שווארמה ראש העיר, תל אביב, 17 באפריל 2006

בהפרש של שלושה חודשים בלבד הותקפה מסעדת השווארמה "ראש העיר" הסמוכה לתחנה המרכזית הישנה בדרום תל אביב פעמיים. בפיגוע ההתאבדות הראשון במקום בינואר לא היו הרוגים, אולם בשני באפריל 2006 נהרגו 11 אנשים. שלושה חודשים לאחר מכן נפתחה המסעדה מחדש והיא פועלת עד היום. "לא היינו אמורים לפתוח אחרי הפיגוע השני כבר, אבל בכל זאת פתחנו", מספר אריה שריין, אחד מהבעלים של המסעדה המשפחתית. "אחרי פיגוע אחד, אתה מטופל אצל פסיכאטרים, לוקח ציפרלקס כל יום בשביל לבוא למקום... הטראומה היא חזקה. זה לא פעם אחת, זה פעם אחר פעם". שריין סיפר כי החליטו לפתוח את המסעדה מחדש לאחר שקיבלו את ברכת הרב בניהו. "האחים שלי אנשים מאמינים וגם אני, הוא בא לחנות ואמר 'אתם יכולים לפתוח', אז פתחנו".

מלון פארק, נתניה, 27 במארס 2002

בליל הסדר חדר מחבל מתאבד לחדר האוכל של מלון פארק בנתניה, בו סעדו כ–250 איש. מעוצמת הפיצוץ נגרם הרס רב בחדר האוכל — 30 בני אדם נהרגו וכ–150 נפצעו. לאחר הפיגוע, הנחשב מהקשים שידעה ישראל, גויסו חיילי מילואים והחל מבצע חומת מגן. מאז שונה השם מ"מלון פארק" ל"מלון פארק הים". "אחרי חודש חזרנו לעבוד", נזכר אריק כהן, מבעלי המלון. "המלון היה פתוח אבל לא באו לקוחות במשך כמעט שנה. לקח זמן עד שהתחילו להגיע". לדברי כהן, ביומיום ההשפעה של הפיגוע כמעט ולא מורגשת, ואולם בחגי הפסח היא נוכחת בבירור. "בפסח מדובר לרוב במשפחות גדולות, אז מספיק שאחד נזכר במה שקרה וכולם לא יכולים לבוא. פסח במלון פארק זה לא קל לשווק, גם 15 שנה אחר כך אנשים עדיין זוכרים".

מלון פארק, נתניה, 27 במארס 2002
מלון פארק, נתניה, 27 במארס 2002

מסעדת סבארו, ירושלים, 9 באוגוסט 2001

בצהרי יום חמישי נכנס מחבל בן 22 למסעדת סבארו שבמרכז ירושלים. מטען הנפץ הגדול הוחבא בגיטרה קלאסית ומהפיצוץ נהרגו 15 בני אדם. הפיגוע התרחש במקום שירושלמים יגדירו כמרכז המדויק ביותר של העיר - "צומת האיקסים", שמחבר בין הרחובות יפו וקינג ג'ורג'. מסעדת סבארו שוקמה ונפתחה מחדש אחרי הפיגוע, אולם ב–2010 נסגרה סופית ובמקומה נפתח סניף מצליח של מאפיית נאמן. הצומת הסואן השתנה מאוד מאז — את האוטובוסים החליפה הרכבת הקלה והאזור הפך לשקט וירוק יותר. העדות היחידה שנותרה היא שלט אבן עם שמות ההרוגים.

מסעדת מצה, חיפה, 31 במארס 2002

מסעדת סבארו, ירושלים, אפריל 2017
מסעדת סבארו, ירושלים, 9 באוגוסט 2001

בחול המועד פסח נכנס מחבל מג'נין למסעדת מצה הוותיקה בחיפה — שנוסדה לפני כ-40 שנה — ופוצץ את עצמו. 14 איש מתו במקום, וכ–40 נפצעו. למחרת מת אחד הפצועים, ופצוע נוסף מת מפצעיו כעבור שבע שנים. המסעדה חזרה לפעול לאחר מכן. זוהיר עדווי, בעל הבית הנוכחי שהוריו ניהלו את המסעדה ב–2002, אומר כי 40 יום אחרי הפיגוע הם כבר פתחו את המסעדה מחדש. "עובדים, הכל כרגיל", אומר עדווי כיום. "אנשים מכירים אותנו ובאים, בשביל הלקוחות שלנו המסעדה היא כמו הבית שלהם. משפחה".

קפה אפרופו, 21 במארס 1997

אחרי פיגוע ההתאבדות הקטלני בדיזנגוף סנטר בתל אביב ב–1996 שררה שנה של שקט יחסי. בחג פורים, כשנה לאחר מכן, פוצץ עצמו מחבל מתאבד בבית הקפה אפרופו בשדרות בן גוריון שבמרכז העיר. בפיגוע נהרגו שלוש נשים ועשרות אנשים נפצעו. בשדרה, בסמוך לבית חנה בו שכן בית הקפה, ניצבת כיום אנדרטה של האמן אליעזר ויסהוף לזכר ההרוגות.

מסעדת מצה, חיפה, 31 במארס 2002
מסעדת מצה, חיפה, אפריל 2017

הדולפינריום, תל אביב, 1 ביוני 2001

21 בני אדם נהרגו ויותר מ–120 נפצעו באחד הפיגועים הקשים שידעה המדינה. הפיגוע אירע בליל שבת, כשמאות מאות בני נוער בילו במועדון הריקודים במתחם הדולפינריום בתל אביב. הדולפינריום, שהחל את דרכו בתחילת שנות ה–80 כמתחם למופעי חיות ים ומרכז מסחרי, דעך במהירות כשהמשקיעים מדרום אפריקה הפסיקו להזרים כספים למקום. מאמצע שנות ה–80 נפתחו במקום אולמות אירועים, בתי קולנוע ומועדוני לילה. לאחר הפיגוע המתחם לא התאושש, ומועדונים רבים הוקמו שם ונסגרו תוך זמן קצר. בוועדה המחוזית של עיריית תל אביב אושרה באופן עקרוני תוכנית שייעודה להרוס את המתחם לטובת שטח ציבורי, אך זו טרם נכנסה לשלבי ביצוע.

הסנוקר שפילד, ראשון לציון, 7 במאי 2002

המתחם בו שכן קפה אפרופו, אפריל 2017
קפה אפרופו, 21 במארס 1997

ביום שלישי בסמוך לשעה 23:00 התרחש פיגוע התאבדות במועדון סנוקר בבניין באזור התעשייה החדש בראשון לציון. מעוצמת הפיצוץ קרסה התקרה ו–15 אנשים נהרגו ועשרות נפצעו. לדברי משה ימין, מבוני הבניין וכיום אחד מבעליו, מועדון הסנוקר מעולם לא שב לעבוד אחרי הפיגוע. "העירייה מינתה בזמנו אדריכל שיבדוק את הבניין והוא הגיע למסקנה שיש להסיר את הקומה שנפגעה — מההדף התקרה התרוממה ונחתה". ימין הוסיף כי הוא שוקל בימים אלה להגיש תוכניות להריסת הבניין כולו ובנייתו מחדש. לדבריו, אחרי הפיגוע העסקים במקום עזבו, בין היתר בשל שיפוצים במקום. כיום, במדרכה ממול לבניין ישנו שלט הנצחה צנוע עם שמותיהם של ההרוגים.

מייק'ס פלייס, תל אביב, 30 באפריל 2003

סמוך לשעה 1:00 בלילה הרעיד פיצוץ את קירות הפאב "מייק'ס פלייס" הסמוך לשגרירות ארה"ב ברחוב הרברט סמואל בתל-אביב. שלושה הרוגים ולמעלה מ-50 פצועים בדרגות שונות נפגעו בפיגוע. על אף הטראומה, שבוע לאחר הפיגוע המקום נפתח מחדש. "ברור היה לנו שאי אפשר להתחיל את תהליך ההחלמה, עד שהמקום לא עובד. איך אפשר להחלים אם אין מקום להחלים בו?", אמר ל"הארץ" גל גנצמן, אחד מהבעלים בעת הפיגוע ובעליו גם היום. גנצמן מציין כי תהליך ההחלמה עבד על כל אחד מהצוות בצורה שונה, וכי יש כאלו אשר האירוע השאיר אצלם טראומה משמעותית עד היום. עם הזמן המקום חזר לתפקד כרגיל, אך בכל שנה מציינים בו את הפיגוע בטקס ובצפייה בסרט דוקומנטרי אשר נעשה עליו.

הדולפינריום, תל אביב, 1 ביוני 2001
מתחם הדולפינריום, תל אביב, אפריל 2017

קפה הלל, ירושלים, 9 בספטמבר 2003

בפיגוע בקפה הלל במושבה הגרמנית בירושלים ב-9 בספטמבר 2003 נרצחו שבעה בני אדם, בהם ד"ר דוד אפלבום ובתו נאוה, שהיתה ערב חתונתה. הפיגוע היכה במושבה הגרמנית בתקופה בה החלו לפרוח במקום עסקי הבילויים וחיי הלילה. "זה אי של שפיות בלב ירושלים. בשנים האחרונות נפתחים פה כל חודש בית קפה, מסעדה או פאב", אמר בליל הפיגוע אחד השכנים לכתב "הארץ", יאיר אטינגר. מאז הפריחה בעמק רפאים נמשכה כמעט ללא הפרעה. בית הקפה שוקם וחזר לפעילות ופעל שם בהצלחה עד לפני כארבע שנים. מאז נפתחו במקום מסעדת דגים וכיום יש שם חנות בגדים.

מסעדת מקסים, חיפה, 4 באוקטובר 2003

מועדון הסנוקר שפילד, ראשון לציון, אפריל 2017
מועדון הסנוקר שפילד, ראשון לציון, 7 במאי 2002

ביום שבת 4 באוקטובר 2003 נכנסה מחבלת מהג'יהאד האיסלמי למסעדת מקסים  בחיפה כשמטען נפץ על גופה ופוצצה עצמה. תחילה נקבע מותם של 15 בני אדם, ולאחר מכן מתו מפצעיהם עוד שישה פצועים ומניין ההרוגים עלה ל-21, ביניהם משפחות, יהודים וערבים. בנוסף, נפצעו למעלה מ-50 איש. לאחר הפיגוע, בסמוך לדרך הגישה אל המסעדה הותיקה שנוסדה בשנות ה-60, נבנתה אדרטה המנציחה את שמות ההרוגים. טוני מטר, הבעלים של המסעדה, סיפר בשיחה ל"הארץ" כי חודש לאחר הפיגוע לא נכנסו למסעדה. "חשבנו לא לחזור, אבל מהלחץ של האנשים ומהמחשבה שהרוע ינצח אם לא נחזור, החלטנו לפתוח שוב", אמר. "פתחנו באותה מתכונת של שותפות יהודית-ערבית במלוא הכוח, ככה אנחנו עובדים עד היום וככה נמשיך גם. מעבר לזה שאנחנו עובדים, אנחנו גם נהנים ביחד".

קפה מומנט, ירושלים, 9 במארס 2002

11 בני אדם נרצחו בפיגוע בקפה מומנט בשכונת רחביה בירושלים ב-9 ב"מארס השחור" של 2002, בשיאה של האינתיפאדה השנייה. הפיגוע הרס את אחד ממוקדי הבילוי המפורסמים של העיר. ארבעה חודשים אחרי הפיגוע פתח בעל המקום, יורם כהן, את בית הקפה מחדש, אולם הורים שכולים מהפיגוע האשימו אותו ברשלנות באבטחת המקום והחלו להפגין מול בית הקפה. במקביל סבלה ירושלים מקריסה כלכלית כתוצאה מהאינתיפאדה וכשנתיים לאחר הפיגוע נסגר בית הקפה וכהן שקע בחובות. מאז פעל במקום קפה הרסטובר, שזכה להצלחה רבה והיה ממניפי הדגל של זכותם של חילוני ירושלים לבלות בשבת ולצרוך לחם בפסח. לפני כחמש שנים רכש את הבניין איש העסקים היהודי צרפתי, לוראן לוי, שהחליט לשנות את אופיו של המקום - ולאחר מאבק קצר נסגר הרסטובר, לצערם של חילונים רבים, ובמקום פועל היום בית קפה כשר. השינוי העיקרי בסביבת בית הקפה הוא הביצורים ההולכים וגבהים סביב מעון ראש הממשלה, שניצב מול המקום. לפני כשנה נבנה במקום מסך שחור שמסתיר את המבנה ואת הרחוב כולו, ובחודשים האחרונים נאסר על הולכי רגל לצעוד ברחוב בלפור הסמוך למעון הרשמי.

מייק'ס פלייס, תל אביב, אפריל 2017
מייק'ס פלייס, תל אביב, 30 באפריל 2003
קפה הלל, ירושלים, אפריל 2017
קפה הלל, ירושלים, 9 בספטמבר 2003
מסעדת מקסים, חיפה, 4 באוקטובר 2003
מסעדת מקסים, חיפה, אפריל 2017
מימין: קפה מומנט, ירושלים, 9 במארס 2002. קפה פריז שהוקם באותו המקום, אפריל 2017. צילומים: ליאור מזרחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ