פרשנות

אחרי ארבעה חודשים, גם טראמפ מבין שאין פתרון מלבד שתי המדינות

התשוקה שבה נשיא ארה"ב מדבר על הסכם שלום היסטורי ומעורבותו האישית מראות כי הוא מסתמן כלא פחות "אובססיבי ומשיחי" מג'ון קרי. בקצב הזה נתניהו ייאלץ להוציא את נאום בר-אילן מהבוידעם

ברק רביד
ברק רביד
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מסיבת העיתונאים של טראמפ ונתניהו בבית הלבן, בפברואר. רק לפני 90 יום עוד דיבר טראמפ על תמיכה אפשרית בפתרון המדינה האחת
מסיבת העיתונאים של טראמפ ונתניהו בבית הלבן, בפברואר. רק לפני 90 יום עוד דיבר טראמפ על תמיכה אפשרית בפתרון המדינה האחתצילום: בלומברג
ברק רביד
ברק רביד

גורמים בינלאומיים רבים שפגשו את הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו מאזן) ואת יועציו מאז שובו מהפגישה המוצלחת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן לפני שבועיים, טוענים כי האחרונים חשים שהם ברקיע השביעי. דבריו של היועץ לביטחון לאומי של טראמפ הרברט־ריימונד מקמאסטר ביום שישי בערב שימשו כזרם נוסף של אנדורפינים שהגביר את תחושת האופוריה שאופפת את יושבי המוקאטעה ברמאללה.

מקמאסטר, שתידרך את הכתבים על נסיעתו הקרובה של הנשיא האמריקאי למזרח התיכון, דיבר בעיקר על ביקורו המתוכנן בסעודיה. אולם, כמעט כבדרך אגב, הוסיף כי טראמפ מתכוון במהלך ביקורו בישראל וברשות הפלסטינית בעוד שבוע ימים להביע תמיכה בזכותם של הפלסטינים לכבוד ולהגדרה עצמית. דבריו של מקמאסטר, שהיו שחזור כמעט מדויק של הצהרה דומה שהשמיע עבאס בעצמו במסיבת העיתונאים שקיים עם טראמפ, הינם סימן נוסף לכך שהנשיא האמריקאי ממשיך לנוע בעקביות לכיוון הבעת תמיכה פומבית בהקמת מדינה פלסטינית עצמאית.

לכאורה אין כל חדש בהצהרה כזו מצדו של טראמפ. הרי שלושה הנשיאים האמריקאים לפניו — קלינטון, בוש ואובמה — הביעו תמיכה בהקמת מדינה פלסטינית. שני האחרונים אפילו הגדירו את מימוש פתרון שתי המדינות לשני העמים כאינטרס ביטחוני אמריקאי. אבל רק לפני 120 יום טראמפ ממש לא היה שם. לפני 90 יום בלבד, במסיבת העיתונאים עם ראש הממשלה נתניהו, עוד דיבר הנשיא האמריקאי על אפשרות של תמיכה בפתרון של מדינה אחת.

מרגע שטראמפ נכנס לחדר הסגלגל ב–20 בינואר, מדיניותו בנושא הישראלי־פלסטיני נמצאת בתנועה מתמדת בכביש חד־סטרי לכיוון המדיניות האמריקאית המסורתית ב–50 השנים שעברו מאז כיבוש הגדה המערבית ב–1967. כמו כל קודמיו מדיניותו הנוכחית היא של התנגדות לבנייה בהתנחלויות, התנגדות לסיפוח הגדה ומזרח ירושלים ותמיכה בשאיפות הלאומיות של הפלסטינים. ספק אם טראמפ הכיר לעומק את המורכבויות של הסכסוך הישראלי־פלסטיני, אבל תוך ארבעה חודשים בתפקיד גם הוא הבין שאין באמת פתרון אחר זולת שתי מדינות לשני עמים.

מאז ה–20 בינואר לובי המתנחלים בממשלה ובתקשורת נמצא בתהליך התפכחות כואב. מרתק לצפות בו. ההצהרות של לא מעט פוליטיקאים בימין נשמעות כעת מוזרות ומנותקות מהמציאות. למשל שרת התרבות מירי רגב שזעקה מול המצלמות "אובמה היסטוריה, עכשיו יש לנו את טראמפ", או שר החינוך נפתלי בנט שטען אחרי הפגישה בין טראמפ לנתניהו כי "דגל פלסטין הורד היום מהתורן".

בדבר אחד צדקה מירי רגב. טראמפ אינו אובמה. הסגנון שלו אחר והוא מגיע לנושא הישראלי־פלסטיני ממקום שונה לגמרי. עם זאת, התשוקה שבה הוא מדבר על השגת הסכם שלום היסטורי בין ישראל לפלסטינים והעובדה שהוא דוחף את הסוגיה באופן אישי מראה כי הוא מסתמן כלא פחות "אובססיבי ומשיחי" מאשר ג'ון קרי.

ראש הממשלה נתניהו התנהל מול טראמפ בדיוק באותה פסיביות מדינית שבה התנהל בחודשים הראשונים לכהונת אובמה. כמו עם הנשיא הקודם, גם לפגישה עם הנשיא החדש הגיע נתניהו בידיים ריקות. בלי תוכנית מדינית רצינית, מלבד כמה מלמולים לא מחייבים על שלום כלכלי ועל יוזמה אזורית. כמו עם אובמה כך עם טראמפ, הפסיביות של נתניהו הביאה אותו שוב למצב שבו נכפה עליו לרסן את הבנייה בהתנחלויות ולהיכנס לתהליך מדיני שהאמריקאים, הערבים והפלסטינים עיצבו עבורו.

בקצב הזה יש לשער שנתניהו, שבחודשים האחרונים איפסן בבוידעם את נאום בר־אילן שבו הביע תמיכה בפתרון שתי המדינות לשני עמים, ישוב ויאוורר אותו ממש בקרוב.

אך לכל זאת יש להוסיף הערת אזהרה בטאבו. אותו דונלד טראמפ שבקמפיין הבחירות הודיע שיעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים וחזר בו והודיע שהוא תומך בבנייה חופשית בהתנחלויות וחזר בו, יכול להתהפך פעם נוספת. איש אינו יכול לנבא אם בפעם הראשונה שבה יתקל בסרבנותם המוכרת של עבאס ונתניהו הוא יחליט לנטוש את הנושא ולעבור להתעסק בדברים אחרים. ראוי שתומכי פתרון שתי המדינות בישראל ילמדו את הלקח מעוגמת הנפש שאותה חווים בימים אלה המתנחלים וינמיכו ציפיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ