דובר צה"ל נגד בצלם: אתם תמשיכו לעשות סרטים כאילו בשם חופש הביטוי, אנו נמשיך להגן על ישראל

האלוף מוטי אלמוז התייחס לסרטון של הארגון שפורסם ב"הארץ", בו נראה קצין מורה לחייל לדרוך נשק לעבר פלסטיני, וטען כי מדובר בפרובוקציה ושהקצין פעל כמצופה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גילי כהן
גילי כהן

דובר צה"ל וראש אגף כוח האדם, האלוף מוטי אלמוז, פרסם היום (רביעי) בדף הפייסבוק שלו תגובה לסרטון "בצלם" שפורסם השבוע ב"הארץ", בו נראה קצין מורה לאחד מחייליו לדרוך את נשקו לעבר פלסטיני סמוך להתנחלות יצהר. 

עיתונאית "הארץ" עמירה הס פרסמה השבוע טור בו תקפה את מעשיו של הקצין "עם נקודת החן מעל שפתו העליונה" בפברואר האחרון. בסרטון נראה הקצין מורה לחייל לדרוך את נשקו כלפי פלסטיני המתנדב ב"בצלם", אחמד זיאדה, ולאחר מכן נעצר האחרון באלימות. אלמוז ציין כי הקצין "פעל כמצופה, בגיבוי מלא של מפקדיו".


אלמוז בקריה בתל אביב, ב-2014
אלמוז בקריה בתל אביב, ב-2014צילום: מוטי מילרוד

בפוסט שנפתח במלים "לכל מוציאי דיבתנו רעה שלום", כתב האלוף אלמוז כי "לא תמיד אנחנו מגיבים, כיוון שלעתים כל מבוקשכם הוא קמפיין ופרסום בחינם גם באמצעות פרובוקציה והחלטה שסרט או התבטאות חשובים יותר מכל, גם מהאמת", כתב האלוף אלמוז. "יש הבדל מהותי בין צילום אירוע בעודו מתרחש, לבין יצירת אירוע בעקבות הגעה לנקודה בשטח עם מצלמה. אתם לרוב בוחרים באפשרות השנייה וגורמים לחיכוך שלא היה נוצר קודם לכן. הקצין המופיע בסרט פעל כמצופה, בגיבוי מלא של מפקדיו. אתם תמשיכו לעשות סרטים כאילו בשום חופש הביטוי, למרות שהביטוי מנותק מהמציאות, ואנחנו נמשיך להגן על תושבי מדינת ישראל ולהבטיח את שלום אזרחיה, בלי להכניס את צה"ל לוויכוחים פוליטיים". בפוסט עצמו לא נקב האלוף אלמוז בשמו של ארגון "בצלם".

בעקבות הפוסט בפייסבוק מסר דובר ארגון "בצלם" כי "פלסטינים לא 'מגיעים לנקודה בשטח עם מצלמה', אלא מתגוררים בו, על אדמתם. לצערנו הסטטוס של דובר צה"ל מבהיר פעם נוספת שמטרת המדינה היא קידום גזל הקרקעות ומפעל ההתנחלויות הלא-חוקי, תוך רמיסת זכויות האדם של הפלסטינים באמצעות הצבא. השימוש בצבא לשם קידום אג'נדה פוליטית – נישול והתנחלויות – הוא שמכניס את הצבא לוויכוח פוליטי. סיום הכיבוש יסיים גם את זה".

אתמול פורסם ב"הארץ" גם מכתב תגובה של אביו של אחד החיילים המשרתים ביחידה, שהקצין המתועד בסרטון הוא מפקדו. "הסיטואציה שבה צולם בנכם היתה פרובוקציה ברורה, עכשיו, למראה הסרטון, ברור כי האירוע היה התגרות מכוונת. אך זה לא היה ברור בזמן אמת", כתב. "מדינתנו שכלה לוחמים ואזרחים רבים אשר נקלעו למצבי קרבה עם מפגעים. כל מי שהיה במצב כזה יודע שהגבול בין אירוע התרסה לאירוע דקירה הוא דק כדי שבריר שנייה. באילוצי הזמן והמקום, פעל בנכם בסובלנות ובאיפוק. הוא איזן, למיטב שיפוטי, בין הצורך להגן על חייליו ועל עצמו, לבין רצונו הברור למנוע הידרדרות של האירוע". 

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ