בתגובה שוגר טיל יירוט של מערכת "חץ", וצה"ל דיווח כי הצליח ליירט את אחד מהטילים מצפון לירושלים.

כוח צה"ל בגבול סוריה, ב-2016
כוח צה"ל בגבול סוריה, ב-2016צילום: גיל אליהו

במערך ההגנה האווירית טענו כי לא היתה דילמה לגבי הפעלת המערכת, וסברו כי מדובר היה באיום בליסטי שאיים על מדינת ישראל. "הירי של המשטר מעיד על שינוי בביטחון שלו להפעיל אש על מטוסי חיל האוויר, גם כשהם יודעים שהם לא יורים בכלל על המטוסים (של חיל האוויר)", אמר הקצין בימים האחרונים. "זה מעיד על שינוי בתפיסת הביטחון של המשטר הסורי – וביטחון גובר, כתוצאה מהתמיכה הרוסית, האיראנית וזו של חיזבאללה".

הקצין התייחס גם למתיחות עם צפון קוריאה, ואמר כי עשויה להיות לכך השפעה ביטחונית על ישראל. לדבריו, עימות בין וושינגטון לפיונגיאנג עלול להביא להסטת הקשב האמריקאי מהנעשה במזרח התיכון, ולכן להביא לירידה במידת ההשפעה האמריקאית בנעשה באזור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ