בנט: חל שינוי ברוח הדברים של טראמפ, שמקורותיו אינם ברורים

יו"ר הבית היהודי אמר בישיבת סיעה כי רוח דברי טראמפ "בשבחה של ההתיישבות בארץ ישראל ועל העברת השגרירות לירושלים" השתנתה, ולכן הדגיש כי יש להבהיר לו שלא תקום מדינה פלסטינית

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט התייחס בצהריים (שני) בישיבת הסיעה לביקורו הצפוי של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בישראל בשבוע הבא. "במהלך הקמפיין, הוא דיבר לא פעם בשבחה של ההתיישבות בכל רחבי ארץ ישראל וגם על העברת השגרירות לירושלים", אמר בנט, אך הוסיף כי "מאז שנבחר ועד עכשיו חל שינוי ברוח הדברים, שמקורות השינוי לא ברורים לחלוטין".

בנט אמר כי העובדה שנסיעתו הראשונה של טראמפ כנשיא מחוץ לשטחי המדינה תהיה בישראל, מהווה "איתות על חיזוק ושימור הידידות הארוכה בין ישראל לארה"ב, וזה בעל משמעות אסטרטגית".

נפתלי בנט בישיבת סיעה, במארסצילום: אוליבייה פיטוסי

השר התייחס להצהרות של טראמפ במהלך הקמפיין לבחירתו לנשיאות, שבהן הבטיח בין השאר להעביר את שגרירות ארה"ב מתל אביב לירושלים, אך לדבריו "מאז חל שינוי ברוח הדברים".

לכן, הציע בנט "להגיד את האמת" - "כל בר-דעת מבין שבנוסף למדינה הפלסטינית בעזה לא נאפשר הקמת מדינה פלסטינית שנייה. זה פשוט לא יקרה וראוי שנגיד את זה", הבהיר. "לא תקום מדינה פלסטינית בין הים לירדן וירושלים תהיה בירת ישראל המאוחדת תחת ריבונות ישראל לנצח. רק ריבונות ישראל. אני סבור שאם נהיה בהירים ונחרצים יכבדו אותנו בצד השני".

אתמול נרשמה מחלוקת פומבית ראשונה בין ממשלת נתניהו לממשל טראמפ באשר לאפשרות להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים. אחרי ששר החוץ האמריקאי רקס טילרסון רמז כי ייתכן שלממשלת ישראל יש הסתייגויות לגבי העברת השגרירות, מיהרה לשכת ראש הממשלה להגיב ומסרה כי נתניהו הבהיר לממשל החדש כי הוא מעוניין שהשגרירות תעבור לירושלים

טילרסון התייחס אתמול בראיון לרשת NBC להבטחת הבחירות של טראמפ להעביר את השגרירות. הוא אמר כי הנשיא בוחן בימים אלה את ההשפעה שתהיה למימוש ההבטחה על תהליך השלום והדגיש כי הנשיא "פועל בזהירות" בעניין הזה, מכיוון שהוא רוצה להבין את עמדות שני הצדדים לגביו.‎

ב–1 ביוני יפוג תוקף הצו הנשיאותי שעליו חתם ברק אובמה, והקפיא את יישום החוק להעברת השגרירות. עד למועד זה יצטרך טראמפ להחליט אם הוא מחדש את הצו או נמנע מלחתום עליו, ובכך מוציא לפועל את החוק. 

זו היתה הפעם הראשונה שבכיר בממשל טראמפ מעלה בפומבי את האפשרות שהעברת השגרירות עשויה לפגוע בשאיפת הממשל לחדש את תהליך השלום ולהגיע להסכם ישראלי־פלסטיני. "הנשיא, בצדק, נוקט גישה זהירה מאוד כדי להבין את הנושא עצמו, לשמוע את נקודת המבט של כל הגורמים הנוגעים בדבר ולהבין את ההשפעה שתהיה למהלך כזה בהקשר של תהליך שלום", אמר. 

זמן קצר אחרי פרסום דבריו של טילרסון צייץ בנט בחשבון הטוויטר שלו כי הוא קורא לנתניהו להבהיר לטראמפ כי ישראל מצפה מארה"ב להעביר את שגרירותה לירושלים ולהכיר ב"ירושלים המאוחדת בריבונות ישראל". בנט הוסיף כי העברת השגרירות תחזק את ישראל ותחזק את הסיכויים לשלום אמת. "כל הסכם שמבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל", כתב בנט. 

העקיצה הפומבית של בנט לנתניהו היתה המשך לעימות הפוליטי ביניהם יום קודם לכן על רקע הצהרה אחרת של בכיר בממשל האמריקאי – היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן הרברט־ריימונד מקמאסטר – שאמר כי טראמפ צפוי להביע במהלך ביקורו בישראל תמיכה בזכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ