ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

שירות בתי הסוהר יאפשר לאסירים שובתי רעב לקבל ביקורים של עורכי דין, כך סוכם אתמול (רביעי) בין נציגי המדינה לבין מנהלת האסירים הפלסטינים והמרכז המשפטי עדאלה. ההסכם התגבש בעקבות עתירה לבג"ץ שהוגשה נגד החלטת שב"ס למנוע מפגשים של אסירים פלסטינים שובתי רעב עם עורכי דינם. מ-17 באפריל, היום בו פתחו יותר מאלף אסירים בשביתת רעב במחאה נגד תנאי כליאתם, נתקלים עורכי דינם בקשיים שמערים שב"ס, המונע מהם להיפגש עם מרשיהם כאקט ענישתי בתגובה לשביתה.

בשבוע שעבר הוגשה עתירה לבג"ץ נגד שב"ס, ואתמול נפגשו הצדדים בבית המשפט. השופטים תהו מדוע שב"ס מאפשר לאסירים שאינם שובתי רעב לפגוש את עורכי דינם, אך מונע זאת מהאסירים ששובתים.

הפנת תמיכה באסירים השובתים מול בית מעצר קישון, בשבוע שעברצילום: רמי שלוש

בעקבות הערות השופטים, יצאו הצדדים להתדיינות מחוץ לאולם בית המשפט אשר בסופה הגיעו להסכם לפיו שב"ס יאפשר לעורכי הדין לפגוש את האסירים השובתים. בהסכם נקבע כי "אין מחלוקת בזכותם של אסירים, לרבות אסירים שובתי רעב, לקיים מפגשים עם עורכי דין למטרת שירות מקצועי בלבד, בכפוף לכלל הוראות הדין בעניין זה". עד אתמול מנעו בשב"ס כל ביקור אצל אסירים שובתים וניתקו כל אמצעי שיכול לספק להם מידע על מה שקורה מחוץ לבתי הסוהר, כולל ערוצי טלוויזיה ומקלטי רדיו.

על פי ההסכם, 17 עורכי הדין שבשמם הוגשה העתירה יקבלו תשובות לגבי תיאום הביקורים במהלך היומיים הקרובים, בעוד בקשות חדשות ייבחנו בהתאם להוראות הדין. "מצער שעורכי דין צריכים לפנות לבית משפט על מנת לממש זכות חוקתית שאינה שנויה במחלוקת, ולאפשר להם לבקר את האסירים שובתי הרעב מזה 16 ימים", אמרה עו"ד מונא חדאד ממרכז עדאלה. "מלכתחילה שבתו האסירים במחאה נגד תנאי הכליאה המשפילים והבלתי אנושיים שבהם הם מוחזקים, ובתגובה לשביתה, שירות בתי הסוהר נוקט בצעדים ענישתיים שמפרים עוד יותר את זכויותיהם".

אתמול התאספו אלפים בכיכר נלסון מנדלה ברמאללה כאות תמיכה בשביתת האסירים. מארגני העצרת, ברובם פעילי פתח, ציינו כי בחירת המיקום אינה מקרית וכי הפלסטינים, כמו מנדלה, נאבקים בגזענות ומאמינים בחירותם. פדוא ברגותי, אשתו של מרואן ברגותי, קראה מכתב בשמו שבו קרא להגברת התמיכה בשביתת האסירים ולהתערבות הקהילה הבינלאומית למען דרישותיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ