בכיר בירושלים: מתנהלים מגעים לקראת ביקור של טראמפ בישראל בחודש הבא

לפי הפקיד הבכיר, לשכת רה"מ בוחנת יחד עם הבית הלבן כמה מועדים אפשריים לביקור לקראת השליש האחרון של מאי. צוות אמריקאי מקדים יגיע מחר לישראל כדי לדון בהכנות לביקור

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ונתניהו במסיבת עיתונאים משותפת בוושינגטון, לפני כחודשיים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

פקיד בכיר בירושלים אמר כי מתקיימים מגעים בין לשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין הבית הלבן על תיאום ביקור אפשרי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל בחודש הבא. לדברי הפקיד הבכיר, נבחנים כמה מועדים בשליש האחרון של חודש מאי, אך עדיין לא נקבע תאריך סופי.

לקראת סוף מאי תיערך נסיעתו הראשונה של טראמפ לחו"ל כנשיא, כאשר ייצא לפסגת מנהיגי נאט"ו בבריסל. הבית הלבן בוחן בימים אלה את האפשרות לנצל את נסיעתו של טראמפ לכנס באירופה כדי לקיים ביקור גם בכמה מדינות במזרח התיכון ובהן ישראל.

בכיר ישראלי ציין שצוות מקדים של הבית הלבן, משרד החוץ האמריקאי והשירות החשאי יגיע מחר (חמישי) לישראל כדי לדון בהכנות לביקור. הדיונים יתקיימו במשרד החוץ ובבית הנשיא בירושלים ויעסקו בעיקר בנושאים לוגיסטיים וסוגיות אבטחה.‎

המגעים סביב ביקור אפשרי של טראמפ בישראל מתקיימים כמה ימים לפני שהנשיא האמריקאי ייפגש בבית הלבן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ב-3 במאי. הפגישה עם עבאס תגיע אחרי סדרת פגישות שקיים טראמפ עם נתניהו ועם מנהיגי מדינות ערב, ושעסקו בין השאר בנסיון להתניע מחדש את תהליך השלום ולהשיג עסקה בין ישראל לפלסטינים. ביקורו של טראמפ באזור צפוי לכלול גם ביקור במדינות ערב, אבל עדיין לא ברור אם ביקור הנשיא האמריקאי בישראל יכלול גם ביקור ברשות הפלסטינית.

במידה וטראמפ אכן יגיע לישראל בשליש האחרון של חודש מאי, ביקורו יתקיים על רקע שורה של תאריכי מפתח בלוח השנה. ב-21 במאי יצוין בישראל יום ירושלים בסימן 50 שנים לאיחוד העיר ב-1967. כמה ימים לאחר מכן ב-1 ביוני יפוג תוקף הצו הנשיאותי עליו חתם הנשיא הקודם ברק אובמה ושהקפיא את יישום החוק להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. עד המועד הזה יצטרך טראמפ להחליט האם הוא מחדש את הצו הנשיאותי או נמנע מלחתום עליו ובכך מוציא לפועל את החוק להעברת השגרירות לירושלים. טראמפ הבטיח במהלך קמפיין הבחירות כי יעביר את השגרירות אולם כשנכנס לבית הלבן הוא החליט להמתין בין השאר בשל לחץ מצד מדינות ערב וחשש של ממשלת ישראל מהסלמה ביטחונית.  

בחודש שעבר החליט הקבינט המדיני-ביטחוני על ריסון הבנייה בהתנחלויות, בעקבות בקשה של טראמפ. נתניהו עדכן אז את שרי הקבינט כי החליט על מדיניות שתגביל את הבנייה לתוך קו השטח הבנוי של התנחלויות, או בצמוד לו, וציין שהוא סבור שישראל צריכה לרסן את הבנייה על מנת להפגין רצון טוב כלפי טראמפ: "זה ממשל מאוד ידידותי וצריך להתחשב בבקשותיו של הנשיא".

שר שהשתתף בישיבת הקבינט אמר כי נתניהו הבהיר שחרף כמה שבועות של דיונים בנושא, לא הושגו הבנות בין ישראל לארה"ב בנושא הבנייה בהתנחלויות והמחלוקות בין הצדדים נותרו בעינן. "אין הבנות עם האמריקאים ולא מדובר בסיכום עם הממשל, אלא בהגבלות שישראל לוקחת על עצמה בשל בקשת הנשיא", אמר השר הבכיר והוסיף: "בכל מקרה, ה'תשלום' לאמריקאים בנוגע להתנחלויות לא הסתיים".

באותה ישיבה עדכן נתניהו את השרים כי ממשל טראמפ דורש מישראל לבצע שורה של מחוות וצעדים בשטח כלפי הפלסטינים, גם בגדה המערבית וגם ברצועת עזה, שיהיו בעלי השפעה מידית על מצבם הכלכלי, כך אמרו ל"הארץ" שרים ופקידים בכירים שהשתתפו בישיבה.

בישיבה הדגיש נתניהו בפני השרים כמה פעמים כי טראמפ נחוש להביא להתקדמות בנושא הישראלי-פלסטיני ולהשיג עסקה בין הצדדים. המסר של נתניהו היה כי הוא עדיין לא יודע בדיוק כיצד טראמפ רוצה להתקדם בנושא הישראלי-פלסטיני, אולם חשוב שישראל תהיה הצד שמפגין רצון טוב ולא תיתפס כמי שמכשילה את המהלך האמריקאי.

נתניהו ציין בהקשר הזה כי בשל כך הוא מתכוון להיענות לדרישה האמריקאית הנוספת לבצע צעדים בגדה המערבית וברצועת עזה בעלי פוטנציאל להשפעה חיובית מיידית על הכלכלה הפלסטינית. 

טראמפ ונתניהו נפגשו בפעם האחרונה לפני כחודשיים בוושינגטון. לאחר הפגישה אמר נתניהו לעיתונאים כי ביקש מטראמפ הכרה אמריקאית בסיפוח של רמת הגולן למדינת ישראל. "אני יכול לומר שלא היתה תדהמה מהבקשה שלי", אמר. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ