משרד החוץ: לא ניתן לפנות את מטה האו"ם משכונת ארמון הנציב בירושלים

השרה רגב דרשה לדון בפינוי המטה לאחר ההחלטה באונסק"ו נגד מדיניות ישראל בירושלים, אך במשרד מתנגדים למהלך. פקיד ישראלי בכיר: מטה האו"ם נהנה מחסינות דיפלומטית, יש הסכמים ואי אפשר להפר אותם

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטה האו"ם בארמון הנציב בירושלים, ב-2012
מטה האו"ם בארמון הנציב בירושלים, ב-2012צילום: AHMAD GHARABLI / AFP

משרד החוץ צפוי להבהיר מחר (ראשון) במהלך ישיבת הממשלה כי חרף הלחצים של גורמים בימין, ובהם שרת התרבות מירי רגב, לא ניתן משפטית לפנות את מטה האו"ם משכונת ארמון הנציב בירושלים. לדברי פקיד ישראלי בכיר, משרד החוץ יבהיר כי הוא גם מתנגד למהלך מבחינה מדינית.

"העמדה המקצועית שתוצג היא שישראל חתומה על הסכם עם האו"ם ועל אמנות בינלאומיות שלפיהן מטה האו"ם נהנה מחסינות דיפלומטית", אמר הפקיד הבכיר, "יש הסכמים ואי אפשר להפר אותם. הדרך היחידה לסלק מארמון הנציב את מטה האו"ם זה אם האו"ם יחליט להתפנות מרצונו".

הממשלה צפויה לדון מחר בהצבעה האחרונה באונסק"ו בה התקבלה החלטה שמותחת ביקורת על מדיניות ישראל בירושלים. בעקבות אותה החלטה הודיעה שרת התרבות מירי רגב כי היא דורשת לקיים דיון בממשלה על פינוי מטה האו"ם בשכונת ארמון הנציב. רגב אף העלתה את הנושא בישיבת הממשלה בשבוע שעבר ובעקבות דרישתה יתקיים מחר דיון בנושא. רגב החלה בהפעלת הלחצים בנושא מטה האו"ם כחלק משיתוף פעולה בינה לבין ארגון הימין רגבים שמנהל כבר זמן מה קמפיין שבו נטען כי אנשי האו"ם מפירים את ההסכם עם ישראל ומבצעים עבירות בנייה במטה בארמון הנציב ופולשים לקרקעות שלא היו במקור בתוך מתחם מטה האו"ם.

לא ברור מדוע רגב החליטה לדרוש דיון בממשלה דווקא אחרי ההחלטה בארגון אונסק"ו. ייתכן והסיבה לכך הינה בלבול של רגב, שחשבה שמי שיושב במטה הם אנשי ארגון UNESCO, ארגון החינוך, התרבות והמדע של האו"ם, ואשר למעשה מי שיושבים במקום הם אנשי שליח האו"ם למזרח התיכון שזוכה לכינוי UNSCO. אנשי משרד החוץ מתכוונים להבהיר בישיבה מחר כי לא מדובר באותו ארגון וכי לאונסק"ו אין במקום נציגים כלל. אנשי משרד החוץ יבהירו עוד מי שקיבל את ההחלטה הביקורתית כלפי ישראל בשבוע שעבר הן המדינות החברות באונסק"ו, ולא הארגון עצמו, שהמנכ"לית שלו אירינה בוקובה בכלל התנגדה להחלטה.

ההחלטה שהתקבלה היתה מרוככת יותר בהשוואה להחלטות שקיבל אונסק"ו בנושא ירושלים בשנה שעברה. כחלק מהעסקה עם מדינות האיחוד האירופי הסכימו הפלסטינים ומדינות ערב לוויתורים משמעותיים ובראשם השמטת כל איזכור או התייחסות למסגד אל-אקצא או לחראם א-שריף – הכינוי המוסלמי להר הבית – מנוסח ההחלטה. החלקים שהוסרו מההחלטה הם בדיוק אלה שהכעיסו את ישראל וגרמו לה להקפיא את שיתוף הפעולה עם ארגון אונסק"ו. כמו כן, לנוסח ההחלטה נוסף משפט ולפיו ירושלים חשובה עבור שלוש הדתות המונותיאיסטיות – יהדות, נצרות ואיסלאם.

למרות הריכוך המשמעותי של ההחלטה, היא נותרה פוליטית ועדיין כללה ביקורת על ישראל. ההחלטה עדיין מגדירה את ישראל כ"כוח כובש" בכל הנוגע לירושלים, לא מכירה בסיפוח מזרח ירושלים לישראל ומותחת ביקורת על החפירות שמבצעת ישראל במזרח ירושלים ובסביבות העיר העתיקה, על המצב ברצועת עזה ועל התנהלות ישראל במערת המכפלה בחברון ובקבר רחל בבית לחם.  

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ