חילות האוויר של ארה"ב וישראל יקיימו תרגיל משותף בשבוע הבא

ביממה האחרונה הגיעו לישראל כמה מטוסי קרב אמריקאיים שישתתפו בתרגיל. האימון יתקיים בבסיס חיל האוויר בעובדה, ויכלול תמרונים משותפים של שני חילות האוויר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוסי חיל האוויר בתרגיל "רד פלאג" בארצות הברית, ספטמבר 2015
גילי כהן

חילות האוויר של ארצות הברית וישראל יקיימו בשבוע הבא אימון משותף בשמי המדינה, כך נודע ל"הארץ". ביממה האחרונה הגיעו לישראל כמה מטוסי F15 אמריקאיים, והאימון יכלול תמרונים משותפים של הטייסים האמריקאים והישראלים. התרגיל יתקיים בבסיס חיל האוויר בעובדה, שבו פועלת "הטייסת האדומה" — טייסת שמדמה צוותי אוויר של מדינות אויב.

חיל האוויר הישראלי עורך אימונים רבים עם צבאות זרים. לפני כחודש השתתף באימון משותף ביוון עם חילות האוויר של ארה"ב, איחוד הנסיכויות ויוון. בשנה שעברה השתתפו טייסים ישראלים באימון אחר בארה"ב, המכונה "רד פלאג", שכלל גם את חיל האוויר של איחוד הנסיכויות, וכן צוותי אוויר מפקיסטאן ומספרד. בחודש נובמבר הקרוב ייערך בישראל תרגיל רחב היקף, "בלו פלאג", בהשתתפות נציגי מדינות זרות ובהן הודו, ארצות הברית, פולין ואיטליה. 

לפני כשנתיים חתם חיל האוויר הישראלי הסכם שיתוף פעולה אסטרטגי עם חיל האוויר האמריקאי, שכלל קידום פעילויות משותפות בין שני הצבאות. בין היתר, פועלים הצבאות במשותף במספר תחומים: קליטת מטוס הF35 ("אדיר") בשני הצבאות והעברת ידע בין המדינות בנושא, קידום השתתפות בתרגילים משותפים, רפואה תעופתית ונושאי בטיחות בטיסה.

בתוך כך, מערכת הביטחון מקדמת חקיקה שתעגן שני הסכמים שנחתמו בין מדינת ישראל לבין יוון וקפריסין בנוגע לשיתוף הפעולה הביטחוני ביניהן. שתי המדינות מהוות שותפות משמעותיות של חיל האוויר והים בפעילויות צבאיות. במסגרת ההסכם, שמעוגן כעת בתזכיר חוק שהופץ בימים האחרונים, מוסדרים היבטים משפטיים ולוגיסטיים הקשורים לשיתוף הפעולה הביטחוני בין המדינות. כך למשל, נקבעו התנאים לנשיאת נשק בעת האירוח במדינה, התנאים לחקירת תקריות שהתרחשו במסגרת הפעילות המשותפת (כמו גם הקביעה כי התחקיר לתקרית יישאר חסוי), וכן כי "כל הפרסומים בנוגע לפעילות צבאית משותפת חייבים באישור מראש על ידי שני הצדדים".

תרגיל של חיל האוויר הישראלי והאמריקאי בארה"ב, ב-2015צילום: דובר צה"ל

בפברואר 2016 נחתם הסכם שיתוף הפעולה בין ישראל לבין קפריסין, לאחר שנחתם הסכם דומה עם יוון בשנת 2015. כדי ליישם את ההסכמים נדרשת מערכת הביטחון לחוקק את הפרטים המוגדרים בהסכם, ועל כן הופץ בימים האחרונים תזכיר החוק. הסכם דומה עם ארצות הברית עוגן אף הוא בספר החוקים הישראלי בשנת 1993, לאחר שזה נחתם עם האמריקאים שנתיים קודם לכן.

מדובר צה"ל נמסר כי "בימים הקרובים יחל תרגיל בינלאומי בשיתוף עם חיל האוויר האמריקאי בבסיס עובדה. התרגיל מתקיים על פי גרף האימונים השנתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ