נתניהו עונה לטילרסון: העברת השגרירות לירושלים תקדם את תהליך השלום

סוגיית העברת השגרירות הפכה למחלוקת הפומבית הראשונה בין ממשל טראמפ לממשלת ישראל, על רקע דבריו של שר החוץ האמריקאי כי בבית הלבן בוחנים אם הצעד יסייע לשלום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה בשבוע שעבר

האפשרות להעברת שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים הופכת למחלוקת פומבית ראשונה בין ממשלת נתניהו לממשל טראמפ ארבעה חודשים בלבד אחרי כניסת הנשיא החדש לבית הלבן ושבוע לפני ביקורו בישראל. אחרי ששר החוץ האמריקאי רקס טילרסון רמז כי ייתכן שלממשלת ישראל יש הסתייגויות לגבי העברת השגרירות, מיהרה לשכת ראש הממשלה להגיב ומסרה כי נתניהו הבהיר לממשל החדש כי הוא מעוניין שהשגרירות תעבור לירושלים.

טילרסון העניק היום ראיון לרשת NBC במהלכו התייחס להבטחת הבחירות של הנשיא טראמפ להעביר את השגרירות לירושלים. שר החוץ האמריקאי אמר כי הנשיא בוחן בימים אלה את ההשפעה שתהיה למימוש ההבטחה על תהליך השלום והדגיש כי הנשיא "פועל בזהירות" בעניין הזה, מכיוון שהוא רוצה להבין את עמדות שני הצדדים לגביו.‎

ב-1 ביוני יפוג תוקף הצו הנשיאותי שעליו חתם נשיא ארה"ב הקודם, ברק אובמה, שהקפיא את יישום החוק להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. עד המועד הזה יצטרך טראמפ להחליט אם הוא מחדש את הצו הנשיאותי או נמנע מלחתום עליו, ובכך מוציא לפועל את החוק להעברת השגרירות לירושלים.

זו היתה הפעם הראשונה שבכיר בממשל טראמפ מעלה בפומבי את האפשרות שהעברת השגרירות עשויה לפגוע בשאיפת הממשל לחדש את תהליך השלום ולהגיע להסכם ישראלי־פלסטיני. "הנשיא, בצדק, נוקט גישה זהירה מאוד כדי להבין את הנושא עצמו, לשמוע את נקודת המבט של כל הגורמים הנוגעים לדבר, ולהבין את ההשפעה שתהיה למהלך כזה בתוך ההקשר של תהליך שלום", אמר טילרסון. הוא הוסיף הוסיף כי טראמפ שוחח באחרונה בנושא הן עם ראש הממשלה בנימין נתניהו והן עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו־מאזן).‎

טילרסון ציין כי טראמפ מעוניין להבין גם מהי בדיוק עמדת ישראל בנוגע להעברת השגרירות. "האם ישראל סבורה שזה יסייע ליוזמת שלום או שזו תהיה אולי הסחת דעת", אמר שר החוץ של ארה"ב. דבריו של טילרסון היו רמז לכך שהממשל מודע לקיומם של חילוקי דעות בתוך המערכת הממשלתית הישראלית בנוגע להעברת השגרירות לירושלים. ביום בו הושבע טראמפ לנשיא פורסם ב"הארץ" כי צה"ל וגורמים במערכת הביטחון העריכו בדיון שכינס נתניהו כי העברת השגרירות עשויה לגרום להסלמה באלימות בירושלים ובגדה המערבית.‎

זמן קצר אחרי פרסום דבריו של טילרסון צייץ שר החינוך ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט בחשבון הטוויטר שלו כי הוא קורא לנתניהו להבהיר לטראמפ כי ישראל מצפה מארה"ב להעביר את שגרירותה לירושלים ולהכיר ב"ירושלים המאוחדת בריבונות ישראל". בנט הוסיף כי העברת השגרירות תחזק את ישראל ותחזק את הסיכויים לשלום אמת. "כל הסכם שמבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו.

העקיצה הפומבית של בנט לנתניהו היתה המשך לעימות הפוליטי ביניהם יום קודם לכן על רקע הצהרה אחרת של בכיר בממשל האמריקאי – היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן הרברט-ריימונד מקמאסטר – שאמר כי הנשיא טראמפ צפוי במהלך ביקורו בישראל להביע תמיכה בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית.

שעה קלה אחרי הציוץ של הוציאה לשכת נתניהו תגובה כפולה. בהודעה אחת של לשכת ראש הממשלה נמסר כי "עמדת ישראל נאמרה פעמים רבות לממשל האמריקאי ולעולם. העברת השגרירות האמריקאית לירושלים לא רק שלא תפגע בתהליך השלום, אלא להפך - היא תקדם אותו על ידי תיקון עוול היסטורי ועל ידי ניפוץ הפנטזיה הפלסטינית שירושלים היא לא בירת ישראל".

פקיד ישראלי בכיר ציין כי נתניהו הביע את רצונו בהעברת השגרירות לירושלים בפגישותיו עם טראמפ ועם טילרסון בביקורו האחרון בוושינגטון. לדברי הפקיד הבכיר, נתניהו אף העלה את הנושא בכמה שיחות טלפון שקיים עם טראמפ מאז נכנס האחרון לתפקידו כנשיא ארה"ב בינואר.

בהודעת התגובה השנייה שפורסמה ע"י הליכוד וכוונה לעברו של בנט נמסר כי "בליכוד מברכים את בנט על כך שהוא מקפיד לשנן את ההודעות לעיתונות שמוציא ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ומצטט אותן כאילו היו דרישות שלו. כך עשה בנושאים רבים וכך הוא עושה גם לגבי דרישתו העקבית של רה״מ נתניהו להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים".

בתוך כך, שר החוץ הירדני איימן ספדי, שר החוץ המצרי סאמח שוכרי ומז"כל הוועד הפועל של אש"ף סאיב עריקאת, נפגשו היום בעמאן פגישת תיאום עמדות לקראת הגעת טראמפ לאזור. לדברי ספדי, ממשל טראמפ מחוייב לפתרון הסוגיה הפלסטינית על בסיס שתי המדינות. בהודעה שפורסמה לאחר המפגש נמסר כי ירדן, מצרים והרשות הפלסטינית מדגישות כי מדינה פלסטינית על בסיס קווי 67 ובירתה ירושלים המזרחית, שחיה בשלום לצד מדינת ישראל, הוא הפתרון היחיד לשלום ויציבות באזור. עריקאת מצדו דיבר על צורך בהקפאת הבנייה בהתנחלויות כתנאי הכרחי להתקדמות בכל תהליך מדיני, בעוד שלדברי השר המצרי יש אופק אמיתי להתקדמות בתהליך המדיני על בסיס יוזמת השלום הערבית.

פקיד פלסטיני בכיר אמר ל"הארץ" כי התיאום עם ירדן ומצרים חיוני ביותר לקראת הפגישה בין עבאס לטראמפ בשבוע הבא. לדבריו, הכוונה היא להציג בפני טראמפ חזית אחידה בעד יוזמת השלום הערבית ונגד הטענה של נתניהו, לפיה יש לקדם שלום אזורי בין ישראל למדינות ערב לפני ההתקדמות מול הפלסטינים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ