יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל |

נתניהו: אנו ניצבים כחומה בצורה מול אויבינו, אך שומרים על צלם אנוש

ראש הממשלה נאם באירוע לפתיחת אירועי יום הזיכרון בבית יד לבנים בירושלים. הערב תישמע צפירה בת דקה ואחריה יתקיים טקס הדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל המערבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בטקס ביד לבנים, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (ראשון) בטקס לפתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל בירושלים כי מדינת ישראל לא היתה מתקיימת לולא הנופלים, וכינה את משפחות הקורבנות עמוד היסוד של החברה הישראלית. "עננה של תוגה אופפת היום את מדינת ישראל ואופפת תמיד את המשפחות, את ההורים, את הילדים, את האלמנות, את בנות הזוג, את האחים והאחיות", אמר.

לדבריו, "היום אנו מציינים את הערבות ההדדית ושותפות הגורל, שקושרת את כל חלקי העם עם משפחת השכול. זהו מקור אמתי ובמידה רבה ייחודי למדינת ישראל, לעוצמתו, מקור ייחודי של חוסן ועוצמה". 

ראש הממשלה הוסיף: "אנו ניצבים כחומה בצורה מול אויבינו. איננו מגלים ריפיון, איננו שומטים את הנשק מידינו". לדבריו, "אנו יודעים שרק כך נהדוף חורשי רעה שמסרבים להשלים עם קיומנו ורק כך נשיג שלום עם אלה משכנינו שרוצים בשלום. ובד בבד, במהלך המערכה הארוכה הזאת, אנחנו שומרים על צלם אנוש".

"הגם שפנינו כל העת לשלום עם שכנינו", אמר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, "אנו יודעים היטב כי לעת עתה עלינו לפקוח שבע עיניים כדי לשמור על בטחון מדינת ישראל ואזרחיה. לשם כך, עלינו לשמור על צה"ל חזק ומתקדם, ערכי ומוסרי, בשגרה ובלחימה".

אדלשטיין התייחס בדבריו לפרשת אלאור אזריה וציין כי צה"ל היה ויישאר צבא העם, כל עוד ישאב את כוחו ועוצמתו מהעם. "לכן, נוסיף לתת גיבוי מלא לחייליו ולקציניו, המתמודדים בכל רגע עם אתגרים מורכבים ורגישים מאין כמותם", אמר אדלשטיין. הוא פנה למשפחות השכולות על רקע העימות בכנסת בין חברי הכנסת מהליכוד לבין המשפחות השכולות ואמר כי הוא מתחייב שמעמדן "יישאר מעל לכל מחלוקת ומחוץ לכל ויכוח".‎‎

הבוקר נחנך היכל הזיכרון החדש לחללי מערכות ישראל בהר הרצל בירושלים. ההיכל, הממוקם בבית העלמין הצבאי, בנוי מלבנים עליהן חקוקים שמות כל הנופלים במלחמות. בנאומו, אמר נשיא המדינה, ראובן ריבלין, כי "חנוכת היכל הזיכרון הממלכתי לחללי מערכות ישראל היא אירוע מכונן עבור מדינת ישראל". "השנה נציין 500 שנה למלחמת ששת הימים. אני יודע שהורים רבים שואלים, 'מי יזכור את הילד שלנו אחרי לכתנו'? בהיכל הזה אנחנו מבטיחים כי זכרון בנינו ובנותינו האהובים והגיבורים יהיה נצור בלב האומה מדור לדור".

את תחילת דבריו של נתניהו קטע בדברי מחאה שאול צ׳יטיאט, ששכל את בנו עומרי ב-96': "גם ביום קדוש זה אני לא סולח על דמעותיה של לאה גולדין, דמעותיה חייבו תגובה, ובקשת סליחה ומחילה מידיית", אמר צ'יטיאט. 

ב-20:00 היום תישמע צפירה בת דקה, ואחריה יתקיים טקס הדלקת נר הזיכרון ברחבת הכותל המערבי, במעמד נשיא המדינה ראובן ריבלין, והרמטכ"ל גדי איזנקוט. ב–21:15 יתקיים במשכן הכנסת אירוע הזיכרון "שרים לזכרם" במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

מחר, יום הזיכרון, תישמע ב–11:00 צפירה של שתי דקות, ולאחריה יתקיימו טקסי הזיכרון הממלכתיים. בהר הרצל יתקיים טקס האזכרה הממלכתי במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. בקריית שאול יתקיים הטקס בנוכחות שר הביטחון וסגן הרמטכ"ל. ב–13:00 יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ"ל.

כמדי שנה, נערכים במשרד הביטחון לבואם של יותר ממיליון וחצי בני אדם לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. מחר בשעה שמונה בערב בהר הרצל בירושלים יתקיים טקס הדלקת המשואות, שיסמל את תום יום הזיכרון, ותחילת אירועי חגיגות יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ