צעיר יהודי נורה למוות במחסום חיזמה כשבידו סכין; נמצא מכתב התאבדות שהשאיר

מאבטח שעמד במחסום פתח באש לעבר הצעיר, בן 19 מפסגת זאב. במכתב סיפר הצעיר כי הוא סובל ממצוקה נפשית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחסום חיזמה, ב-2015
מחסום חיזמה, ב-2015צילום: אמיל סלמן

צעיר יהודי בן 19, תושב ירושלים, נורה אתמול למוות על ידי מאבטח במחסום חיזמה שבצפון מזרח ירושלים. הצעיר ככל הנראה ביקש לשים קץ לחייו.

על פי עדותם של החיילים והמאבטחים במחסום, אתמול בשעה 15:45 הם הבחינו בצעיר רץ לעבר חיילת המוצבת במקום כשהוא אוחז בדבר מה בידיו. הוא התקרב למחסום מצדו הישראלי ומאבטח אזרחי שעמד מאחורי החיילת ירה בו. צוות מגן דוד אדום שהוזעק למקום ניסה לטפל בו, אך נאלץ לקבוע את מותו. לאחר מותו התברר כי הוא אחז בידו סכין קטנה.

הסכין שלפי המשטרה שימשה את הצעיר שנורה, היום

זמן קצר לאחר מכן התבררה זהותו. הוא תושב שכונת פסגת זאב, הסמוכה למחסום, ומתגורר עם אמו. מסיבה שלא ברורה עדיין הוא לא גויס לצבא. בהמשך החקירה התברר כי בתקופה האחרונה הוא סבל ממשבר נפשי.

שעות לאחר האירוע התברר כי הצעיר הותיר אחריו מכתב התאבדות. חברו סיפר לשוטרים כי לפני כמה ימים סיפר לו הצעיר כי הוא במצוקה נפשית קשה ואמר כי אם יקרה לו משהו, הוא יסתיר מכתב ואמר לו היכן לחפש אותו. במכתב כתב הצעיר כי אין לו אמון באף אדם ותיאר את ייאושו. במשטרה העריכו אתמול כי הוא ביקש לשים קץ לחייו באמצעות ריצה למחסום.

בשנתיים האחרונות היו כמה מקרים של מפגעים פלסטינים שנטען כי לא ביקשו לבצע פיגוע אלא להתאבד. במדינות מוסלמיות או במדינות עם אוכלוסיה מוסלמית גדולה מוכר היטב המונח של "התאבדות באמצעות שוטר". זאת משום שהאיסלאם אוסר על התאבדות, אבל מוות בידי על ידי שוטר או חייל נחשב לעתים קרובות למוות מכובד וההרוג זוכה למעמד של שהיד. עם זאת, עד היום לא היה ידוע על מקרה של יהודי שביקש להתאבד בצורה זו.

מהמשטרה נמסר: "בשעה 15:45 הבחינו אנשי כוחות הבטחון הפועלים במעבר באדם שרץ לכיוונם מכיוון הכביש המוביל למעבר חיזמה מפסגת זאב כשהוא אוחז בדבר מה בידיו. אנשי כוחות הבטחון שהבחינו שנשקפת סכנה מיידית וממשית לחייהם פתחו בנוהל מעצר חשוד ונטרלו אותו. בזירה אותרה ונתפסה סכין אותה אחז בידו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ