שב"ס: ברגותי תועד אוכל בתאו בעת שביתת הרעב שבהנהגתו

שירות בתי הסוהר פרסם סרטון בו נראה ברגותי מסתתר בפינה בתאו ואוכל עוגיות בשני מועדים שונים. גורמים בארגון אישרו שמדובר בתרגיל שנועד לחשוף את התנהלותו. אשתו של ברגותי: זה עוד תרגיל בזוי מבית היוצר של הכיבוש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברגותי בתאו, בסרטון שפרסם שב"ס

מנהיג שביתת הרעב של האסירים הפלסטינים, בכיר הפתח מרואן ברגותי, נראה אוכל בתאו פעמיים בזמן השביתה, בסרטון שפרסם היום (ראשון) שירות בתי הסוהר. בארגון לא הסבירו כיצד הגיע האוכל לברגותי, אבל גורמים בארגון אישרו שמדובר בתרגיל שנועד לחשוף את התנהלותו.

על פי שב"ס, בפעם הראשונה תועד ברגותי ב-27.4 כשהוא אוכל עוגיות שהגיעו לתאו בבית המעצר קישון, לשם הועבר בתחילת השביתה. בסרטון שפורסם נראה ברגותי לוקח את העוגיות, מסתתר בתא השירותים ומוודא שאיש לא רואה אותו. בשלב זה הוא נראה מושיט דבר מה לפה ואז שוטף פנים וידיים. בפעם השנייה תועד ברגותי ב-5.5 אוכל וופל ואז מלח.

אין זו הפעם הראשונה ששב"ס מצליח לתעד את ברגותי אוכל בזמן שביתת רעב של אסירים ביטחוניים בישראל. ב-2004 תועד ברגותי אוכל מצלחת שהושארה בתאו על ידי שב"ס בזמן שביתת רעב של אסירים בכלא אוהלי קידר.

עו"ד אליאס סבאג, סנגורו של ברגותי, מסר בתגובה  ל"הארץ"  כי "זה היה צפוי במסגרת המלחמה הפסיכולוגית והתקשורתית שהשב"ס מנהל נגד שביתת האסירים. אנחנו לא יכולים להתייחס לתוכן הסרטון כל עוד לא נותנים לנו לפגוש את מרואן. שיאפשרו לבקר אותו ואז נבדוק מולו את הטענות".

רעייתו של ברגותי, פדוא, כינסה אתמול מסיבת עיתונאים ברמאללה בעקבות פרסום הסרטון ואמרה כי "מדובר בעוד תרגיל בזוי מבית היוצר של הכיבוש כדי לפגוע במורל של האסירים שובתי הרעב. 15 שנים מרואן נמצא בכלא והוא יודע שכל הזמן הוא במעקב, גם כשהוא בהפרדה ובידוד. תרגילים מסוג זה לא יפילו אותו בפח". לדבריה, "הסרטון הזה שמפיצים בשב"ס מסמל את התבוסה של הכיבוש ואת החולשה שלהם. הם לא מצליחים לשבור את השביתה".

הוועדה הלאומית הפלסטינית, המלווה את שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, מסרה בתגובה לפרסום הסרטון כי "מדובר בניסיונות נלוזים של השב"ס והמשרד לביטחון הפנים לפגוע במורל של האסירים שובתי הרעב". מהוועדה נמסר עוד כי הסרטון שהופץ בתקשורת הישראלית אינו חדש, וצולם בשנת 2004: "התקשורת הישראלית מנהלת מלחמה מסוכנת שמטרתה להפיץ שקרים וליצור בלבול בקרב הציבור הפלסטיני ולכן יש להיות זהירים בהפצת חומרים אלו ולא לשחק לידי מי שמנסה לפגוע בשביתה". 

יותר מאלף אסירים פלסטינים שובתים רעב מזה כשלושה שבועות במחאה על תנאי כליאתם. ברגותי מוביל את השביתה יחד עם אסירים בכירים נוספים ובהם כרים יונס, האסיר הביטחוני הוותיק ביותר בבתי הסוהר בישראל.

האסירים מציבים שורה של דרישות הנוגעות לשיפור תנאי כליאתם, קיום ביקורים והקלות נוספות כמו הצבת טלפונים ציבוריים באגפים. חלק מדרישות האסירים כוללות חזרה למדיניות שהיתה נהוגה עד לחטיפת גלעד שליט בשנת 2006 ורצח שלושת הנערים ב-2014 - אז החמירה כמה פעמים ישראל את תנאי הכליאה של האסירים כאמצעי לחץ על חמאס. האסירים מבקשים גם לשנות את מדיניות הטיפול הרפואי בהם - להביא לסגירת מרפאת שב"ס ולהעביר אותם לטיפול בבתי החולים. בנוסף, דורשים האסירים לבטל את מדיניות המעצרים המינהליים ואת הבידוד בבתי הסוהר.

בשל שביתת הרעב נפתחו שלושה מרכזים רפואיים בבתי הכלא קציעות, נפחא, גלבוע והדרים - לשם יועברו כל מי ששובת רעב מעל 28 יום. ההחלטה נועדה למנוע יצירת לחץ על בתי החולים בישראל.

השר גלעד ארדן התייחס היום לסרטון ואמר "כפי שאמרנו כל הדרך, שביתת הרעב של המחבלים לא נוגעת לתנאים של כליאתם אלא רק לרצונו של ברגותי לחזק את מעמדו ביום שלאחר אבו מאזן. ברגותי מנצל באופן ציני את המחבלים לשביתת הרעב עליה הם משלמים ויישלמו מחיר יקר, בעוד שברגותי עצמו גם הפעם לא עמד בייצרו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ