מועצת פיפ"א הסירה מסדר היום את הצעת ההחלטה נגד קבוצות הכדורגל מההתנחלויות

מועצת התאחדות הכדורגל הבינלאומית, המתכנסת בבחריין, הודיעה כי בשלב זה היא לא תקבל החלטה בנושא. בכיר במשרד החוץ: הפלסטינים עדיין עשויים לבקש הצבעה שתדחה את עמדת המועצה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בכנס בבחריין, אתמול
נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו בכנס בבחריין, אתמולצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

מועצת התאחדות הכדורגל הבינלאומית (פיפ"א) החליטה היום (שלישי) להסיר מסדר היום של קונגרס פיפ"א, שייפתח מחר בבחריין, את הצעת ההחלטה בנושא קבוצות הכדורגל מההתנחלויות. בהודעה רשמית שפרסמה פיפ"א נמסר כי לאחר דיון בנושא החליטה מועצת פיפ"א, שהתכנסה היום במנאמה, בירת בחריין, כי בשלב זה יהיה זה מוקדם מדי עבור קונגרס פיפ"א לקבל החלטה בנושא.

היום נערכה במנאמה ישיבה משותפת של הועדה לענייני ישראל-פלסטין בפיפ"א בראשות טוקיו סקסוואלה. בוועדה השתתפו יו"ר התאחדות הכדורגל הפלסטינית ג'יבריל רג'וב  ויו"ר התאחדות הכדורגל הישראלית עופר עיני. בסיום הישיבה לא הגיעו הצדדים להסכמה בסוגיית הקבוצות מההתנחלויות, והנושא עבר לדיון בפורום הרחב של מועצת פיפ"א שבו חברות כמה עשרות מדינות.

במהלך הדיון, שנועד לקבוע את סדר היום של קונגרס פיפ"א שייפתח מחר בהשתתפות כל המדינות החברות, שמעו חברי המועצה דיווח מסקסוואלה על סוגיית הקבוצות מההתנחלויות ולבסוף החליטו שהנושא לא יעלה לדיון או להצבעה במהלך הקונגרס. פקיד בכיר במשרד החוץ ציין כי אף שמועצת פיפ"א קיבלה החלטה להסיר את סוגיית הקבוצות מההתנחלויות מסדר היום, הפלסטינים עדיין יוכלו לבקש במהלך קונגרס פיפ"א מחר או ביום חמישי כי המדינות החברות יצביעו על דחיית עמדת מועצת פיפ"א ובעד ההצעה שלהם נגד הקבוצות מההתנחלויות.

החלטת מועצת פיפ"א הערב הגיעה אחרי מסע של לחצים כבדים שהפעילה ישראל בשבועות האחרונים על נשיא פיפ"א ג'יאני אינפנטינו ועל ראשי התאחדויות כדורגל ברחבי העולם. מדובר בתבוסה לרג'וב, שדוחף כבר כמה חודשים יוזמה להעברת החלטה נגד קבוצות הכדורגל מההתנחלויות במהלך קונגרס פיפ"א שמתקיים השבוע בבחריין.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה בנימין נתניהו התקשר במהלך סוף השבוע לאינפנטינו וביקש ממנו להסיר מסדר היום של קונגרס פיפ"א את הדרישה הפלסטינית לנקוט סנקציות נגד שש קבוצות הכדורגל הישראליות שמשחקות בהתנחלויות בגדה המערבית.

לדברי פקיד ישראלי בכיר, נתניהו הדגיש בפני נשיא פיפ"א בשיחתם, שנמשכה כחצי שעה, כי יש להימנע מערבוב בין ספורט לבין פוליטיקה. "הסכסוך הפלסטיני הוא רב שנים ופיפ"א לא תפתור אותו", אמר נתניהו לאינפנטינו.  

נתניהו טען בפני נשיא פיפ"א כי רג'וב מקדם את המהלך נגד ישראל בפיפ"א כדי למנף אותו לצרכים פוליטיים פנימיים במאבק הירושה ביום שאחרי הנשיא הפלסטיני הנוכחי מחמוד עבאס. "אם ההחלטה נגד הקבוצות מההתנחלויות תעבור היא תהפוך את הספורט למקור למחלוקות במקום למקור לפתרון סכסוכים. זה עלול להרוס את פיפ"א", אמר נתניהו לאינפנטינו.  

החשש בירושלים היה שאם לא יצלח המהלך להסיר את הסוגיה מסדר היום של קונגרס פיפ"א, תובא להצבעה החלטה שתהיה מעין "כרטיס צהוב" לישראל. לפי הצעת ההחלטה שמקדם סקסוואלה, מוסדות פיפ"א יקציבו לישראל פרק זמן של שישה חודשים כדי להפסיק לקיים משחקי כדורגל בהתנחלויות. אם ישראל לא תפסיק את הפעילות, הסוגיה תחזור למועצת פיפ"א לצורך "קבלת החלטות" — כלומר, נקיטת סנקציות נגד אותן קבוצות או נגד התאחדות הכדורגל הישראלית.

משנת 2015 לוחצים הפלסטינים על פיפ"א ועל המדינות החברות בארגון לפעול נגד ישראל, על רקע פעילותן של שש קבוצות מההתנחלויות בליגות הכדורגל שלה. סעיף 72.2 בחוקת פיפ"א קובע כי אסור למדינה להקים קבוצות כדורגל בשטח ישות מדינית אחרת שחברה בפיפ"א ולשתפן בליגה שלה ללא הסכמת היישות המדינית.

בישראל יש שש קבוצות שעונות לקטגוריה הזו ומשחקות במעלה אדומים, אריאל, קרית ארבע, גבעת זאב, בקעת הירדן ואורנית. כל שש הקבוצות משחקות בליגות הנמוכות. הפלסטינים דורשים כי הסעיף מחוקת פיפ"א יופעל לגבי שש הקבוצות האלה וכי אם ישראל לא תסכים להפסיק את פעילותן, היא תושעה מהארגון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ