יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

ריבלין בכותל: עלינו לעסוק לא במניעת המלחמה הבאה, אלא במניעת המלחמות הבאות

בטקס הדלקת נר זיכרון ברחבת הכותל המערבי אמר הנשיא: אנחנו נופלים יחד וקמים יחד, בשער הגיא ובבינת ג'בל, בשג'עיה ובבופור, באסונות האימונים ובהקלה לשמע המילים 'כל כוחותינו שבו בשלום'

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ריבלין ברחבת הכותל המערבי, הערב
ריבלין ברחבת הכותל המערבי, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי
ניר חסון
ניר חסון

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, השתתף היום (ראשון) בהדלקת נר זיכרון ברחבת הכותל המערבי. "בכותל התקווה והדמעות הזה, 50 שנה לשחרור ירושלים, אנו זוכרים שהחירות שלנו קדושה, קדושה וקשה", אמר. "אנחנו יודעים יש מחיר לקיום שלנו כאן, לחירות שלנו יש מחיר ואנחנו ביראה ובאימה נכונים לשלם". ריבלין פנה למשפחות השכולות ואמר: "אנחנו חיים את הזכות, אתם שילמתם את המחיר. את מחיר חירותנו הנקנית בדם".

"המחיר הנורא של הקיום שלנו כאן מטיל עלינו חובה לדאוג ביום ובלילה, ולעשות הכל כדי לעמוד במשימה. ראשית להבטיח את ביטחון אזרחינו וביטחונה של מדינת ישראל, שנית לעשות כל שביכולתינו כדי להבטיח את שלום חיילינו בביצוע משימתם", הוסיף. "עלינו להיות יותר מוכנים ממוכנים, יותר מצוינים ממצוינים, תמיד לבדוק את עצמנו, תמיד דרוכים, תמיד מקדימים בצעד, תמיד עסוקים לא במניעת המלחמה הבאה, אלא במניעת המלחמות הבאות בכל כלי ואפיק העומדים לרשותנו".

ריבלין התייחס לכך שעל צה"ל להיות רחוק ממחלוקות פוליטיות, ואמר: "צה"ל מוכרח להיות מוקדש כל כולו למשימות שלפניו. צה"ל הוא כולנו. הוא שומר עלינו ואנחנו נשמור עליו. השמירה של צה"ל על הממלכתיות שבו, היא השמירה על היסודות הבסיסים הביותר עליהם עומד הבית הזה".

"אסור לנו לשכוח", הדגיש הנשיא, "אנחנו נופלים יחד וקמים יחד, בשער הגיא ובבינת ג'בל, בשג'עיה ובבופור, באסונות האימונים ובהקלה לשמע המילים 'כל כוחותינו שבו בשלום'". לדבריו, "המחויבות שלנו לעתיד, היא גם המחויבות שלנו לזיכרון הבנים והבנות הגיבורים שלנו, האהובים שלכם. תקומה אמיתית של עם צומחת מתוך זיכרון חי של השורשים שלנו, של ההיסטוריה והמסורת שלנו". 

חיילים ברחבת הכותל המערבי, הערב
חיילים ברחבת הכותל המערבי, הערבצילום: אוליבייה פיטוסי

"היום אנו מְרימים ראשנו ונושאים עינינו אליכם", פנה הרמטכ"ל גדי איזנקוט למשפחות השכולות, "אתם המתמודדים מדי יום עם האובדן ועם החלל. תעצומות הנפש שאתם מפגינים הן מושא הערכה, ומעניקות לנו כוח רב. הקשר שלכם עם צה"ל הוא מימוש ההבטחה שלנו לרעינו הנופלים – להתייצב לצדכם תמיד".

בטקס שהתקיים מוקדם יותר ביד לבנים בירושלים, אמר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי מדינת ישראל לא היתה מתקיימת לולא הנופלים, וכינה את משפחות הקורבנות עמוד היסוד של החברה הישראלית. "עננה של תוגה אופפת היום את מדינת ישראל ואופפת תמיד את המשפחות, את ההורים, את הילדים, את האלמנות, את בנות הזוג, את האחים והאחיות", אמר. לדבריו, "היום אנו מציינים את הערבות ההדדית ושותפות הגורל, שקושרת את כל חלקי העם עם משפחת השכול. זהו מקור אמתי ובמידה רבה ייחודי למדינת ישראל, לעוצמתו, מקור ייחודי של חוסן ועוצמה". 

ראש הממשלה הוסיף: "אנו ניצבים כחומה בצורה מול אויבינו. איננו מגלים ריפיון, איננו שומטים את הנשק מידינו". לדבריו, "אנו יודעים שרק כך נהדוף חורשי רעה שמסרבים להשלים עם קיומנו ורק כך נשיג שלום עם אלה משכנינו שרוצים בשלום. ובד בבד, במהלך המערכה הארוכה הזאת, אנחנו שומרים על צלם אנוש".

ב–21:15 יתקיים במשכן הכנסת אירוע הזיכרון "שרים לזכרם" במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, שר הביטחון, סגן הרמטכ"ל ומפכ"ל המשטרה רוני אלשיך.

מחר, יום הזיכרון, תישמע ב–11:00 צפירה של שתי דקות, ולאחריה יתקיימו טקסי הזיכרון הממלכתיים. בהר הרצל יתקיים טקס האזכרה הממלכתי במעמד נשיא המדינה, ראש הממשלה והרמטכ"ל. בקריית שאול יתקיים הטקס בנוכחות שר הביטחון וסגן הרמטכ"ל. ב–13:00 יתקיים טקס האזכרה הממלכתי לנפגעי פעולות האיבה, במעמד הנשיא, ראש הממשלה, שר הרווחה והרמטכ"ל.

כמדי שנה, נערכים במשרד הביטחון לבואם של יותר ממיליון וחצי בני אדם לבתי העלמין הצבאיים ברחבי הארץ. מחר בשעה שמונה בערב בהר הרצל בירושלים יתקיים טקס הדלקת המשואות, שיסמל את תום יום הזיכרון, ותחילת אירועי חגיגות יום העצמאות ה-69 למדינת ישראל.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ