נתניהו פרסם תיעוד של שיחתו עם טראמפ, כדי להוכיח כי תמך בהעברת השגרירות לירושלים

בצעד חריג פורסמו קטעים מדו"ח סיכום השיחה בין ראש הממשלה לנשיא ארה"ב בפברואר. מהדו"ח עולה כי נתניהו הדגיש כי העברת השגרירות בירושלים לא תביא לשפיכות דמים. בימים האחרונים רמז בנט כי הסיבה שארה"ב לא מעבירה את השגרירות היא עמדתו של נתניהו

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פגישת נתניהו וטראמפ בבית הלבן, פברואר
פגישת נתניהו וטראמפ בבית הלבן, פברוארצילום: בלומברג

בצעד חריג פרסמה היום (שני) לשכת ראש הממשלה קטעים מדו"ח סיכום הפגישה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ ב-15 בפברואר. מהדו"ח עולה כי נתניהו קרא לטראמפ להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים והדגיש כי הדבר לא יביא להסלמה ביטחונית בשטח.

"ראש הממשלה נשאל על העברת השגרירות והסביר שהדבר לא יגרום לשפיכות דמים באזור, כמו שמפחידים אותו", נרשם בדו"ח שכתב ממלא מקום היועץ לביטחון לאומי באותה תקופה יעקב נגל. עוד נכתב כי השיחה על העברת השגרירות התקיימה בארוחת הצהריים בבית הלבן, בה השתתפו נתניהו, טראמפ וצוותי היועצים משני הצדדים. נגל כתב כי ראש הממשלה הבהיר שהוא תומך בהעברת השגרירות.

נגל אמר הערב ל"הארץ" כי עוד בישיבות שהתקיימו בירושלים לפני כניסתו של טראמפ לבית הלבן ושבהן עלתה האפשרות שארה"ב תעביר את השגרירות לירושלים הנחה נתניהו כי בכל שיחה בנושא עם הבית הלבן יש להבהיר שעמדת ישראל היא שיש להעביר את השגרירות האמריקאית לירושלים. נגל הוסיף כי בשתי פגישות שהתקיימו עם פלין במהלך תקופת המעבר שבין הבחירות לבין השבעת טראמפ – אחת בדצמבר ואחת בינואר – הוא ושאר הגורמים הישראלים שהשתתפו הבהירו כי עמדת ישראל היא שהשגרירות צריכה לעבור לירושלים אך ממשלת ארה"ב צריכה להחליט מתי ואיך לעשות זאת.        

לשכת ראש הממשלה פרסמה חלקים מדו"ח הסיכום של פגישה נוספת, שהתקיימה ב-16 בינואר - ארבעה ימים לפני השבעתו של טראמפ לנשיאות - בין שגריר ישראל בוושינגטון לבין מי שהיה מיועד לתפקיד היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן מייק פלין. "השגריר הסביר מדוע העברת השגרירות תעזור לקדם את השלום, ולא להיפך", נכתב בדו"ח ממנו ציטטה לשכת ראש הממשלה. "זה ישדר את המסר שאנחנו בירושלים כדי להישאר. העברת השגרירות תכריח את הצד השני להתמודד עם השקר שהם בונים, שלישראל אין קשר עם ירושלים ויגרום להם להבין שישראל תישאר לתמיד ושבירתה תהיה ירושלים".

הצעד החריג של לשכת ראש הממשלה מגיע על רקע פרסום ברשת FOX NEWS, לפיו נתניהו ביקש מטראמפ לא להעביר את השגרירות לירושלים בעתוי הנוכחי. "הדברים שפורסמו ברשת פוקס הם שקר", אמרו בלשכת ראש הממשלה. "נתניהו תומך בהעברת שגרירות ארה"ב לירושלים. זו עמדתו העקבית והברורה של ראש הממשלה נתניהו, שנאמרה גם היום".

בנוסף, בימים האחרונים סופג נתניהו ביקורת מכיוונו של יו"ר מפלגת הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט. בסדרת התבטאויות פומביות וציוצים בחשבון הטוויטר שלו, רמז בנט כי הסיבה לכך שארה"ב לא מעבירה את השגרירות לירושלים הינה עמדתו של ראש הממשלה. בישיבת סיעת הבית היהודי היום בכנסת אמר בנט כי טראמפ דיבר לא פעם בשבחן של ההתנחלויות, "מאז שנבחר ועד עכשיו חל שינוי ברוח הדברים, שמקורות השינוי לא ברורים לחלוטין", הוסיף.

אתמול קרא בנט קרא לנתניהו להבהיר לנשיא טראמפ כי ישראל מצפה מארה"ב להעביר את שגרירותה מתל אביב ולהכיר ב"ירושלים המאוחדת בריבונות ישראל". בנט הוסיף כי העברת שגרירות ארה"ב תחזק את ישראל ואת הסיכויים לשלום אמת. "כל הסכם שמבוסס על חלוקת ירושלים דינו להיכשל", כתב בנט בחשבון הטוויטר שלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ