השרים שקד ולוין פועלים להחיל חקיקה ישראלית בגדה המערבית

שרת המשפטים ושר התיירות מקדמים הנחיה לפיה בכל דיון של ועדת השרים לחקיקה בהצעת חוק ממשלתית, הוועדה תכריע גם לגבי החלת החוק בשטחים

שרון פולבר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרון פולבר

שרת המשפטים איילת שקד ושר התיירות יריב לוין מקדמים הנחיה שתחייב לדון בהחלה של כל הצעת חוק ממשלתית על שטחי הגדה המערבית. כך דווח הבוקר (שישי) ב"ידיעות אחרונות". 

לפי ההנחיה, לפני כל דיון בהצעת חוק בוועדת השרים לחקיקה ששקד עומדת בראשה, הוועדה תכריע אם החוק יחול גם על השטחים. כיום חקיקה ישראלית מוחלת בגדה באמצעות צווי אלוף או באמצעות שילובה בתקנון המועצות האזוריות בשטחים. עם זאת, כשחוק משולב בתקנון המועצות הוא תקף רק ביישובים היהודיים שבשטחן, ורק במקרים מעטים חקיקה חלה מפורשות גם על שאר היישובים בשטחי C, ובהם יישובים ערביים.

במקרים שבהם עלול להתעורר קושי בשל המשפט הבינלאומי ייתכן כי יוחלט לא להשוות את החקיקה. גורם במשרד המשפטים הסביר ל"הארץ" הכוונה היא להשוות את בעיקר את החקיקה הנוגעת לעניינים אישיים. הוא אמר כי "יש פער משמעותי בנושא של דיני עבודה, שיוצר מצבים שבהם לעובדים בשטחים אין זכויות כמו של אלו שעובדים בשטחי ישראל. אלו נושאים שצריך להסדיר והם פחות בעייתיים מתכנון ובנייה ומקרקעין נניח". לדברי הגורם, "היום יש חוקים שמוחלים בשטחים בצו או בתקנון אבל אין מנגנון מסודר שעוסק בנושא".

ההנחיה היא חלק משורת צעדים שמטרתם לבסס מנגנון כזה. לדברי הגורם ממשרד המשפטים, בשבוע האחרון נערך בנושא יום עיון ליועצים המשפטיים של משרדי הממשלה, והכוונה היא למנות ממונים לתחום בכל משרד ממשלתי. במקביל, לפי הגורם, במשרד המשפטים יוקצו תקנים לריכוז פעילות הממונים במשרדי הממשלה. על הנושא יפקחו המשנה ליועמ"ש בענייני משפט חוקתי-ציבורי, רז נזרי, והמשנה ליועמ״ש לענייני משפט בינלאומי-פומבי, רועי שיינדורף. 

"לא ניתן עוד לקבל מצב שבו הממשלה מעניקה מענה נורמטיבי לתושבים בחבלי ארץ מסוימים בלבד, בעוד שתושבים אחרים מוזנחים ולא זוכים להתייחסות מקבילה'', אמרו שקד ולוין ל"ידיעות אחרונות". לדבריהם, "לא ניתן לקבל מצב שבו החוק הישראלי אינו מתייחס ל־430 אלף אזרחי מדינת ישראל החיים ביהודה ושומרון". 

שקד הודיעה כבר לפני שנה כי היא פועלת לגבש עם היועמ"ש מתווה להחלת החקיקה הישראלית בגדה. לדבריה, ועדה שתקום על בסיס המתווה תבחן כל אחד מהחוקים שיעברו בכנסת, ותחליט אם יש מקום להחילו מיד גם על ההתנחלויות באמצעות צו אלוף. שקד הבהירה כי המהלך יחליף את הניסיונות לקדם את "חוק הנורמות" שהגישה מפלגתה בשתי  הקדנציות האחרונות אך לא קודם מעולם. חוק הנורמות קובע כי כל חקיקה שתעבור בעתיד בכנסת תחול גם על ההתנחלויות בגדה המערבית באמצעות צו אלוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ