נתניהו קיצץ במיליון דולר נוספים את דמי החבר לאו"ם: "להתנכלות של אונסק"ו יש מחיר"

בחודשים האחרונים קיצצה ישראל את התשלומים לארגון בתשעה מיליון דולר, למרות האפשרות לאבד את זכות ההצבעה בחלק ממוסדות האו"ם. שגריר שוודיה זומן לשיחת הבהרה במשרד החוץ

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה היום. משמאלו - שר התחבורה ישראל כץ ומימינו מזכיר הממשלה צחי ברוורמן
נתניהו בישיבת הממשלה היום. משמאלו - שר התחבורה ישראל כץ ומימינו מזכיר הממשלה צחי ברוורמןצילום: אמיל סלמן

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר (רביעי) כי בעקבות ההחלטה שקיבל הוועד המנהל של ארגון אונסק"ו אתמול, המותחת ביקורת על מדיניות ישראל בירושלים ובעזה, הוא החליט לקצץ מיליון דולר נוספים מדמי החבר שישראל משלמת מדי שנה לאו"ם. "החלטת אונסק"ו הזויה ולהתנכלות הזו יש מחיר", אמר נתניהו.

ב-2016 העבירה ישראל לאו"ם דמי חבר בסך 11.7 מיליון דולר. דמי החבר נקבעים באופן יחסי עבור כל מדינה, בהתאם לגודלה. בעקבות החלטת מועצת הביטחון 2334 נגד ההתנחלויות, שהתקבלה בדצמבר, הורה נתניהו לקצץ שישה מיליון דולרים מהכספים שישראל מעבירה לאו"ם. לפני כחודש, בעקבות החלטה של המועצה לזכויות אדם של האו"ם נגד ההתנחלויות, הורה נתניהו לקצץ שני מיליון דולר נוספים.

לאחר הקיצוץ שעליו הכריז נתניהו היום, יעמדו דמי החבר שישראל תשלם לאו"ם על 2.7 מיליון דולר בשנה. פקידים בכירים בירושלים מציינים כי מדינות החברות באו"ם שצוברות חובות כיוון שאינן משלמות את דמי החבר עלולות להגיע למצב שבו תישלל מהן זכות ההצבעה בחלק ממוסדות האו"ם.

בתוך כך, שגריר שוודיה בישראל קרל מגנוס נסר זומן הבוקר לשיחת הבהרה במשרד החוץ על רקע תמיכת ארצו בהחלטה הביקורתית כלפי ישראל בנושא ירושלים ועזה, שהתקבלה אתמול באונסק"ו. שוודיה היתה המדינה המערבית היחידה שתמכה בהחלטה, שאושרה ברוב קטן מבעבר ומדינות רבות מהצפוי הצביעו נגדה.

שגריר שבדיה בישראל קרל מגנוס נסר, ב-2015 במצעד הגאווה בתל אביבצילום: קובי וולף

דובר משרד החוץ עמנואל נחשון אמר כי השגריר השוודי התקבל לשיחה אצל סמנכ"לית אירופה רודיקה רדיאן-גורדון וסמנכ"ל ארגונים בינלאומיים, אלון בר. נחשון ציין כי השניים הביעו בפני השגריר את אכזבתה המרה של ישראל מאופן ההצבעה של שוודיה באונסק"ו אתמול. "זוהי הצבעה נגד ישראל וחלק מדפוס הצבעה שיטתי", אמרו השניים לשגריר השוודי.  

ההחלטה שהתקבלה היתה מרוככת יותר בהשוואה להחלטות שקיבל אונסק"ו בנושא ירושלים בשנה שעברה. לחץ ישראלי ואמריקאי הביא לפירוק העסקה שנרקמה בין מדינות ערב שיזמו את ההחלטה לבין גרמניה ושאר מדינות האיחוד האירופי. העסקה נועדה לאפשר למדינות האיחוד האירופי לא להצביע נגד ההחלטה. 

כחלק מהעסקה עם מדינות האיחוד האירופי הסכימו הפלסטינים ומדינות ערב לוויתורים משמעותיים ובראשם השמטת כל איזכור או התייחסות למסגד אל-אקצא או לחראם א-שריף – הכינוי המוסלמי להר הבית – מנוסח ההחלטה. החלקים שהוסרו מההחלטה הם בדיוק אלה שהכעיסו את ישראל וגרמו לה להקפיא את שיתוף הפעולה עם ארגון אונסק"ו. כמו כן, לנוסח ההחלטה נוסף משפט ולפיו ירושלים חשובה עבור שלוש הדתות המונותיאיסטיות – יהדות, נצרות ואיסלאם.

למרות הריכוך המשמעותי של ההחלטה, היא נותרה פוליטית ועדיין כללה ביקורת על ישראל. ההחלטה עדיין מגדירה את ישראל כ"כוח כובש" בכל הנוגע לירושלים, לא מכירה בסיפוח מזרח ירושלים לישראל ומותחת ביקורת על החפירות שמבצעת ישראל במזרח ירושלים ובסביבות העיר העתיקה, על המצב ברצועת עזה ועל התנהלות ישראל במערת המכפלה בחברון ובקבר רחל בבית לחם.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ